Bujide platin mi iridyum mu tercih etmek lazım ?

Bujide platin mi iridyum mu tercih etmek lazım ?

Bujide platin mi iridyum mu tercih etmek lazım ?

Eğer aracınızın bujilerini değiştirmek istiyorsanız ve birinci sınıf, yüksek performanslı bir şey arıyorsanız tercih edeceğiniz buji iridyum veya platin malzemeden üretilmiş olmalıdır.

Bu ikisi, bakırdan veya gümüşten imal edilmiş bujilere göre çok daha yüksek düzeyde güvenilirlik, verimlilik, performans ve ayrıca daha uzun hizmet ömrü sağlarlar ama fiyatları da daha yüksektir.

Yapısal düzeyde, iridyum ve platin bujiler arasındaki tek fark , merkezi elektrot için kullanılan metaldir. Peki iridyum ve platin buji arasındaki pratik fark nedir ve iridyum için fazladan para harcamaya değer mi? Bu makalede inceleyeceğimiz soru bu.

Bujide platin mi iridyum mu ?

Bujide kullanılan bu iki malzemeyi aşağı 3 kriter üzerinden değerlendirdik:

  • Fiyat ve değer
  • Mukavemet ve dayanıklılık
  • Verimlilik ve performans

Fiyat ve değer açısından kıyaslama

İridyum buji platinden daha pahalıdır. Pahalı olmasının en önemli nedeni İridyum’un daha nadir bulunmasıdır.

Ayrıca İridyum bujiler güç, dayanıklılık, verimlilik, uzun ömür ve performans gibi kriterlerde Platin bujilerden daha önde olduğu için bu faktörler fiyata yansımaktadır.

Mukavemet ve dayanıklılık açısından kıyaslama

İridyum Platinden daha güçlü olan bir metaldir. İridyum buji Platin bujiye göre aşınma ve yıpranmaya karşı 8 kata kadar dayanıklıdır.

İridyum ayrıca platinden daha yüksek bir erime noktasına sahiptir. Bu sebeple, yüksek sıcaklık uygulamaları için üstün bir metaldir. 1.760°C’nin (platinin erime noktası) üzerindeki sıcaklıklara ulaşması beklenen ateşleme odalarında, iridyum bujiler tek pratik seçenektir.

Verimlilik ve performans

Günlük performans açısından platin ve iridyum bujiler birbirine yakın performansa sahiptir. Bu nedenle aynı performansı daha az maliyet ile sağladığı için platin buji daha avantajlı olmaktadır.

Bununla birlikte aşınmaya dayanıklı ve daha uzun ömürlü olduğu için İridyum buji kullanım süresini dikkate alanlar için daha öndedir.

Aşınmaya daha dayanıklı olması yanma odasına metal atık bırakma riskini düşürdüğü için İridyum buji daha avantajlıdır.

İLGİLİ YAZILAR:

Tek tırnak buji ile çift tırnak buji arasındaki fark

Yanlış buji takılırsa ne olur ?

Bujinin sadece biri çalışmıyorsa ne olur ?

9 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir