Partikül filtresi dolu sürmeye devam ediniz ne demek

Partikül filtresi dolu sürmeye devam ediniz ne demek

Partikül filtresi dolu sürmeye devam ediniz ne demek

Opel marka dizel araçlarda bilgi ekranında “Partikül filtresi dolu sürmeye devam ediniz” şeklinde bir uyarı gelirse endişe etmeyiniz. Tek yapmanız gereken şey aracınızı sıkışık trafikten çıkarıp hafifçe gaza dokunmaktır. Devri 3000’in altına düşürmeyiniz. Bu şekilde 20-30 dakika aracınızı kullandığınız takdirde uyarı ışığı sönecektir.

Partikül filtresinin dolması dizel araçlara özel bir şeydir ve  “Partikül filtresi dolu sürmeye devam ediniz “ uyarısı Opel marka araçlarda görülür. Eğer bu uyarıya kulak asmazsanız bir süre sonra “Partikül filtresi dolu sürmeye devam zorunlu” şeklinde bir uyarı gelecektir. Bu uyarıya da kulak asmazsanız bir süre sonra arıza lambası yanar ve aracın çekişi düşer.

Partikül filtresi dolu sürmeye devam ediniz uyarısı neden verilir ?

Dizel araçlarda yanma esnasında benzine göre daha fazla partikül oluşur. Bu partiküller partikül filtresine takılır ve bir kez daha yanmaya sokularak yakıt tasarrufu sağlanır. Ayrıca araçtan atılan egzoz gazı daha az zehirli hale gelir.

Partikül filtresindeki mikro parçacıkların yeniden yakılabilmesi için aracın çalışır vaziyette ve en az 3000 devirde gidiyor olması lazımdır.

Ara ara 3000 devrin altına inmek sorun teşkil etmez ama şehir içi trafiğinde sık sık dur kalk yapılıyorsa veya 10-20 km hızla yavaş yavaş gidiliyorsa bir süre sonra partiküller filtreyi tıkar ve “Partikül filtresi dolu sürmeye devam ediniz” uyarısı verilir. Bu durumda derhal sıkışık trafikten çıkıp rahat bir yolda orta hızda en az 20 dakika aracı 3000 devirde kullanmak gerekir. Bu takdirde partikül filtresindeki parçacıklar oluşan ısıyla beraber yanar ve filtre temizlenir. Buna “Partikül filtresi jenerasyonu denir”

Bu konuda deneyimli olmayan kişiler partikül filtresi tıkanınca servise gidip boşa para vermekte, sorunun neden kaynaklandığını bilmediklerinden bir haftada yeniden partikül filtresini tıkatmaktadırlar. Partikül filtresinin de bir ömrü vardır ama her dolduğunda servise gitmek gerekmez.

Dizel partikül filtresi sık sık doluyorsa bunları yapın

Eğer dizel aracınızı sadece evden işe, işten eve giderken kullanıyorsanız partikül filtreniz çabuk dolacaktır. Dolmaması için bazı günler 4. vitese takıp 20 dakika 3000 devirde sürmeniz gerekir. Buna rağmen sık sık DPF doluyorsa bunları yapın;

  • Yakıtı nereden aldığınıza dikkat edin, kalitesiz motorin kullanmayın.
  • Kullandığınız motor yağının aracınız için tavsiye edilen olmasına dikkat edin ve kalitelisini kullanın.

30 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir