Motor emisyonu nedir

Motor emisyonu nedir

Motor emisyonu nedir

Motor arıza lambasının motor emisyon sistemiyle alakalı bir sorun nedeniyle yandığını söylemiştik. Peki motor emisyonu nedir ? Bu yazımızda bunu açıklayacağız.

Motor emisyonu motor çalışırken, yakıtın yanmasıyla oluşan ve dışarı atılan zararlı egzoz dumanıdır. Otomobil firmaları motor emisyonunu çevreye en az zarar verecek seviyeye indirmek ve ayrıca yakıttan daha fazla verim elde etmek için ciddi yatırımlar yapmaktadır.

Yani kilometrede kaç litre yakıyor veya çevreyi ne kadar kirletiyor gibi günlük hayatta araba muhabbetimize konu olan soruların ana öznesi motorun emisyon sistemidir.

Batılı ülkeler ceplerini ve sağlıklarını bizlere göre çok daha fazla düşünürler. Bu sebeple motor emisyonlarına standartlar getirdiler, hatta emisyona göre vergi ayarlaması yaptılar. Bizim ülkemizde bu çerçevede mevzuat geliştirdi.

Şimdilerde minimum yakıt ile maksimum mesafe gitmek ve çevre dostu olmak araç fiyatlarını çok etkilemektedir. Bu yüzden bazı firmalar ürettiği araçların emisyonunu düşük gösterme çabasına bile girmiştir.

Çalışkanlıkları ve dürüstlükleri ile gurbetçi vatandaşlarımızın öve öve bitiremediği Almanlar bile bu hile hurda işlerinden nasibini almıştır. Bildiğiniz üzere Volkswagen firması araza emisyon değerlerini daha düşük gösteren bir donanımı araçlarına monteliyerek istatistiklerle oynamıştı. Bu sayede rakiplerine fiyat ve prestij avantajı sağlamayı amaçlamıştı.

Bu olay anlaşılınca firmaya ciddi bir ceza kesildi ve şu an belini doğrultmaya çalışıyor.

Satın aldığınız aracın emisyon değerleri belli standartların altındadır. Yoksa üretim izni alamazdı. Siz kullanırken de motor emisyon değerlerinin belli seviye üzerine çıkmaması gerekir. Bu sebeple belli aralıklarla emisyon testi yapılır ve testte sorun yoksa araca Egzoz Gazı Emisyon Ruhsatı verilir.

Sensörlerin motor emisyonunda bir sorun algılaması sonucu motor arıza lambası yanar. Bu lambanın yanmasını sadece fazla egzoz salıyorum şeklinde algılamayınız. Bu şekilde de araç sürülebilir durumda olsa bile sorunu halletmeden aracı kullanmak katalitik konvertör arızası gibi maliyeti yüksek sonuçlar doğurabilir.
►İlginizi Çekebilir: Motor Arıza Lambası Neden Yanar ?

40 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir