Araba şanzımanı neden bozulur

Araba şanzımanı neden bozulur

Araba şanzımanı neden bozulur

Otomobiller insanların hayatına gireli iki yüzyıl olmamasına rağmen bizler için ayrılamaz bir araç haline geldiler. Belki de insanlık tarihinde şu ana kadar bu kadar çok üretimi yapılan başka bir araç yoktur. Her yere ulaşmak ve işlemlerimizi halletmek için neredeyse farklı şekillerde araçlar kullanmaktayız. Bir aracı oluşturan temel parçalar bulunmaktadır. Bunların arasında en önemlilerinden birisi ise şanzıman sistemidir. Bu sistem günümüzde otomatik ve manuel olarak sunulmaktadır. Bunların tercihi şuan için sürücüye bırakılmış durumdadır. Çünkü tüm firmalar üretim bantlarından her ikisini de neredeyse eşit sayı da üretmektedir. Bazı klasik sever sürücüler manuel şanzımanlı araçları tercih ederken bazıları ise otomatikleri tercih ediyor.

İki farklı sistem olmasının yanı sıra ikisi de temelde aynı göreve sahiptirler. Ancak bozulmaları halinde farklı nedenler oraya çıkabilmektedir. Şimdi sizlere manuel ve otomatik araçların şanzıman sistemlerinin bozulma nedenlerine yani arızalarına bakalım.

Otomatik Şanzımanlarda Yaşanan Arızalar

Öncelikle bu vites sisteminde yaşanan arızalara değinmeden önce nasıl işlediğine bakmak gerekiyor. Vites geçişlerinin otomatik olması için hidrolik ile mekanik aynı ortamda çalışmak durumundadır. Birisinin bozulması halinde diğeri görevini gerektiği gibi yapamayacaktır. Genel olarak incelendiğinde bu tür sistemlerde yaşanan sorunun en büyük nedeni sensörler olmaktadır. Bu noktada yaşanan problemler otomatik araçlarda sıklıkla görülmektedir.
►İlginizi Çekebilir: Şanzıman Yağı Eksikliği Nasıl Anlaşılır ?
Ayrıca hidrolik sistemin beyninde de sorunlar yaşanabilmektedir. Bu tür sorunlarla karşılaşmamak içinse düzenli olarak bakımını yaptırmak gerekmektedir. Otomatik araçlarda şanzıman sorunu çok sık yaşanmamaktadır. Bunun nedeni kontrolün hiçbir zaman sürücüde olmamasıdır. Sadece vitesi ileri veya geri olarak sürmeleri dışında bir işlem yapmak çoğu zaman gerekmiyor. O nedenle problemler sürücüye bağlı olmamaktadır. Bazen ise otomobil firmaların ucuz parça kullanmaları arızalara neden olabilmektedir.

Manuel Şanzımanda Yaşanabilen Arızalar

Vites tercihini manuel olarak tercih edenlerin genellikle yaşadıkları sorunlar mekanik sistemden kaynaklanmaktadır. Bu sistemlerde hidrolik çok fazla kullanılmadığı için sorunların hepsinin mekanikten olması normaldir. Manuel sistemin yapısına bakarak bunu rahatlıkla görebiliriz. Dişliler ve kavramalar bu sistemi inşa etmektedir.

İlk arıza belirtisine neden olan durum vites geçişlerine yardımcı olan dişlilerde yaşanan aşınmalardır. Bu da manuel şanzımanda sorunların görünmesine neden olmaktadır. Kavramalar içinde aynı durum görülebilir. Bu da aşınmaya dayalı olarak mekanik sorunların ortaya çıkması sıklıkla yaşanabilir. Mekanik sorunlara müdahale etmek sorun çok büyümedikçe daha basit bir şekilde olmaktadır. Ancak otomatik sisteme sahip araçlarda sorunları kısa sürede halletmek çok da mümkün değildir. Sorunları yani arızaları çözmek için yapmanız gereken oto sanayisinde bulunan şanzıman ustalarına gitmek veya aracınızı servise götürmek olacaktır.

İşlemler oto sanayide çok daha uygun fiyata yapılırken servislerde biraz daha pahalı bir maliyet ortaya çıkarılacaktır. Tabi aradaki fiyat farkının verilecek olan garanti ile ilgili olduğunu da belirtelim.
►İlginizi Çekebilir: Debriyaj Bilyası Arızası Nasıl Anlaşılır ?

21 Beğenmekten Vazgeç

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir