Opel motor arıza lambası neden yanar

Opel marka araçlardaki gösterge paneli lamba ve işaret bakımından gayet zengindir. Neredeyse her arıza ve uyarının anlamına göre hatta sorunun önemine göre bir sembol vardır.

Bu işaretlerden en fazla merak edilenlerden birisi motor arıza lambasıdır. Gösterge panelindeki lambaların sembolü kadar ne renkte yandığı ve sabit mi yandığı yoksa yanar söner şeklinde mi yandığı önemlidir.

Opel araçlarda motor arıza lambası kırmızı renkte yanabilir, sarı renkte yanabilir, sarı renkte yanıp sönebilir. Şimdi bunların ne anlama geldiğini açıklayalım.

Kontağı çevirdiğinizde diğer lambalar gibi motor arıza lambası da kısa süreliğine yanar. Bu birkaç saniye içerisinde aracın beyni sensörlerden gelen sinyalleri analiz eder. Eğer bir sorun saptanmazsa lamba sönecektir. Eğer lamba sönmeyip açık kalırsa veya arabanızla yolda giderken motor arıza lambası yanarsa bunu ciddiye almak gerekir.

Motor arıza lambasının sarı renkte yanması

Bu motor emisyon değerlerinin limitlerinin normalden yüksek olduğu anlamına gelir. Aracı kullanmaya bir mani olmamakla birlikte birkaç gün içinde servise baktırıp sorunun ne olduğuna baktırmanız gerekir.
►İlginizi Çekebilir: Motor Emisyonu Nedir ?

Motor arıza lambasının sarı renkte yanıp sönmesi

Bir yanıp bir sönen ve bu şekilde yanıp sönmeye devam eden lamba size daha acil bir uyarıda bulunmaktadır. Bu emisyon kontrol sisteminde bir arıza olduğuna işaret eder. Kısa sürede sorunun ne olduğunu anlamak için servise gitmeniz gerekir.

Motor arıza lambasının kırmızı renkte yanması

Motor arıza lambası kırmızı renkte yanarsa acil ve önemli bir sorun var demektir. Mevcut arıza nedeniyle aracınızda tuhaflıklar, çekişten düşme gözlemleyebilirsiniz. Bu ciddi bir arızadır. Şanzıman elektroniği ile alakalı arıza olabilir. Bu lamba yanınca motoru fazla zorlamamaya çalışarak doğruca servise gidiniz.

►İlginizi Çekebilir: Opel Astra Arıza İşaretleri

2 Comments

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Eskişehir Ekspertiz