Amortisör değişimi nasıl yapılır

Amortisör değişimi nasıl yapılır

Amortisör değişimi nasıl yapılır

Motorla çalışan tüm araçların yardımcı olan çok sayıda parçası vardır. Bu parçaların en az motor kadar düzenli çalışması araçtan alınmak istenen performans açısından çok önemlidir. Eğer bu parçalarda biz bozulma olursa beklenilen performans alınamaz. Bunlardan birisi de lastiklerin kontrolünü ve dengesini sağlayan amortisör sistemleridir.

Bu sistemin ne olduğu birçok kullanıcı bilmemektedir. O nedenle kısaca ilk olarak sistemi tanıtalım. Motorlu bir araçta oluşabilecek sallantı ve sarsıntı gibi durumların en az düzeye indirilmesine yardımcı olan bir kısmı güçlü bir yaydan oluşan bir aygıttır. Günümüzde ki tüm araçlarda kullanılmaktadır. İnsan gücü ile bu yayın kapatılıp açılması mümkün değildir. Kullanılma amacı hızlı bir şekilde yolda seyrederken aniden bir çukura girildiğinde oluşacak darbenin şiddetinin en aza indirilerek şoförün ve yolcuların bu sarsıntıdan etkilenmesinin önüne geçilmesini sağlamaktır.

Tabi bu aygıtında belirli bir dayanma potansiyeli vardır. Fazla yüklenilmesi halinde patlama veya kırılma gibi sorunlar rahatlıkla yaşanabilir. O nedenle fazla zorlamamanız tavsiye edilir. Bozulması çok kolay değildir ancak uzun kullanımlar ve sert iniş ile çıkışlar olduğunda binecek gücün potansiyeli çok yüksek olmasına rağmen dikkat etmekte fayda var. İki farklı amortisör çeşidi bulunmaktadır. Bunlar kuru tip olarak bilinen yaylı amortisörler. En çok kullanılan bunlardır. Diğer ise içerisinde sıvı veya gaz bulunan akışkan tip amortisörlerdir. Bunlar bozulduğunda değişimi yapmak için bir oto servisine veya sanayiye gitmeniz gerekiyor.

Amortisör Değişimi Yaptırmak

Amorsitör değişimi basit bir mantıklı yapılmaktadır. Ancak gerekli alet edevat olmandan değiştirilmesi de mümkün değildir. Ön de bulunan sistemlerin değiştirilmesi için öncelikle araç bir kaldıraç yardımı ile havaya kaldırılmalıdır. Ardından önde bulunan lastikler sırası ile sökülmelidir. Hemen lastiğin altında bulunan sistem de ilk olarak alt taraf serbest hale getirilmelidir. Daha sonra motor kaputu açılarak içeri de bulunan cıvata gevşetilir. Bu sistemin sökülmesi bu şekilde yapılmaktadır.

Tabi bu söküldükten sonra tavsiye edilen tamirinin yapılması değildir. Bunun yerine yeni bir amortisör sistemini takılması olacaktır. Çünkü tamir edilse de hiçbir zaman eskisi kadar kullanışlı olmamaktadır. Özellikle yay değişiminin doğru yapılmaması ileri de aynı sorunun yaşanmasına neden olabilir. Günümüzde genelde tabanca ismi verilen sökücü aletler kullanılarak değiştirilme işlemi yapılırken farklı anahtarlar kullanılarak elle de değişimi yapılmaktadır. Bu işlem için internette çok sayıda video bulsanız da bir araç kullanıcının değişimi kendisi yapması çok da mantıklı bir yol olmayacaktır. Çünkü eksik bir işlem yapılması halinde yolculuk esnasında beklenmedik bir sorun ile yüz yüze kalabilirsiniz.

Doğru işlemi oto sanayilerde bulunan ustalara giderek veya aracınıza ait servise giderek yaptırabilirsiniz. İşlem bir saat gibi bir sürede tamamlanmaktadır. Maliyet olarak çok yüksek değildir. Bu sorunun olduğu ise amortisörlerden gelen tak sesinden anlayabilirsiniz. Bu ses sistemin artık görevini yerine getirmediğini ifade etmektedir.

Amortisör değişimi nasıl yapılır Video

41 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir