Subap değişimi kaça mal olur

Subap değişimi kaça mal olur

Subap değişimi kaça mal olur

Subap sorunu çok sık yaşanan motor problemlerinden birisi değildir. Ancak yaşandığı zaman ayarının mutlaka yapılması gerekmektedir. Bunun farklı bozulma nedenleri olabilir. Buna rağmen ayarı bir şekilde yapılmaktadır. Bunu yapan kişinin uzman olması gerekmektedir. Çünkü basit bir işlem olarak söylenemez. Hatta motor üzerinde yapılacak en zor ayar işlemlerinden birisidir. Bunun nedeni de ayarın iki farklı anahtar ile motor sesi dinleyerek yapılması gerektiğidir. Şimdi ilke olarak maliyetine değinmeden bu parçaların ne işe yaradığına arından ayarının nasıl yapıldığına ve neden buna ayar gerektiğine birlikte bakmaya çalışalım. Doğru adımlar atarak yolumuzu belirleyelim.

Subap Nedir?

Subap sistemi motorun kapak kısmında yer alanda bir sistemdir. Yaklaşık 8 tane Subap bulunmaktadır. Bu motorun silindir ve piston sayısına göre değişiklik gösterebilmektedir. Bu parçanın görevi yanma odasına gidecek olan yakıt ile havanın en uygun seviyede ulaşmasını sağlamaktadır. Ne eksik ne de fazla olmaması bunlar sayesinde sağlanmaktadır. Bu parça görevini yerine getirmek için gücünü eksantrik milinden almaktadır. Ayrıca eklememiz gereken bir başka önemli detayda motor içerisinde çok sayıda subapın olduğudur.
►İlginizi Çekebilir: Conta Yakması Kaça Mal Olur ?

Subap ne olduğunu kısaca anlatmaya çalıştık şimdi ise bu parçaya neden ayar gerektiğine ve bu işlemin ne zaman yapılması gerektiğine bakalım. Öncelikle motorun sağlıklı bir şekilde çalışması için bu ayarın hayati bir önemi olduğunu belirtelim. Subap ayarının geldiğini anlamak için farklı durumlar yaşanabilir. Şık şık eden bir ses sürekli duyuluyorsa veya iki metalin sanki birbirine çarpıyormuş gibi çalması sesi de oluyorsa ayar gerektiğinin işareti olacaktır. Bunları duymayanlar içinse aracın çok hızlı yakıt tüketmesi veya çekişten düşmesi de önemli belirtiler arasında yer almaktadır. Bu belirtiler giderek daha fazla dikkat çekiyorsa motorunuz için Subap ayarı zamanı gelmiş olduğunun farkına varmanız gerekiyor. Tabi sadece bu ayar için gevşemiş olmak sorun oluşturmaz. Aynı zamanda çok sık olması da araçta sorunlara neden olabilir.

Örneğin sabahları arabanız çok zor çalışıyorsa veya normal seyir halindeyken çok yavaş bir şekilde hızlanıyorsa bu durumlar Subap ayarınızın çok sıkı olduğuna işarettir. Bunun içinde tekrar ayar işlemi yapılmalıdır. Bu konuda birçok otomobil firması servislerine gerekli bilgileri vermektedir. Her Subap için farklı değerler bulunmaktadır.

Subap ayar maliyeti araca göre farklılık gösteren bir detaydır. Ancak temel olarak işçilik maliyeti dışında bir ücret ödemeniz genelde yaşanmamaktadır. Çünkü bu ayarı yapmak tahmin edilenden daha zordur. Bu konuda zorlanan birçok usta bulunmaktadır. Sizde bunun farkına eğer ustanızı izlerseniz fark edersiniz. Ayar yapmak için birkaç anahtarı doğru şekilde kullanmak ve aracın doğru şekilde çalışacak duruma getirmek tahmin edilenden zor olabilir. Gelişi güzel motordan anlayan birisinin bu ayarı yapması çok da mümkün olmadığını da belirtelim. Eğer ayar yapılamazsa subapların bozulduğuna kanaat getirilebilir. Bu noktada değiştirmek için aracın yaşına ve modeline göre 1000 TL ile 2500 TL arasında fiyatlar ile yüz yüze gelebilirsiniz.
►İlginizi Çekebilir: Motor Arıza Lambası Neden Yanar ?

31 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir