Akü lambası gaza basınca sönüyor sorunu çözümü

Akü lambası gaza basınca sönüyor sorunu çözümü

Akü lambası gaza basınca sönüyor sorunu çözümü

Akü veya bağlantıları ile ilgili bir sorun olduğunda akü uyarı lambası yanacaktır. ”Akü lambası gaza basınca sönüyor” sorunu ise özel bir vakadır. Çok sayıda kişi benzer deneyimi yaşadığı için bu soruna özel bir yazı gerekti.

Akü lambası rölantide iken veya frene basılı zamanlarda yanmasına rağmen sadece gaza basınca sönüyorsa bu akünün şarj olmadığını veya istenen şekilde şarj olmadığını gösterir. Böyle bir durumda ilk bakılacak yer şarj dinamosudur.

Araç rölantide iken şarj dinamosunun ürettiği gerilim ölçülür. 13 ile 15 arasında olması normal kabul edilir. Bu değerlerin altında ise ve gaza basınca bu değerler yükseliyorsa şarj dinamosu kaynaklı bir arıza olabilir.

Olası problemler;

  • Şarj dinamosunun kömürü (+ burçlar) bitmek üzeredir,
  • Diyot tablası arızalıdır,
  • Şarj dinamosunun kayışı ayarsızdır,

Bu ihtimaller değerlendirilmelidir. Eğer şarj dinamosu ve aksamında bir sorun yok ise akünün şarj tutmuyor olabileceği de düşünülmelidir.

Genel olarak Akü lambasının yanmasına neden olan diğer sorunlar şunlardır:

  • Vantilatör kayışıyla alakalı bir sorun olabilir
  • Konjektör arızalı olabilir
  • Rotorun bileziklerinde sorun olabilir

Akü lambası gaza basınca sönüyor sorununun çözümü nedir ?

Şarj dinamosunun ürettiği gerilim ölçülür. Orada bir sorun yok ise diğer parçalar kontrol edilir. Sorunlu parça değiştirilir. Yukarıda sayılan parçalar ucuz parçalardır, cebinizden fazla ücret çıkmayacaktır.

Şarj dinamosu ile alakalı bu sorunu gidermeyi geciktirdiğiniz takdirde akü ömrünüz kısalacaktır. Yolda kalmamak ve akünüzden olmamak için bir an önce aracınızı tamir ettirmelisiniz.

32 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir