Dizel partikül filtresi nedir, ne işe yarar

Dizel partikül filtresi nedir, ne işe yarar

Dizel partikül filtresi nedir, ne işe yarar

Bir dizel otomobiliniz varsa, büyük olasılıkla bir dizel partikül filtresi kullanıyorsunuz demektir. Bu parçanın tam olarak ne olduğunu veya ne işe yaradığını bilemeyebilirsiniz.

Dizel partikül filtreleri yaklaşık 20 yıldır dizel yakıtlı otomobillere takılmaktadır. İptal edilirse veya ayarları ile oynanırsa aracınız için ciddi sonuçlar doğabilir.

Bu yazımızda dizel partikül filtresinin ne olduğunu, ne işe yaradığını, neden ihtiyaç duyulduğunu ve bakımının nasıl yapılması gerektiği hakkında bilgi verilecektir.

Dizel partikül filtresi nedir?

Dizel partikül filtresi (DPF), dizel araçlardan gelen emisyonları azaltmak için egzoz kurumunu tutan ve depolayan bir filtredir. Fakat bu filtre sınırlı kapasiteye sahip olduğu için, DPF’yi temiz tutmak için filtreye takılan bu kurumlar periyodik olarak boşaltılmalı veya ‘yakılmalıdır’.

Buna yenileme veya rejenerasyon denilmektedir. Bu rejenerasyon işlemi, zararlı egzoz emisyonunu azaltarak filtrede birikmiş fazlalıkları temiz şekilde yakar ve özellikle de ivmelenme esnasında dizel araçlardan gördüğünüz anlatılan siyah dumanı önlemeye yardımcı olur.
►İlginizi Çekebilir: Partikül Filtresi Dolu Sürmeye Devam Ediniz Ne Demek ?

Araçtan atılan karbonlu (CO2) emisyonlarının etkili bir şekilde filtrelenmesi için bu parçanın araçta takılı olması gerekir.

Dizel partikül filtresinin tıkalı olup olmadığını nasıl anlarım?

DPF kurumla tıkanmaya başlarsa veya sistemde bir hata meydana gelirse, aşağıda görüldüğü gibi gösterge panelinde genellikle turuncu renkli bir ışık yanar.

Bu sembolün rengi üretici firmaya göre değişse de genellikle ortada noktalar olan bir boru kutusu şekline benzer.

Dizel partikül filtresi neden tıkanır ?

Otomobil üreticileri sürücüler kısa mesafe yolculukları (şehir içi trafik) mazot yerine benzinle yapsınlar diye dizel partikül filtresini yavaş sürmede kolay tıkanacak şekilde tasarlamışlardır.

Mazot benzine göre ucuz bir yakıt olmakla birlikte çevreyi daha fazla kirletir. İnsanların yoğun şekilde yaşadığı yerlerde bu tür kirletici araçların fazla kullanılması istenilmemektedir. Benzinli araçlar dizelden daha az havayı kirletir.

Aracını genellikle şehir içinde kullanacaklar, mazotlu araçlar yerine benzinli araçları tercih etsin diye dizel partikül filtresi şehir içindeki dur-kalklarda, trafik sıkışıklığı nedeniyle uzun süre yavaş sürüşlerde tıkanabilecek şekilde üretilmiştir.

Uyarı lambası yanınca aracınızla boş bir yola girip hızınızı orta hıza kadar yükselterek 20 dakika aracınızı sürerseniz dizel partikül filtresi kendi kendini temizleyecektir.

DPF sık sık tıkanıyorsa bunun sebebi aracınızın bakımının serviste yeterince iyi yapılmaması olabilir. Üstünkörü yapılan bakımlar nedeniyle DPF ömrü azalır. Bakım iyi yapılırsa DPF’nin ömrü yaklaşık 150.000 kilometredir.

Aracınızda kalitesiz veya markanın tavsiye etmediği bir yağ kullanıyorsanız, kullandığınız yağ filtreleri bloke edebilen katkı maddeleri içeriyor olabilir..

Performans kaygısı veya, yakıt tasarrufu için değişik yağları denemek DPF rejenerasyonunun kalitesini düşürebilir. Yakıt tasarrufu olsun diye ucuz yakıt kullanmak da çabuk tıkanmaya sebep olabilir.

Dizel partikül filtresi bakımı nasıl yapılır ?

DPF’yi temiz tutmanın en iyi yolu, kurumla dolu olduğunda (uyarı lambası göründüğünde) kendini tamamen yenileyebildiğinden emin olmaktır. Yani rejenerasyon (yenileme) yapmaktır.

İki tür yenileme vardır: Pasif ve aktif.

Pasif rejenerasyon 

Uzun mesafe sürüşlerinde araç duraklamadan veya yavaşlamadan kesintisiz şekilde 40-50 dakika orta hızda veya daha fazla hızda sürülürse egzoz sıcaklığı artacak ve filtrede tutulmuş partiküllerin yanmasına sebep olacaktır. Böylece DPF temizlenmiş olacaktır.

Ama aracını sürekli şehir içinde kullananlar böyle bir imkana sahip olamayabilirler. Onlar için DPF’yi temizlemenin bir alternatifi daha vardır. Aktif rejenerasyon.

Aktif rejenerasyon

Aktif rejenerasyonu aracın beyni (ECU) yönetir. Partikül yoğunluğu % 45’i aşınca sisteme daha fazla yakıt gönderilerek partiküllerin yanması sağlanır. Ama bunun için bile bir miktar kesintisiz orta hızda sürüş gerekir. DPF uyarı lambası yanınca gerekirse yolunuzu değiştirip en az 15-20 dakika tıkalı olmayan trafikte orta hızda yol almanız gerekir.

DPF’yi servise gitmeden temizlemenin yolları bunlardır. Bunları denemenize rağmen DPF hala tıkalıysa aracınızı servise götürüp temizletmeniz gerekir. Serviste bazı kimyasallar ve bu iş için tasarlanmış makinalar yardımı ile dizel partikül filtresi temizlenebilir.
►İlginizi Çekebilir: Dizel Enjektör Arızası Belirtileri

20 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir