Yağ filtresi değişimi nasıl yapılır

Yağ filtresi değişimi nasıl yapılır

Yağ filtresi değişimi nasıl yapılır

Bildiğiniz gibi otomobillerin hepsinin içerisinde motorun düzenli bir şekilde çalışması ve istediğimiz performansı alabilmemiz için yardımcı olan parçalar bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi de yağ filtresidir. Bu parçanın nasıl değiştirileceğini sizlere anlatmadan önce ne işe yaradığı hakkında bilgi vermeye çalışacağız. Yağ filtresi motora çok yakın bir noktada bulunan bir parçadır. Amacı pistonların daha düzgün çalışmasını sağlayan yağın temizlenmesidir.

Çünkü yağın içerisinde bulunan parçalar pistonların sürtünmesinin artmasına ve sistemin doğru çalışmasına engel olacaktır. Bu durumun oluşmaması için yağ filtresi yağın motor içerisinde devir daim yapıldığı esnada temizleme görevini yerine getirmektedir. Kapalı bir sistem içerisinde yağ dolanıyor olsa da bazen istenmeyen partiküller ortaya çıkabildiği için bu filtreye dikkat etmek gerekiyor.

Yağ Filtresi Ne Zaman Değiştirilmelidir?

Yağ filtresinin ne ödemi olduğunu yukarıda kısaca sizlere anlatmaya çalıştık. Eklememiz gereken bir başka önemli detaysa filtrenin belirli bir kullanım ömrünün olduğudur. Bu ömrün aşılmamasına mutlak surette dikkat edilmelidir. Genelde birçok kullanıcı yağ değişimi esnasında polen ve yağ filtresi değiştirmeyi de ihmal etmektedir. Bu iki filtre yağ ile birlikte çalışmaktadır. Eğer bu filtreler görevini mutlak surette yerine getiremezse büyük bir sorunun oluşması kuvvetle muhtemel olacaktır.

O nedenle en az 10 bin kilometrede en yüksek ise 30 bin kilometrede bu filtreyi değiştirmeniz mantıklı bir tercih olacaktır. Değiştirme aralığınız ne kadar uzun olursa sorununuz da o kadar yüksek olacaktır. O nedenle dikkat davranmak ve araç bakımı esnasında işlemlerinizi yaptırmaya dikkat etmelisiniz.

Yağ Filtresi Nasıl Değiştirilir?

Bildiğiniz gibi yağ filtresi silindir şeklindedir. Boyu parçanın ve araba motorunun izin vermesine göre kısa veya uzun olabilir. Ancak boyu ne olursa olsun görevi aynıdır. Değiştirmesi çok basittir. Bu filtre uygun bir sökme aparatını kullanarak bulunduğu yerden çevirerek çıkarmanız gerekiyor. Ancak çıkarma işleminin hemen ardından yeni filtreyi mutlaka yerine takmalısınız. Eğer gecikme olursa açık olan noktadan hava ile birlikte gözle görülemeyen partiküller motora giriş yapabilir. Bunun önüne geçmek için yeni filtreyi hazır hale getirmeli ve işleminizi kısa sürede tamamlamalısınız. Dediğimiz gibi bu gereksiz gibi görünen filtre sizin aracınızın yüksek performansta sağlıklı bir şekilde hizmet vermesi için çok büyük önem arz etmektedir.

Yağın kirlenmesi pistonların yüksek devirde aşırı ısınmasına neden olabilir. Bu motorun sağlığı açısından büyük sorun teşkil etmektedir. Filtrede oluşacak sorunlardan birisi kanalların tıkanması olacaktır. Göremediğiniz partiküller nedeniyle bu durumun oluşması filtre değiştirilmediğinde daha kolay bir şekilde görülebilecektir. Yağ filtresinin değişim zamanının geçtiği bazı şekillerde anlayabilirsiniz. Bunların ilki motor kısmında oluşabilecek kötü kokulardır. Yağ yakımı daha yüksek olur ve egzozdan istemediğiniz renkte duman çıkabilir. Değişimi isterseniz bir oto sanayisinde isterseniz de bir servise giderek bir saat içerisinde yaptırabilirsiniz.

Yağ filtresi değişimi nasıl yapılır Video

29 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir