EPC ışığı yanıyor gaz yemiyor sorunu çözümü

EPC ışığı yanıyor gaz yemiyor sorunu çözümü

EPC ışığı yanıyor gaz yemiyor sorunu çözümü

Volkswagen, Skoda, Seat ve Audi marka araçlarda EPC ışığı bulunmaktadır. Bu makalede EPC ışığı yanıyor gaz yemiyor sorunun sebepleri ve çözüm önerileri hakkında bilgi vereceğim.

EPC ışığı, aracın elektronik güç kontrol (EPC) sistemindeki bir sorunu gösteren bir uyarı ışığıdır. Bu ışık yandığında arabanın gaz kelebeği sisteminde bir sorun olabileceği akla gelir.

Fakat aracın elektronik güç kontrol sistemi bir çok sistem ile birlikte çalıştığından arızanın asıl kaynağını bulmak bazen kolay olmayabilir.

EPC ışığı ne anlama geliyor?

EPC ışığı, aracın elektronik güç kontrol (EPC) sistemiyle ilgili bir uyarı ışığıdır. Bu ışığın yanması, EPC sistemi ile ilgili bir soruna işaret eder.

EPC ışığı , sorunun nerede olduğuna bağlı olarak genellikle Motor arıza lambası, ABS lambası veya ESP ışığıyla birlikte yanmaktadır. Ayrıca üçgen içinde ünlem işareti de yanabilir.

Elektronik Güç Kontrol sistemi, motor kontrol ünitesi , fren kontrol ünitesi, şanzıman kontrol ünitesi ve direksiyon kontrol ünitesi tarafından izlenmektedir . Dolayısıyla bu sistemlerdeki arızalar da EPC ışığının yanmasına yol açabilmektedir. Arıza işaretlerinin anlamları için TIKLAYINIZ.

Volkswagen Grubu araçlarda (Audi, Skoda ve Seat ) EPC sistemi aracın çekiş performansını kontrol ettiği için EPC ışı yandığı zaman gaz yememe durumu görülmektedir.

Gaz yememe sorunu neden olur ?

Aracın gaz yememe sorununun çok sayıda sebebi olabilir. Eğer EPC ışığı yanıyorsa sistem kendini korumaya aldığı için aracın belli bir hızın üzerine çıkmasını engeller. Bu sebeple gaz yememe sorunu olur. EPC ışığı sönünce gaz yememe sorunu da kendiliğinden çözülür.

EPC ışığına ne sebep olur?

EPC ışığının en yaygın nedenleri;

  • Gaz kelebeği gövdesinde arıza,
  • ABS sensörü arızası,
  • ABS halkasının kırılması,
  • Fren basınç sensörü arızası,
  • Fren pedalı arızası,
  • Kablolama sorunları,
  • Diğer elektronik sorunlar,

Olarak sayılabilir.

EPC ışığını yakabilecek sorunlardan birkaçı şunlardır:

1. Gaz kelebeği gövdesi arızası

gaz kelebeği gövdesi
gaz kelebeği gövdesi

Gaz kelebeği gövdesi, gaz pedalına bastığınızda motora ne kadar hava girmesi gerektiğini kontrol etmektedir. EPC sistemi, motor gücünü kontrol etmek için gaz kelebeği gövdesini kullanır ve gaz kelebeği gövdesinde bir sorun olması durumunda EPC sistemi düzgün çalışmayacaktır.

Günümüzde gaz kelebeği gövdelerinin çoğu elektriklidir ve bununla ilgili bir sorun olması durumunda, gösterge panelinde motor arıza lambası ve EPC ışığı yanacaktır .

Bu durumda araçta gaz yememe sorunu görülebilir.

2. Fren pedalı anahtarı arızası

fren pedalı anahtarı
fren pedalı anahtarı

Fren pedalı anahtarı veya fren lambası anahtarı, fren pedalına ne zaman bastığınızı bilmek için kullanılır, bu nedenle aracın fren lambalarını etkinleştirmesi gerekir. Anahtar aynı zamanda hız sabitleme sistemi veya EPC sistemi gibi diğer işlevler için de kullanılır.

Fren pedalı anahtarında bir sorun varsa, EPC sistemi fren pedalına basıp basmadığınızı algılayamayacak ve bu nedenle EPC ışığını yakacak ve bir arıza kodu kaydedecektir.

3. ABS sensörü arızası

abs sensörü
abs sensörü

ABS sensörleri arabanızdaki her bir tekerleğin hızını ölçmektedir. Bu bilgi esas olarak ABS sisteminin çalışmasında kullanılır ama bu bilgiyi kullanan başka sistemler de vardır ve EPC sistemi de bunlardan biridir.

ABS sensörleri tekerlek göbeklerinde bulunur ve kire, pasa ve suya çok maruz kalır ve bu nedenle arızalanmaya eğilimlidir. Ayrıca ABS sensörünün hızı ölçtüğü ABS relüktör halkasında da sorun olabilir .

4. Fren basınç sensörü arızası

fren basınç sensörü
fren basınç sensörü

Fren basıncı sensörü, fren lambası anahtarı gibi çalışır ancak yalnızca AÇIK/KAPALI’yı ölçmez, aslında fren pedalı aracılığıyla uyguladığınız fren basıncını da ölçer.

Ne yazık ki birçok VW modelindeki fren basınç sensörü ABS kontrol modülünün içinde yer alıyor ve bu da değiştirilmesini oldukça zorlaştırıyor. Sensörde bir sorun olması durumunda ABS kontrol modülünün tamamını değiştirmeniz gerekir ve bu çok pahalı olabilir.

5. Direksiyon açısı sensörü arızası

direksiyon açı sensörü
direksiyon açı sensörü

Direksiyon açısı sensörü direksiyon simidininin arkasında bulunur ve direksiyon simidinin hangi konumda olduğunu ölçmek için kullanılır. EPC sistemi bu bilgiyi kullanarak direksiyonu hangi yöne çevireceğinizi belirleyecek ve bu bilgiyle fren kuvvetini düzeltecektir.

Direksiyonu çevirebilmek için direksiyon açı sensörüne ve direksiyon butonlarına giden kabloların gittiği yerde saat yayı da bulunmaktadır. Bu saat yayının arızalandığı bilinmektedir ve arızalanırsa direksiyon açısı sensöründe bir sorun gibi görünebilir.

6. Motorla alakalı sensörlerden birinin arıza yapması

sensör
sensörler

EPC sistemi düzgün çalışması için birçok farklı motor sensörü kullanır ve motor sensörlerinden birinde bir sorun varsa, EPC ışığının yanmasına ve gaz yememe sorununa yol açabilir.

EPC ışığının yanmasına MAF sensörü, IAT sensörü, ECT sensörü veya oksijen sensörü arızası yol açabilmektedir.

7. Kablolama sorunları

kablolama

Yeni nesil araçlarda elektronik sistemler arttığı için kablo miktarı da artmaktadır. Herhangi bir sebeple kablolardan birinin kopması, korozyona uğraması, birbirine temas edip kısa devre yapması, koruyucu tabakasının soyulması, gevşemesi EPC ışını yakabilir.

EPC ışığı yanıyor gaz yemiyor sorunu çözümü

EPC ışığının neden yandığını anlayabilmek için arıza tespit cihazı (OBD2) ile arıza kodlarını okutmanız gerekir. Cihazda görünen arıza koduna göre tamir işlemi uygulanır.

EPC ışığı yanarken aracı kullanabilir miyim ?

EPC ışığı yanarken araç kendini korumaya alacağı ve bazı fonksiyonlar kısıtlanacağı, araçta gaz yememe, çekişten düşme gibi sorunlar görüleceği için aracı kullanmak pek konforlu olmayacaktır.

Bu durumda aracı kullanıp kullanamayacağınız gösterge panelinde bulunan üçgen içinde ünlem işaretinin renginden belli olur. Üçgen içinde ünlem işareti sarı ise aracı kullanabilirsiniz, kırmızı ise kullanamazsınız.

EPC ışığı motor teklemesinden dolayı yanar mı ?

Motor tekleme yaptığında EPC ışığı yanabilir. Motorun tekleme yapması motorun performansını etkileyecektir ve çoğu durumda motor kontrol ışığı da yanacak ve gaz yememe sorunu ortaya çıkacaktır.

EPC ışığı araçta güç kaybına sebep olur mu ?

Evet, EPC uyarı ışığı gaz kelebeği sistemini kontrol eder ve ani güç kaybına neden olabilir. Bazen EPC ışığı göründüğünde motora hiç gaz veremezsiniz.

EPC ışığı yandığında tamir masrafı ne kadardır?

EPC ışığı yandığında bunu düzeltmenin sabit bir fiyatı yoktur çünkü buna neden olabilecek pek çok potansiyel sorun vardır. Takribi bir rakam vermek gerekirse 2000-10000 TL arası bir masraf çıkabilir.

İlgili yazı: EPC arızası nasıl giderilir ?

4 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir