Conta yanması tamiri kaç paradır

Conta yanması tamiri kaç paradır

Conta yanması tamiri kaç paradır

Araç motorları çok hassastır. Doğru şekilde bakımının yapılmaması ve gereğinden fazla zorlanmaması gerekir. Eğer bir motoru fazla zorlarsanız sizin başınıza büyük sorunlar açabilir. Tabi bu altınızda ki arabanın marka ve modeline göre de değişir. Aracı zorlanması sadece yüksek hız ile seyahat etmek değildir. Motorun yağsız kullanılması, susuz kullanılması da bazı sorunlara neden olabilir. Conta yanması motorun iç kısmında bulunan sıvının dışarıya sızmasını engellemek için yerleştirilir. Tüm motor kısmının ortasını kapatır ve genelde eski tip motorlarda yer alır. Günümüzde kullanılan yeni tip motorlar tek parça halinde üretildiğinden dolayı conta kullanılmayabiliyor.

Conta Yanması Nedir?

Bu terimi sıklıkla duyuyor olabilirsiniz. Ancak bunun tam olarak ne olduğunu ve maliyetinin neden yüksek olduğunu anlayabilirsiniz. Öncelikle conta denilen kısım keçeden üzerine kimyasal eklenerek üretilen bir parçadır. Araçların zorlanması veya hararet yaptığı durumlarda bu kimyasalın alev alması ile birlikte conta yanması gerçekleşir. Motorun piston kısmıyla silindir arasında yer alan bu parça o nedenle çok önemlidir. Ancak bu parçayı yerine koyarak işlemi tamamlamanız gerektiğini düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Çünkü bu parçayı değiştirmekle birlikte aynı zamanda conta yanması sonucunda oluşan hasarın motor kapağını da etkileyeceğini de unutmamalısınız. Bu nedenden dolayı kapak taşlaması da yapılmalıdır. Bu da çok uygun fiyata alınabilen contaya ek olarak yüksek bir maliyet ortaya çıkaracaktır.

Conta Yanması ve Kapak Taşlaması

Sürekli kullanılan araçlarda conta fiyatı çok uygundur. Araca göre değişmekle birlikte 75 TL ile 150 TL arasında temin edilebilir. Bu sadece parça ücretidir. Bununla birlikte işçilik ve taşlama ücreti de tamir için ödenmek zorundadır. Bu da bir anda maliyetin 1000 ile 1500 TL’ye çıkmasına neden olabilir. Tabi aracınız seyir halinde bu durum ile karşılaşırsa vereceğiniz çekici parasını da mutlaka eklemeniz gerekiyor. Yolda kalmanız bir yana conta yanması bazen paniğe neden olabilir. Çünkü olması gerektiğinden daha ilginç bir motor tepkisi ile karşılaşabilirsiniz. Kapak taşlaması ile bir nevi motoru eskisinden daha iyi hale getireceğinizi de unutmamalısınız.

Conta Yanması Nasıl Anlaşılır?

Aracınız ile seyahat ederken bir anda motorunuzdan duman çıkmaya başladıysa hemen telaşa kapılmayın. Büyük ihtimal ile motorunuzun contası yanmıştır. Tepki anlık olarak yaşanacağı için siz durumu anlayana kadar iş işten geçecektir. Hararet bir anda düşecek ve motor stop ederek dumanlar çıkamaya başlayacaktır. Bu yanık durumunda genelde naylon çorap kokusuna benzer bir kokunun arabanın içinde yayılacağı hakkında bilgi verilir.

Tabi araç tamamıyla hareket etmez diyemeyiz. Ancak tavsiye edilen tekrar çalıştırılmadan ustaya veya servise götürülmesidir. Tamir için öncelikle motora eksilen su tamamlanır ve çalıştırılarak nereden sorun olduğuna bakılır. Bu durumla karşılaşmamak için size tavsiyemiz araç bakımlarınızı düzenli olarak yaptırmadan yola çıkmamanız olacaktır. Yağınıza ve suyunuza mutlaka bakın, filtrelerinizi mutlaka değiştirin. Çünkü genelde bu sorunlar bakımsız motorlarda yaşanmaktadır.

 

16 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir