VAG Grubu ne demek ?

VAG Grubu ne demek ?

VAG Grubu ne demek ?

Otomobil bloglarında VAG Grubu ifadesine rastlamışsınızdır. Bu makalede VAG Grubu ne demek merak edenler için kısa ve öz bir şekilde konuyu açıklayacağım.

VAG Grubu ne demek ?

VAG, ‘Volkswagen & Audi Group’un kısaltmasıdır ve geniş bir otomotiv marka portföyünün şemsiye şirketidir. Volkswagen markası Wolsburg merkezli bir Alman otomobil markasıdır. Üretici firma yıldan yıla güçlenerek diğer otomobil markalarını da satın almaya başladı ve 2016 yılında VAG grubu ortaya çıktı. VAG grubunda Volkswagen, Audi, Ducati, Skoda gibi bir çok marka bulunmaktadır. VAG grubu markaların listesini makalemin sonuna ekledim.

VAG Grubu tarihçesi

VAG Grubu Volkswagen’in diğer markaları satın alması suretiyle ortaya çıkmıştır. İlk satın alma işlemi 1965 yılında Audi’yi Daimler-Benz’den satın almasıdır. Ve bu noktadan sonra Volkswagen iş modelini her geçen yıl kademeli olarak büyütmeye devam etti ve yeni satın almalar gerçekleştirdi.​

VAG’ın hiç bitmeyen başarı öyküsünün kurucu babalarından biri Ferdinand Piech’ti. Tüm Porsche hayranlarının aşina olduğu bir isim ve 1972’de Stuttgart merkezli süper otomobil üreticisinden Audi’ye katıldı. Daha sonra 1993’te Volkswagen Grubu başkanı oldu ve bununla birlikte çığır açan bir değişim çağını başlattı.

Piech’in en başından beri marka portföyünün edinilmesinde etkili olduğu kabul ediliyor ve bu seyahat planı Bentley ve Bugatti’yi satın almayı da içerdiğinde izleyen dünyayı şok etti. Bu da VAG’ın 2022’de küresel güç merkezine dönüşmesine yardımcı oldu.

Bugün VW’nin kapsamlı sorumlulukları arasında etkileyici bir üretici seçimi de yer alıyor. Dünyanın en popüler marka ve modellerinden bazılarına ve ana şirketin hemen hemen tüm araç açılarını kapsayan arzu edilen halo markalarına sahip olması.

Son zamanlarda Volkswagen, ilk özel alt markası Jetta’yı piyasaya sürerek Çin otomobil pazarına girdi. Eskiden bağımsız bir VW markası olarak Avrupalı ​​müşterileriyle eşanlamlı olan bir isim, ancak bu noktada şimdi SUV kılığında tek üretilen bir varlık olarak yeniden keşfedildi.

Bu da bir kez daha VAG’ın geleceğe yönelik devam eden vizyonunun altını çizmeye hizmet ediyor. Tüm marka portföyünün elektrikli araçların heyecan verici dünyasına adım atmasıyla daha da güçlendi. İleri görüşlü ve ilerici VW ID serisinin öncülüğünü yapıyor.

VAG Grubu şirketleri

VAG Grubu şirketleri
VAG Grubu markalar

Volkswagen

Volkswagen Ticari Araç

Audi AG

SEAT, S.A.

Škoda Auto

Bentley Motors Limited

Bugatti Automobiles SAS

Automobili Lamborghini S.p.A.

Porsche AG

Traton

Ducati Motor Holding S.p.A.

MAN Truck & Bus AG ve MAN (şirket)

Scania AB

6 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir