Fren hidroliği değişimi nasıl yapılır

Fren hidroliği değişimi nasıl yapılır

Fren hidroliği değişimi nasıl yapılır

Fren hidroliği genelde birçok kullanıcı tarafından bilinmeyen ancak araçlar için çok önemli bir görevi yerine getiren bir parçadır. Araçların dört lastiğinde bu hidrolik yağı bulunmaktadır. Bu yağın amacı pedaldan gelen emirleri en doğru şekilde fren disklerine ileterek frenleme sisteminin yapılmasını sağlamaktadır.

Fren hidroliğinin bitmesi veya azalması durumunda fren pedalında boşluk hissi yaşanacaktır. Bu hissin ortadan kalkması için hidrolik yağı kontrol edilmeli ve eğer gerekli özelliğini kaybetmişse yenilenmelidir. Bu işlemin yapılabilmesi için öncelikle fren hidrolik sistemi içerisinde ki yağın dışarı çıkarılması gerekiyor. Fren hidrolik sisteminin nasıl bakımının yapılacağı ve yağın nasıl değiştirileceğini kısaca sizlere anlatmaya çalışacağız.

Fren Hidroliği Yağı Değiştirme

İlk adım olarak aracın hareket etmesine yardımcı olan dört lastiğin hepsi yerinden sökülmeli ve diskler ortaya çıkarılmalıdır. Bunun için krikolardan yardım alabilirsiniz ya da oto sanayilerde bulunan özel asansör sistemlerini kullanabilirsiniz. Disklerin hemen arka tarafından genelde üst tarafta bulunan lastik başlık elle yerinden çıkarılmalıdır. Fren hidroliğinin yağının boşaltılması için iki kişi gerekmektedir.

Çıkarılan lastik başlığın altında bulunan cıvata gevşetilirken bir diğer kişinin ise fren pedalına basması gerekiyor. Bu işlem aynı anda yapılmalıdır. Bu sayede fren içerisine havanın girmesi engellenmiş olur. Bunu engellemek için fren pedalı ile cıvatanın gevşetilme anı birlikte olmalıdır. Zamanlama doğru yapılmazsa hidrolik yağı ile birlikte içeriye daha fazla hava gidecektir.

İçeride ki yağı bu şekilde dışarıya çıkarabilirsiniz. Eksilen yağı tamamlamak içinse motor kaputu altında yer alan hidrolik yağı kapağını açarak almış olduğunuz yağı ekleyebilirsiniz. Bu işlemi yapabilmek için az çok işten anlıyor olması gerekiyor.

Eğer işten anlamıyorsanız bir oto sanayiye giderek pedalınızda boşluk olduğunu söylemeniz yeterli olacaktır. Gerekli incelemeler yapıldıktan sonra eğer bir eksiklik varsa işlem ustalar tarafından yapılacaktır. İşlem basit gibi görünse de zamanlama çok önemlidir. Eğer hidrolik sistemini içerisinde çok miktarda hava girerse bu sorunun ileri de daha büyük olmasına neden olacaktır. Hava ne kadar çok olursa fren mesafesi o kadar uzun olacaktır.

Fren hidroliği yağı basit bir şekilde bozulan yağlardan değildir. Yağın içerisinde zehirli ve aşındırıcı sıvılar bulunduğu için insan elinden uzak tutulmalıdır. Eğer çok miktarda elinize değerse hastaneye gitmenizi tavsiye ederiz. Fren hidrolik yağının bu noktada olmasının nedeni frenleme sistemi yapılırken yüksek ısınmanın önüne geçerek balataların aşırı ısınma nedeniyle sorun yaşamasının önüne geçerek daha sağlıklı bir sürüş sağlanmasını oluşturmaktadır.

Eğer fren hidrolik yağının eskimiş veya eksilmişse fren pedalına ne kadar güçlü basarsanız basın istediğiniz tutma gerçekleşmeyecektir. Balataların tepki vermesini en iyi bu şekilde sağlayabilirsiniz. Genelde bu yağın değiştirilmesine gerek yok düşüncesi hakim olsa dahi en az 2 yılda bir değişimin yapılması gerektiği uzmanlarca söylenmektedir. Kolay bir şekilde bu yağda eksilme yaşanmaz.

Eksilme nedeni hortumlarda veya borularda yaşanan kırılmalar neden olabilir. Bağlantı noktasında gevşeme oluşması ve fren silindiri bozulmuşsa yağın eksilmesi yaşanabilir. O nedenle değiştirilmese dahi düzenli aralıklar ile değiştirilmesi gerekmektedir.

12 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Eskişehir Ekspertiz