Motor rektifiye nedir

Motor rektifiye nedir

Motor rektifiye nedir

Motor rektifiye ettirmek her zaman gerekli olan bir işlem değildir. Hatta çoğu zaman araç sahipleri bu işlemden uzak durmak istemektedir. Bu işlemin kelime anlamı motorun yenilenmesi demektir. Tabi bu durum ortaya çıkması için öncelikle araçta gözle görülen sorunların yaşanması gerekiyor. Bu sorunların yaşanması kolay bir şekilde olmayacağını belirtelim. Uzun süre aracın bakımsız kullanılması, gereksiz zorlama ve ya parçalarda yaşanan eskime bu işleme ihtiyaç olmasına neden olacaktır. Kısaca açıklamak gerekirse motor rektefiye işlemini bu olarak gösterebiliriz. Bu işlem esnasında yapılacaklara ve yenilenecek parçalara birlikte bakmaya çalışalım.

Rektifiye İşleminde Yapılacaklar

Motor rektefiye işleminde yapılacak önemli işlemler bulunmaktadır. Bu işlemlerin motor ustaları tarafından yapılması gerekiyor. Ayrıca çok dikkat gerektiren ve minimum hata ile yapılması gereken işlemlerdir. Bu işlemler doğru şekilde yapılması halinde ortaya çok fazla bir sorun çıkmaz. Şimdi yapılacak işlemlere birlikte bakalım.

İlk işlem olarak motor bloğu olarak bilinen bölümün üst kısmının temizlenmesi gerekiyor. Aynı işlem silindir kapağı için de yapılır. Bu işlemler yani temizleme talaş kaldırma ismi verilen bir yöntem ile yapılmaktadır. Pistonların ve piston yataklarının da temizlenmesi gerekir. Eğer temizlenemeyecek duruma gelmişlerse tavsiye edilen yöntem değiştirilmesi yönünde olacaktır. Temizleme işlemi bittikten sonra ise pistonların kolları ve krank bölümü alışma sürecini atlatıncaya kadar ve düzgün bir şekilde çalışana kadar işlem yapılıyor. Son olarak ise subapların kolları alıştırılır ve subaplar alıştırılır. Motor rektifiye işlemi bu işlemler ile birlikte tamamlanır.
►İlginizi Çekebilir: Motor Arıza Lambası Neden Yanar ?

Neredeyse tüm kara yollarında hizmet veren içten yanmalı olarak bilinen motorların tamamında bu işlem yapılmaktadır. Yapılma nedeni yukarıda değindiğimiz gibi aşırı derecede uzun kullanım ve binlerce kilometre yapılmasıdır. Sonuçta araç motorlarının tamamı belirli bir ömre sahip olan parçalardan oluşmaktadır. İşte bu parçaların yenilenmesi ve parçaların değiştirilmesi işlemini ifade etmektedir. Yeni araçlar için pek ihtiyaç duyulan bir işlem değildir. Ancak zaman geçtikçe bu işlem tercih edilme oranı da gittikçe artacaktır. Bir süre daha aracı kullanmak için tercih edilen bir yöntem olduğunu belirtelim.

Motor rektifiye işlemi için belirli bir zaman bulunmamaktadır. Bu sürücünün aracına nasıl baktığı ve aracın dayanıklı olması ile ilgili bir durumdur. Bazı araçlarda milyon kilometre gitmesine rağmen bir şey olmazken bazılarında bunun süresi daha kısadır. Kullanılan malzeme bunda çok büyük bir etki göstermektedir. İşlemin maliyeti içinde çok net bir fiyat işlem yapılmadan vermek mümkün değildir. Hangi parçaların yenileceği ve bu parçaların fiyatlarının hesaplanması işlem sonrasında işçilik fiyatı ile eklenerek sunulur. Bozuk parça sayısı ne kadar azsa işlem tutarı da o kadar az olacaktır. Parça sayısı arttıkça maliyette otomatik olarak artacaktır. Bu konuda ustanız size net bir bilgi verecektir. İşlemden önce fiyat verenlere çok fazla inanmamanızı tavsiye ederiz.
►İlginizi Çekebilir: Motor Beyni Arızası Belirtileri

14 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir