Kızdırma bujisi lambası neden yanar

Kızdırma bujisi lambası neden yanar

Kızdırma bujisi lambası neden yanar

Dizel motorlar benzinli olanlara göre daha geç çalışır. Önce bir miktar ısıtılmaları gerekir. Kızdırma bujisi, motor sıcaklığı çok düşük olduğunda devreye giren bir ısıtma elemanıdır. Dizel yakıtın basınçlandırılmasında ve patlatılmasında kolaylaştırmak için silindirlerin içindeki sıcaklığı artırır.

Uygun sıcaklığa ulaşmak için yaklaşık 5-10 saniye geçmesi gerekir. Yeterli sıcaklığa ulaşıldığında aracın bilgisayarı (ECU) sürücünün motoru çalıştırmasına izin verecektir.

Dizel motor ön ısıtma (kızdırma bujisi) lambası neden yanar ?

Normalde, kızdırma bujisi lambası sadece motor soğukken yanar. Eğer bu lamba bir yanıp bir sönüyorsa kızdırma bujisiyle ilgili bir sorun algılanmış demektir.

Genellikle bu sorun buji ömrünün dolmasından kaynaklanır. Zamanla, tekrarlanan ısınma döngülerinden sonra, kızdırma bujileri ömrünü tüketir ve ve ısı üretemez duruma gelir.

Kızdırma bujisi değiştirildiğinde genellikle sorun çözülür. Eğer kızdırma bujisi değişmesine rağmen sorun giderilmediyse kızdırma rölesi de arızalı olabilir veya akü kaynaklı bir sorun olabilir.

Bu lamba yanıp sönüyorsa servise gidip aracınızı bilgisayara bağlatmanız iyi olacaktır. Kızdırma lambasının yanıp sönmesi aracın beyninde hata kodu oluşturur. Bilgisayara bağlanarak bu kod öğrenilirse sorunun kaynağı anlaşılacaktır.

Kızdırma bujisi bozulursa ne olur ?

Kızdırma bujisi bozulursa aracı çalıştırırken uzun süre marş yapmak gerekir. Motor soğukken İlk çalıştırmada sarsıntı yaşanabilir, beyaz duman atabilir,  20-30 dakika sonra çalışabilir. Havalar soğukken bu durum daha da can sıkıcı olacaktır.

Böyle durumlarda bir an önce icabına bakmak gerekir. Çünkü uzun süreli marşlar aküyü zayıflatacağı gibi bozuk bujiyi değiştirmemek hem motor aksamını yıpratır, hem de yakıt tüketimini artırır.

Kızdırma bujisi lambası sönmezse ne olur ?

Bazı dizel araçlar bu lamba sönmeden çalışmaz. Bazılarında lamba sönmeden de aracı çalıştırmak mümkündür. Ama aracı çalıştırmak için ışığın sönmesini beklemek gerekir (yarım saat sönmese bile) Aksi takdirde buji arızası zamanla aracı diğer parçalarını da etkileyecektir.

Kızdırma bujisi lambası yanmıyorsa bunun anlamı nedir ?

Dizel bir otomobilde aracı çalıştırırken birkaç saniyeliğine bu lambanın yanması sürücüde alışkanlık yapar. Sıcak havalarda veya motor sıcakken bir ısıtma süreci olmayacaktır. Dolayısıyla ön ısıtma lambası da yanmayacaktır.

Çünkü ön ısıtma lambasının yanmasının anlamı motor ısıtılıyor, aracı çalıştırmadan önce gerekli sıcaklığın elde edilmesini bekle demektir. Sürücünün bu lambanın sönmesini beklemesi gerekir.

Motor zaten sıcaksa sürücünün beklemesine gerek yoktur, dolayısıyla bu lamba da yanmayacaktır.

Bununla birlikte bağlantı hatası veya sensör arızası gibi ihtimalleri de düşünmek gerekir.

15 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Eskişehir Ekspertiz