Otomatik şanzıman arızası belirtileri

Otomatik şanzıman arızası belirtileri

Otomatik şanzıman arızası belirtileri

Şanzıman arızaları hem maliyetli hem de tamiri zaman alan arızalar olduğundan bu tür sorunlarla karşılaşmamak için sorunun büyümesine mahal vermeden araca müdahale etmek gerekir. Bunun için de otomatik şanzıman arızası belirtileri nelerdir, bilmek gerekir.

Bu nedenle arabalardan fazla anlamayan kişilerin bile kontrolünü yapabileceği bazı otomatik şanzıman sorunlarını, şanzıman arızasına dalalet eden emareleri bu yazımızda açıklıyoruz.

Otomatik şanzıman arızalarının 5 belirtisi

1. Şanzıman yağı rengi ve durumu

Otomatik şanzımanlar , vites değiştirmeyi sağlamak  ve bantları çalıştırmak için şanzıman akışkanını (ATF yağı) kullanır. Fakat şanzıman yağının bir ömrü vardır ve bunu ayda bir kere kontrol etmek gerekir.

Kirli ve temiz şanzıman yağı

Yukarıdaki fotoğrafta şanzıman sıvısının kirli ve yeni hali gösterilmektedir. Yeni konulmuş şanzıman sıvısı saydam pembemsi bir kırmızı renktedir. Kirlenmiş veya yanmış şanzıman sıvısı ise soldaki gibi kahverengi-siyah arası renktedir. Sıvı yanık kokuyorsa bu da sorundur. Bu nedenle sıvının kokusuna da dikkat ediniz.

2. Şanzıman sıvısı azalması

Otomatik şanzıman çalışmak için belirli miktarda ATF sıvısına ihtiyaç duyar. Sıvı çok azalırsa parça yıpranması ve arızalara yol açar. Şanzıman sıvısı azaldığında araçta kayma, sarsıntı, aşırı ısınma ve bazı  arızalar meydana gelir.

Şanzıman çubuğunu kullanarak şanzıman sıvısını kontrol edebilir, sıvı seviyesinin düşük olup olmadığını görebilirsiniz. Bu basit bir işlemdir. Eğer seviye düşükse, bunun çözümü tavsiye edilen ATF’den biraz eklemektir. Sıvı seviyesinin düşmesi şanzımanda bir sızıntı olabileceğini de gösterir.

3. Sızıntı olması

Sızıntı şanzıman sistemi ile ilgili bir çatlaktan kaynaklanabilir. Sızıntıyı bulmak için contaları ve parçaları kontrol ediniz.  Sorunlu parça değişince sızıntı da kesilecektir.

4. Aşırı ısınma

Aşırı ısınma şanzımanınızın başına gelebilecek en kötü şeylerden biridir, bu yüzden bunun olmasını önlemek akıllıca olacaktır. Aşırı ısınma şanzıman parçalarının arızalanmasına ve ömrünün azalmasına yol açar.

Bu duruma şanzıman sıvısının azalması veya kirlenerek etkisini yitirmesi yol açabilir. Sıvı değişince düzelme olabilir.

5. Şanzıman Kayması

Gaza bastığınızda aracınız hızlanmıyorsa veya istediğiniz motor devrine ulaşmıyorsa bu durum şanzıman kaymasının bir işaretidir. Şanzıman seviyesinin kalitesiz veya kirlenmiş, yanmış olması, solenoidlerin arızalanması, kavrama disklerinin yanması veya dişlilerin aşınması gibi sebepler şanzımanın kaymasına yol açmaktadır.

Eğer bu şikayetleri görürseniz aracınızı daha fazla kullanmayın servise götürün.

42 Beğen

Yapılan Yorumlar

  1. Merhaba, 97 polo 6n otomatik araç sahibiyim, sadece sabahları ve soğuk havalarda p den d ye ve 1 den 2 ye geçişlerde hafif bir vuruntu yapıyor, sonrası kesiliyor bu vuruntu. Acaba selenoid valf mi arızalıdır?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir