Rot başı fiyatları

Rot başı fiyatları

Rot başı fiyatları

Rot sistemi araçların direksiyon ve tekerlekleri arasında ki bağlantıyı sağlaması açısından önemlidir. Bira arabanın sağlıklı bir hareket sağlaması açısından çok önemli bir parçalardan birisidir. Rot başı neredeyse tüm arabalarda eksiksiz bir şekilde bulunmaktadır. Bu parçanın tam olarak ne işe yaradığını, olmazsa neler olabileceğini ve fiyatları hakkında sizlere detaylı bilgi aktarmaya çalışacağız. Bu sayede sizde net bir bilgi sahibi olabileceksiniz.

Tabi rot başını bir otomobilin diğer parçalarında olduğu gibi önemsiz kabul edenlerin başlarına büyük sorunlar gelebileceğini belirtelim. Eğer ustanız sizden bunu değiştirmenizi isterse buna hızlı bir şekilde yaptırmanızı öncelikle tavsiye ederiz.

Rot Başı Nedir?

Bu küçük bir parça olmasına rağmen teknik olması açısından çok büyük önem taşımaktadır. Rot kolu, direksiyon dişlisi arasında ki bağlantıyı sağlayarak direksiyon vermiş olduğu komutların doğru şekilde iletilmesini sağlamaktadır. Bu parçanın önemini merak edenlere kısaca bu şekilde cevap verebiliriz. Rotların üretimi parçanın görevini yerine getirmesi ve birleşimin sağlanması için içi boş ve içi dolu olacak şekilde üretimi yapılmaktadır.

İki farklı vida ucu vardır. Bu uçların birisi rot koluna diğer ucu ise dişliye bağlanacaktır. Bu vida uçlarının en büyük artısı yaşanabilecek bir sorun sırasında rot başının tamamıyla sökülmeden rot ayarlarının açılmasına yardımcı olması açısından önemlidir. Genelde üretim için kullanılan malzeme yuvarlak çeliktir.

Rot Başı Fiyatları ve Değiştirme Ücretleri ne kadardır?

Rot başları L şekline benzer bir yapıya sahiptir. Bu parça genelde çok zor bozulmaktadır ve çok büyük bir sorun olmadığı sürece değiştirilmesi tavsiye edilmez. Ancak değiştirilmesi gerektiği durumlar genelde ön takım sisteminde yaşanan büyük sorunlardan kaynaklanmaktadır.

Rot başı fiyatları aracın markasına, modeline ve yaşına göre farklılık göstermektedir. Ancak ortalama fiyatları 25 TL ile 50 TL arasında değişmektedir. Bu kadar düşük bir ücrete sahip olmasının nedenine rağmen değiştirilmesi biraz zahmetli olmaktadır. O nedenle bu fiyatların üzerine işçilik ücreti eklenmelidir. Bu da servise gidip gidemeyeceğiniz ve oto sanayiye göre farklılık gösterir. Tek başına genelde rot başı değiştirilmez bununla birlikte rot kolları da değişiklik yaşanabilmektedir.

Rot Başı Arızası Nedir? Nasıl Anlaşılır?

Bu parça direksiyon hareket ettiği sürece devamlı çalışan bir parçadır. Direksiyon ne kadar çok kullanılırsa bu parçanın aşınması da o kadar çok kolay olacaktır. Aşırı deformasyon nedeniyle bazı boşluklar oluşabilmektedir. Bu parçanın tamir edilmesi de oto sanayilerde yapılabiliyor. Ancak çok önemli bir parça olması nedeniyle bu durum pek tavsiye edilmez.

Bunun ileri de büyük sorunların oluşmasına neden olabileceği söyleniyor. Bu durumun yaşanmaması için tamir yerine parçanın orijinal ile değiştirilmesi tavsiye edilmektedir. Genelde bu sorunun anlaşılması direksiyonda yaşanan boşluktur. Eğer komutlarınıza lastikler anlık olarak cevap vermiyorsa bunu basitçe sizde fark edebilirsiniz.

23 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir