Seyir halindeyken akü ışığı yanarsa ne yapmalıyız

Seyir halindeyken akü ışığı yanarsa ne yapmalıyız

Seyir halindeyken akü ışığı yanarsa ne yapmalıyız

İlk çalıştırmada sorun olmamasına rağmen seyir halindeyken akü ışığı yanarsa ne yapmalıyız, bugün bu sorunun cevabını vereceğim.

Her zaman olduğu gibi harekete geçmeden önce sorunun kaynağını bulmakla işe başlamak gerekir. Akü lambası yanıyor araç çalışmıyorsa akünün bitmiş olması ilk akla gelen sebeptir. Fakat araç ilk başta çalışıp seyir halindeyken akü lambası yanmaya başladıysa farklı sebepleri de hesaba katmak gerekir.

Seyir halindeyken akü lambası neden yanar ?

Akü ömrü bitmeye yaklaşmışsa, zayıflamışsa aracınızı çalıştırsanızda , seyir halinde iken aracın elektrik ile çalışan sistemleri devreye girince bu lamba yanabilir. Anlamı “Bu seferlik aracı çalıştırdın ama bir dahaki sefere çalıştıramayabilirsin, git aküne baktır” demektir. Böyle bir durumda aracın elektrik yükünü azaltmakla işe başlamak gerekir. Yoksa yolda kalınması an meselesidir.

Aküyü yeni değiştirdiyseniz, veya ömrünün dolmasına uzun süre kaldığını düşünüyorsanız, buna rağmen seyir halindeyken akü lambası yanıyorsa motor ile akü arasındaki bağlantı kablolarıyla alakalı bir sorun akla gelebilir. Kablolar yerinden çıkmış, oynamış, yıpranmış olabilir. Aracı kenara çekip böyle bir şey var mı, onu kontrol edebilirsiniz.
►İlginizi Çekebilir: Akü Işığı Yanıyor Direksiyon Sertleşiyor Sorunu

İlk iki olasılığı denediyseniz üçüncü ihtimal şarj dinamosunun bozulmasıdır. Bildiğiniz üzere akü bir yandan boşalırken bir yandan da kendi elektriğini doldurur. Şarj dinamosu bozuksa akü kendini dolduramıyor ve hızla tükeniyor demektir.

Bir diğer ihtimal ise V kayışıdır. V kayışı aküden gücü alıp motorun çalışmasına destek olur. BU kayışın ayarı bozuksa veya kopmuşsa da akü lambası yanar.

Seyir halindeyken akü ışığı yanarsa ne yapmalıyız ?

Böyle bir durumla karşılaşırsak ilk yapmamız gereken şey akü çabuk bitmemesi için araçtaki elektrikli sistemleri, yani far, aydınlatma lambaları, radyo gibi araçları kapatıp emniyetli bir yere aracı çekmektir. Burada sorunun ne olduğunu kontrol edebilirisiniz. Eğer sorunu çözemediyseniz ya uygunsuz bir yerde yolda kalmamak için çekici çağırınız veya tamirhane yakınsa oraya gidiniz.
►İlginizi Çekebilir: Akü Lambası Gaza Basınca Sönüyor Sorunu Çözümü

32 Beğen

Yapılan Yorumlar

  1. Selam mersedes Vito 108 1998 model sarzimi ölçturdum 14.9 çıktı fakat şarz lambası hep yanık kalıyor cevaplarsanız sevinirim şimdiden teşekkür ederim

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir