Conta yakması kaça mal olur

Conta yakması kaça mal olur

Conta yakması kaça mal olur

Araçların hareket etmesi ve sürücünün istediği performansı göstermeleri için en önemli parça motor sistemidir. Motorun doğru şekilde çalışması için birçok malzemenin doğru şekilde çalışması ve bakımlarının zamanında yapılması gerekmektedir. Bunların arasında conta da yer almaktadır. Silindir contası genelde yakma ile karşımıza çıkmaktadır.
Motor bilenlerin olabileceği gibi bilmeyenler için iki parçadan oluştuğunu söyleyelim. Motorun ana bloğu ve motor kapağı olarak ikiye ayrılmaktadır. Bu iki parçanın birleştirilmesi için özel olarak hazırlanan conta kullanılmaktadır. Eğer dikkat edilmezde conta yanması sorunu ile karşı karşıya kalma riskiniz çok yüksektir. İlk olarak bu yanmanın neden olabileceğine daha sonra da maliyetinin ne kadar olacağına birlikte bakalım.

Conta Yanması Neden Olur?

Yukarı da anlattığımız gibi conta motorun tam ortasında bulunmaktadır. İki parçanın kapatıldığı zaman içeriye toz ve hava girmesinin önüne girmesi için bu ince ve uzun parça kullanılmaktadır. Genellikle conta yanması sorunu aracın harareti yüzünden yaşanmaktadır. Bunu fark etmek için usta olmaya gerek yoktur.
►İlginizi Çekebilir: Conta Neden Yanar ?
Aracınız güçten düşüyorsa, suyun içerisinde yağ bulunuyorsa ve motor yağının içinde su bulunuyorsa contanız yanmış demektir. Bunu fark etmeden yıllarca aracını kullanan çok sayıda sürücü bulunmaktadır. Bu şekilde araç ne kadar uzun süre kullanırsa sürücüye olacak maliyeti de o kadar yüksek olacaktır. O nedenle her zaman aracı bakıma götürmekte fayda vardır.

Conta Yakması Maliyeti

Öncelikle bu maliyeti hesaplarken bilmeniz gereken contanın tahmin edilen kadar yüksek bir bedelinin olmadığıdır. İşin garibi de budur. Contayı 75 TL ile 150 TL bedelle almak mümkündür. Ancak maliyet bununla sınırlı değildir. En büyük maliyeti conta değiştirilirken motorun içerisinde yanma sonucunda zarar gören kapak taşlaması işlemini oluşturduğudur.
Aracın markasına ve modeline göre değişmekle birlikte ortalama işçilik bedeli 750 TL ile 1000 TL arasında tutmaktadır. Bunda en büyük pay yukarı da belirttiğimiz gibi taşlama işlemidir. Bu işlemin ile birlikte conta yanmasının maliyeti ortalama olarak 850 TL ile 1200 TL arasında değişmektedir.

Unutmadan eklememiz gereken nokta ise eğer aracınız yolda arızalandıysa bunun içinde çekici parası vermeniz gerekiyor. Günümüzde ortalama bir çekici müşterilerinden 200 TL para almaktadır. Ufak tefek eklemeler ile birlikte conta yanmasının maliyeti 1500 TL’yi bulacaktır. Bu durumla karşılaşmamak için yapmanız gereken aracınızı düzenli olarak kontrol ettirmektir. Bunun için servise gidebileceğiniz gibi işinin ehli olan oto sanayide güvendiğiniz ustalara da gidebilirsiniz.
Önceden fark edilmesi masrafın bu kadar yüksek olmamasına neden olacaktır. Tabi bunu fark etmek her zaman mümkün olmayacaktır. Ancak ne olursa olsun hararet göstergeniz aniden yükselişe geçmişse bu düşene kadar hiçbir işlem yapmadan aracınızı kenara çekmenizi tavsiye ederiz. Radyatör kapağını araç soğumadan açmanız dahi contanın yanmasına neden olabilir.
►İlginizi Çekebilir: Conta Yanması Nasıl Anlaşılır ?

15 Beğenmekten Vazgeç

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir