Subaru XV kronik sorunları

Subaru XV kronik sorunları

Subaru XV kronik sorunları

Bu makalede Subaru XV kronik sorunları ve çözüm önerileri hakkında bilgi vereceğim.

Subaru XV, 2012’den beri piyasada olan popüler bir crossover araçtır. Kaliteli ve kullanışlı bir otomobildir ancak her araç gibi onun da kronik sorunları bulunmaktadır.

Subaru XV araçların kronik sorunları;

  • Tıkırtı sesi gelmesi,
  • Motorun teklemesi,
  • Aşırı yağ tüketimi,

Şeklinde özetlenebilir. Bunlardan başka kronik sorunları da bulunmaktadır. Hiçbir firma hatalı, sorunlu aracı müşterisine satmaz. Kronik sorundan kastım bazı araçların bazı konularda daha sık arıza çıkarabilme riskidir.

Eğer Subaru XV de bazı hususlara dikkat ederseniz uzun süre arıza derdiniz olmayacaktır.

Subaru XV kronik sorunları

Subaru XV, beş kişi kapasiteli bir crossover aracıdır ve iki modeli mevcuttur: XV Crosstrek ve XV Crosstrek Hybrid.

XV Crosstrek aynı zamanda Impreza Sport Hybrid olarak da bilinir. Bu araç, alçak ağırlık merkezine sahip olmasıyla meşhurdur. Bu özelliği nedeniyle yol tutuşu iyidir.

Subaru XV araçlarda iki farklı motor tipi kullanılmaktadır: 2,0 litrelik Boxer motor ve Hibrit. Kullanılan motor tipine göre arıza çeşitleri farklı olabilmektedir.

Tıkırtı sesi

Subaru XV ile ilgili kullanıcıların bahsettiği kronik sorunlardan biri, arabayı ilk çalıştırdığınızda duyulan tıkırtı sesidir.

Bu tıkırtı sesi çoğunlukla triger zinciri ile alakalı gelmektedir. Triger zinciri ateşleme zamanlamasını ayarlamadan sorumludur. Motor bölmesinde krank ile eksantrik mili arasında bulunur.

Triger zincirinin değişmesi çok pahalı bir şey değildir. Tıkırtı sesi araç çalışır durumda iken, seyir halindeyken devam ediyorsa triger zincirinin kontrol edilmesi gerekmektedir.

Subaru XV araçta tıkırtı sesi geliyorsa bunun diğer sebebi egzoz manifoldu cıvatalarının gevşemiş olmasıdır.

Motor teklemesi

Subaru XV  araçların kronik sorunlarından birisi motorun teklemesidir. Bu şikayet çoğunlukla buji veya ateşleme bobini arızası kaynaklı olmaktadır.

Bu parçaların belli bir ömürleri vardır ve kullanım ömrü dolunca fazla süre geçmeden arıza vermektedir.

Eğer Subaru XV’de bu tür bir arıza olursa çoğunlukla hata araç sahibinde olmaktadır. Çünkü bizim insanımız maalesef ömrü dolsa dahi arıza çıkarana kadar “parçayı kontrol ettireyim, ömrü dolmuşsa değiştirteyim” diye düşünmemektedir.

Bujilerin uç kısımları zamanla aşınabilmekte veya gövdesi çatlayabilmektedir, yada buji is yapabilmektedir.

Ateşleme bobininin teli kopabilmekte veya kirlenebilmektedir. Sitemizde bujiler konusunda bir çok faydalı makale yayınlanmıştır. Bunlardan birini okumak için TIKLAYINIZ.

Subaru XV araçların kronik sorunu olan motor teklemesi yakıt enjektörünün kirlenmesi sebebiyle de meydana gelebilmektedir.

Eğer motor tekleme yaptıysa bunun diğer sebepleri;

  • Triger zinciri arızası,
  • Silindir kapağı contasının yanması,

Olabilmektedir.

Aşırı yağ tüketimi

Subaru XV araçların yağ tüketimi kullanıcılar tarafından “fazla” bulunmaktadır.

Normalde araçların yağı azar azar eksilir ve periyodik bakımlarda yağ değişimi yapılarak bu durum telafi edilir.

Subaru XV araçlarda triger zinciriyle ilgili sorunlar veya hava filtresinin tıkanması gibi sebeplerle yağ eksiltmesi vaktinden önce olabilmektedir.

Subaru XV araçlarda yağ pompası da çabuk arıza yapabilmektedir.

Eğer Subaru XV aracınızda vaktinden çok evvel motor yağ lambası yandıysa bunun sebebi piston ray segmanının alt kısmından motora yağ sızması olabilir, bunu kontrol ettirin.

Fren lambası arızası

Subaru XV araçların diğer bir kronik sorunu fren lambası arızasıdır. Bunun yaygın sebebi fren lambası anahtarına silikon gazının sızmasıdır. Bu durumda fren lambası anahtarının değişmesi gerekir.

Motor rölantisinin bozulması

Subaru XV araçlar ile ilgili olarak motor soğuk iken motorun rölantide kaba çalıştığını ifade eden sürücüler bulunmaktadır.

Bu sorun Subaru XV araçların kronik sorunlarından biridir ve çoğunlukla ECU yazılımı ile alakalı olarak yaşanmaktadır.

Bunun çözümü ECU yazılımını güncellemektir. Subaru servisleri aracın garantisi devam ediyorsa ECU yazılım güncellemesini ücretsiz olarak yapmaktadır.

GPS ekranının donması

Subaru XV kullanıcıları GPS/Ses/Telefon ekranının donduğuna dair şikayetler iletmektedir. Bunun yaygın sebebi SD kart arızasıdır.

Aracın garantisi devam ediyorsa SD kart değişimini veya onarımını ücretsiz yapar. Bazen SD kartı çıkarıp etrafındaki alanı temizleyince de düzelmektedir. Düzelmezse SD kartın değiştirilmesi gerekir.

Otomatik başlatma/durdurma sistemi sorunları

Subaru XV araçlarda Start/stop sistemi arızası da kronik sorunlar arasında yer almaktadır. Çoğunlukla aracını sıkışık trafikte kullananlar bu arızayı yaşamaktadırlar.

Start/Stop arızasının yaygın sebepleri kablo sorunları, akü sorunları, klimayı açınca gücün yetersiz kalması gibi sebeplerdir.

Fren gücü kaybı

Subaru XV araçlarda kronik sorun olarak zamanla fren gücünün azalması şikayetleri olmaktadır. Bu sorun kademeli olarak yavaş yavaş ortaya çıkmaktadır.

Subaru XV araçlarda görülen bu kronik sorunun yaygın sebebi fren hortumu bağlantılarından sızdırma yapmasıdır.

Subaru Türkiye’den çekildi mi ?

Subaru Türkiye’den çekilmedi ama ülkemizde pek tutulmadı. Subaru’nun bir çok modeli Türkiye’ye gelmiyor. Neden Subaru modelleri Türkiye’ye gelmiyor , sadece birkaç model geliyor diye sorulduğu zaman firma “üretim kotası” bahanesine sığınıyor.

Yani Subaru sınırlı sayıda üretildiği için bazı modelleri Türkiye’de satılmıyorlar diyorlar. Fakat Subaru markası ülkemizde pek tutulmadı desek daha doğru olur.

Ancak yine de Subaru’nun Türkiye’den tamamen çekilmesi diye bir şey söz konusu değil. Birkaç model ve sınırlı sayıda araç olsa dahi Subaru Türkiye’de faaliyetlerini devam ettirmektedir.

Subaru XV alınır mı ?

Eğer Subaru araçlara özel bir merakınız varsa Subaru XV tercih edebilirsiniz. Subaru XV özellikle arazi şartlarında ve bozuk yollarında sürüşü iyi olan bir araç. Yol tutuşu gayet iyi.

Fakat bunlar haricinde pek artı tarafları yok. Mevcut haliyle  Peugeot 3008 veya Toyota RAV4 gibi SUV araçların artıları Subaru XV’dan fazla görünüyor.

Subaru XV ile ilgili eleştirilerinden biri iç mekan konforunun 10 yıl geriden gelmesi. Yani konfor konusunda rakiplerinden geride kalmış durumda.

Ayrıca Subaru XV motorunun ve parçalarının dilinden anlayan, tamirini yapabilecek usta sayısı da fazla değil. Bir arıza olduğu zaman işinin ehli bir Subaru ustası bulmanız zordur ve arıza masrafı yüksek de çıkabilmektedir.

Subaru XV’nun yakıt tüketimi de yüksektir. Muhtemele bu markanın ülkemizde tutulmamasının en önemi sebebi budur.

*HEMEN OKU: Subaru XV yakıt tüketimi yorumları

5 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir