Otomatik şanzıman arıza fiyatları

Otomatik şanzıman arıza fiyatları

Otomatik şanzıman arıza fiyatları

Ülkemizde iki tip şanzıman kullanılmaktadır. Genelde kullanılanı debriyaj yardımı ile elle değiştirilen manuel şanzımanlardır. Diğeri ise özellikle son yıllarda daha çok talep görmeye başlayan otomatik şanzımana sahip arabalardır.

Bu arabaların talep görmesinin iki nedeni vardır. İlki büyük şehirlerde yoğun trafik nedeniyle insanların pedallara basmaktan artık usanması, ikinci neden olarak da kadınların artık daha çok araba kullanmaya başlamalarıdır. Kısaca söylemek gerekirse trafik yüzünden bu tip şanzımana sahip olan araçlar daha çok tercih edilmeye başlanmıştır.

Tabi bu tip şanzımana sahip olanlarında bozulacağı kaçınılmazdır. Tabi bu çok kolay gerçekleşecek bir hadise değildir. Ancak büyük bir kullanıcı hatası olursa veya gerekli bakımları yapılmazsa şanzıman sistemi bozulabilir.

Otomatik Şanzıman Neden Arızalanır?

Yukarıda söylemiş olduğumuz gibi otomatik şanzımanlar durduk yerde arızalanmaz. Bunun olmasının en büyük nedeni sürücü hatasıdır. Otomatik şanzımanda ileri giderken de geri giderken de bir kez vites değiştirilmelidir.

Tabi bu işlemi yapmak için arabanın mutlak surette durması gerekiyor. Ufak bir hareket varken dahi vites değiştirmeye çalışmak büyük bir probleme neden olabilir. Bir başka nokta ise arabayı stop ettikten sonra vitesi “P” konumuna getirmemektir.

Tabi bunu yaparken aynı zamanda el frenini çekmeyi de unutmamanız gerekiyor. Arızalandığını anlamak biraz zordur ancak vites geçişlerinde normalin dışında bir ses duymaya başlarsanız büyük bir arıza kapıda olarak görebilirsiniz.

Otomatik bir arabanız var veya bu vitese sahip bir araba alacaksınız. Ancak şanzıman arıza yaptığında ne kadar masraf yapacağınızı bilmiyorsunuz. Öncelikle bu tip şanzımanların masrafı manuel olanlara nazaran daha yüksektir.

Özellikle tamirini serviste yaptırırsanız uçuk fiyatlar ödeyebilirsiniz. Tabi aracınızın markası ve modeline göre farklı bir ödeme yapmak zorunda kalabilirsiniz. Range Rover otomatik vites arızası ile Corolla otomatik vites arızası aynı fiyata tamir edilmez.

Tabi tamir mi ettireceksiniz yoksa sıfır bir otomatik şanzıman mı taktıracaksınız. Bu tamamen size ait bir karar olacak. Eğer tamirden sonra aynı problemlerin yaşanacağın neden olabilecek bir sorun olmuşsa yeni almanız daha mantıklıdır.

Genel anlamda otomatik arıza fiyatları 4 bin TL ile 20 bin TL arasında fiyatlara tamir edilebiliyor. Dediğimiz gibi bu markanın kalitesine ve servisin değerine göre değişiklik gösterir. Değişebilecek parçaları kısaca şu şekilde sayabiliriz.

Selenoid Valf, Batata, Basın Selenoid takımı ve farklı selenoid takımları başlıca değişen parçalardır. Bunu öğrenmek için öncelikle şanzımanın içerisinde bakılması gerekiyor. Bu işlem içinde sizden belirli bir işçilik ücreti talep edilecektir. Son işlemler tamamlanıp sistem tamamen toplandıktan sonra yağ eklemesi yapılmalıdır.

Bu ekleme fiyatı 250 TL civarı olmaktadır. Buna dikkat etmekte fayda görüyoruz. Çünkü yağsız bir şanzımanın uzun süre çalışması mümkün değildir. Otomatik şanzımanı herkes tamir edemez o nedenle karar alırken bunu da göz önünde bulundurmanızı tavsiye ederiz.

37 Beğen

Yapılan Yorumlar

  1. E39 98model 5.20i sanziman 4 ten 5 e gecerken iki vites arasinda gidip geliyor sonra ariza konumuna geciyor. Tekrar calismada ariza yok oluyor problem nedir acaba ne kadar masraf acar bana tesekkurler.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir