Amortisör tamiri nasıl yapılır

Amortisör tamiri nasıl yapılır

Amortisör tamiri nasıl yapılır

Günümüzde araçların en önemli parçalarından birisi olan amortisörler daha uzun ömürlü olabilmeleri için hazırlanmaktadır. Bu sayede yolda hareket ederken oluşabilecek tüm kasislere ve çukurlara karşı arabanın kontrolünü sağlamak daha kolay bir hale gelmesi amaçlanmaktadır. Bu parçalar genelde çok basit bir şekilde bozulmazlar. Ancak gene de aşırı zorlandığında veya farklı bir durum yaşandığında bu parçaların değişmesi gerekmektedir. Aslında sağlıklı olan parçanın yeni ise değiştirilmesidir. Ancak parça maliyetinin çok yüksek olması nedeniyle kullanıcılar genellikle parçanın değişmesi yerine tamir edilmesini tercih ediyor. Bu tam sağlıklı bir işlem olmasa da doğru şekilde yapılması durumunda uzun süre kullanıma fırsat tanınmaktadır.

Tamir İşlemi Nasıl Yapılır?

Öncelikle amortisörün bozuk olduğunu anlamanız gerekiyor. Bu konuda zorluk yaşayacağınızı tahmin etmiyoruz. Çünkü amortisör bozulduğunda otomatik bir şekilde ses gelecektir. Bu ses tak ve gıcırtı olarak yaşanabilir. Bu seslerin derecesi artıyorsa hemen bir servise ya da oto tamirhanesine giderek parçanın tamir edilmesini istemeniz gerekiyor. Tamir işlemi esnasında değiştirilecek belirli parçalar vardır. Bunlar sistemin keçeleri ve yağıdır. Eğer amortisörün en önemli parçası olan yayda bir eğilme veya darbe varsa bu düzeltilir. Ardından araca tekrar monte edilir. Tabi monte ettikten sonra tekrar kontrol edilmesi çok önemlidir.

Takılmanın ardından mutlaka sertlik ayarının yapılması gerekmektedir. Gerekli sertliğe sahip olmayan araçlarda büyük sorunların yaşanması kaçınılmaz olacaktır. Patlak amortisörü fark etmek çok kolaydır. Çünkü içinde bulunan yağ dışarı boşalmıştır ve araç yere daha yakın duracaktır. Patlamış bir amortisör ile birlikte araç kullanmak özellikle yüksek hızda kullanmak çok tehlikelidir. O neden ile buna çok dikkat etmek gerekiyor. Eğer parça tamir göremeyecek kadar yüksek bir hasar görmüşse kesinlikle değiştirilmelidir. Tamir bir şekilde yapılacaktır ancak gerekli verimin alınamayacağı için daha tehlikeli bir durumun yaşanmasına neden olabilir.

Genelde birçok araçta yaşanan bir durumdur. Bir markada daha sık olabilir ya da olamaz demek doğru olmaz. Sürücüye göre bu durum değişecektir. Eklememiz gereken nokta ise ne durumda olursa olsun değiştirmek ya da tamir edilmesini sağlamak şoföre bağlıdır. Tabi genelde insanlar bu seçeneği ustalara bırakmaktadır. Ustalar daha basit olması ve hızlı bir şekilde yapılması nedeniyle amortisörlerin değiştirilmesini tavsiye ediyor. Bu işlem basit ve hızlı olmasının yanında kullanıcıya yüksek bir maliyet getirmektedir. İstemeniz halinde tamirini yaptırabileceğinizi hiçbir zaman unutmayın.

Tabi genelde sorulan soru tamirin ne kadar verimli olduğudur. Bu konuda bizim konuşamayacağımız gibi kimse kesin bir cevap veremez. Tüm iş ustanın elinin maharetine kalmıştır. Bazı sürücüler tamir işleminin ardından sorunsuz bir şekilde uzun süre araçlarını kullanırken bazıları tamirden kısa süre sonra aynı sorunu tekrar yaşayabilmektedir. O nedenle işlemi yaptıracağınız ustayı doğru seçmek en mantıklı tercih olacaktır.

16 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir