Kızdırma bujisi değişim fiyatları

Kızdırma bujisi değişim fiyatları

Kızdırma bujisi değişim fiyatları

Bu makalede kızdırma bujisi değişim fiyatları hakkında bilgi verilecektir.

Aracın çoğu parçası gibi kızdırma bujilerinin de belli periyotlarla değişmesi gerekir. Kızdırma bujileri dizel araçlarda bulunur ve benzinli araçlardaki ateşleme bujilerinin görevine yakın bir işlevleri bulunmaktadır.

Benzin çabuk yanan, patlayıcı bir yakıt olduğu için yanması için ateşlenmesi yeterli olmaktadır. Mazot ise benzin kadar çabuk yanan bir madde değildir. Mazotun yanması için önce belli bir basınca tabi tutulması ve belli bir sıcaklığa kadar ısıtılması gerekir.

Dizel araçlarda bulunan kızdırma bujileri mazotun yanması için gerekli sıcaklığa ulaşabilmesi için kızdırma işlevini yerine getirmektedirler. Kızdırma bujisi sadece mazot ısınana kadar çalışır, mazot yeterli sıcaklığa gelince çalışması kendiliğinden sonlanır.

Araç çalışırken kızdırma bujisinin çalışması gerekmediği için kızdırma bujilerinin ömrü oldukça uzun olmaktadırlar.

Kızdırma bujisi değişim fiyatları

Kızdırma bujisi değişim fiyatları aşağıda sayılan etkenlere göre belirlenmektedir.

Kızdırma bujisi değişimi işlemi bir işçilik gerektirdiği için işlemin uzunluğu, zorluk derecesi, ustanın doluluğu, buji değişimi haricinde araca başka işlem uygulanıp uygulanmayacağı fiyata direk olarak etki eden unsurlardır.

İşçilik süresi ve zorluğu aynı olsa da aracın markası, modeli, bulunulan il, parça fiyatı da kızdırma bujisi değişim fiyatını etkilemektedir.

Örneğin ucuz bir araç ile pahalı bir aracın değişim süresi yakın olsa bile müşteriden istenilecek fiyatlar arasında uçurum olabilmektedir.

Aynı şekilde büyükşehirde yaşıyorsanız ve sırf kızdırma bujisi için ustayı meşgul ediyorsanız bir ilçedeki ustaya göre sizden daha fazla değişim ücreti talep edilecektir.

Kızdırma bujisi değişimi zor mu ?

Kızdırma bujisini değiştirmek aslında çok zor bir işlem değildir. İşini bilen bir usta yüksek başarı oranı ile kızdırma bujisini değiştirebilir. Fakat değişim işlemi yüksek derecede deneyim ve bilgi gerektirir.

Örneğin kızdırma bujisini gereğinden hafif sıkmak veya fazla sıkmak bile çok şey fark ettirmektedir. Hafif gevşek olursa tırnak atabilir, gereğinden fazla sıkılırsa sökme esnasında kırılabilir.

Eski bujinin sorunsuz olarak yerinden çıkarılması da mühimdir.

Bir de kızdırma bujisine erişme süresi işçilik zorluk derecesini etkilemektedir. Çoğu araçta kızdırma bujisi silindir kapağının üstünde bulunur.

Bazı araçlarda kızdırma bujisine erişmek zordur ve bu da değişim işini zorlaştırmaktadır.

Buji değişimi ne kadar sürer?

Kızdırma bujisi değişimi aracın modeline göre 1 ila 5 saat arası sürmektedir. İnternet ortamında her ne kadar kızdırma bujisi değişimini kendiniz de yapabilirsiniz şeklinde bilgiler yer alsa da kızdırma bujisi değişimi profesyonellik isteyen bir iştir.

Dizel araçlarda kaç tane kızdırma bujisi var?

Dizel araçlarda silindir sayısı kadar kızdırma bujisi bulunmaktadır. Araç 4 silindirliyse 4, 6 silindirliyse 6 adet kızdırma bujisi bulunmaktadır.

Kızdırma bujisi tek değişir mı?

Kızdırma bujisinin tek olarak değiştirilmesi mümkündür. Bozuk olan veya işlevi azalmış olan hangisiyse o tek başına değiştirilebilir. Fakat bujilerden sadece birinin değiş değiştirilmesi veya hepsinin değiştirilmesi fiyata pek etki etmemekte, aynı ücret alınmaktadır.

Ayrıca birinin ömrü dolduysa, diğerlerinin de ömrü azalmış demektir. Bu sebeple çoğunlukla hepsini değiştirmek tercih edilmektedir.

Kızdırma bujisi ne zaman değiştirilir?

Kızdırma bujisinin 100 bin kilometreye kadar ömrü vardır. Fakat kullanıma bağlı olarak bundan çok önce de ömrü dolabilir. 30 bin kilometre ila 100 bin kilometre arasında ömrü bulunmaktadır.

Kızdırma bujisi genellikle sorun çıkarana kadar değiştirilmez. Ne zaman ki sorun vermeye başladı, o zaman değişir.

Kızdırma bujisi ile alakalı bir sorun olduğu zaman ön ısıtma lambasının yanma süresi uzar ve araç geç çalışır, soğuk havalarda bu durum daha iyi fark edilir.

Kızdırma bujisi performansı etkiler mi?

Kızdırma bujisi sadece araç ilk çalışırken görev yapar. Araç çalıştıktan sonra kızdırma bujisi çalışmadığı için kızdırma bujisinin yakıt harcamasına veya performansına pek etkisi bulunmamaktadır.

Bununla birlikte kızdırma bujisi arıza yaptığı zaman, aracın geç çalışması, çalışmaması, aracı çalıştırmak için uzun süre marş yapılmak zorunda kalınması gibi sorunlar olacaktır.

Kızdırma bujisi duman yapar mı?

Kızdırma bujisi arızalıysa egzozdan beyaz duman çıkması sorunu görülebilmektedir.

Kızdırma bujisi yazın çalışır mı?

Kızdırma bujisi yaz ve kış fark etmeksizin her mevsim çalışır. Çünkü mazotun yanmaya başlaması ve aracın ilk kez çalıştırılması için kızdırma bujisinin yakıtı ısıtması lazımdır.

Kızdırma bujisi tekleme yapar mı?

Kızdırma bujisi arızası teklemeye sebep olabilmektedir.

Kızdırma bujileri neden bozulur?

Kızdırma bujileri çoğunlukla ömrünü tamamladığı için bozulur. Bununla birlikte eğer kısa sürede bozulmuş ise bunun sebepleri;

  1. Araçtaki elektriksel arızalar
  2. Soğuk havalarda uzun süre marş yapmak
  3. Kalitesiz veya aracın modeline uygun olmayan buji kullanmak

Gibi sebepler olabilmektedir.

Kızdırma bujisi motor arıza lambasını yakar mı?

Kızdırma bujisi arızası motor arıza lambasını yakabilir. Çünkü kızdırma bujisi arızası yakıtın yanlış yanmasının sebeplerindendir. Bu durumda egzozdan atılan gazın kimyasal değerleri normal kabul edilen değerlerden farklı olmakta ve motor arıza lambası yanmaktadır.

Eğer kızdırma bujisi arızalı ise gösterge panelinde bulunan e yay şeklinde bir simge ile gösterilen ön ısıtma lambası sürekli yanık durur veya uzun süre yanar, yada yanar söner.

Bujilerin çalışıp çalışmadığı nasıl anlaşılır?

Kızdırma bujilerinin çalışıp çalışmadığı aracın çalışmamasından veya geç çalışmasından belli olur. Hangisinin arızalı olduğunu anlamak için söküp kontrol etmek gerekir.

2023 yılı kızdırma bujisi değişim fiyatları

2023 yılında kızdırma bujisi değişimi 500-1000 TL civarı fiyatlara yapılmaktadır. Aracın modeline göre işçiliğin süresi ve zorluğu değişebileceğinden standart bir fiyat yoktur.

Tek veya set değişiminde fiyat değişmemektedir. Bu fiyatlara bujilerin kendisi dahil değildir, sadece değiştirme ücretidir.

Kızdırma bujileri hem tek hem de set halinde satılmaktadır. Set alınırsa 4’lü buji 1500 TL’den başlayan fiyatlara satılmaktadır. Her marka ve modelin kızdırma bujisi farklıdır ve fiyatı da farklıdır.

Kızdırma bujisi değiştirirken dikkat edilecek en önemli noktalar yeni bujilerin araca uyumlu olması ve kalitesiz olmamasıdır. Kızdırma bujisinin değişim ücreti, parça fiyatının üzerinde olabileceğinden ucuz veya uyumu düşük yan sanayi parça takmak araç sahibi açısından dezavantajlıdır.

En iyisi ve araca uyumlusu hangisi ise o buji takılmalıdır.

İlgili yazılar:

En iyi kızdırma bujisi hangisi

Yanlış buji takılırsa ne olur ?

Bujinin biri çalışmıyor ne olur ?

6 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir