Fren balatası değişimi nasıl yapılır

Fren balatası değişimi nasıl yapılır

Fren balatası değişimi nasıl yapılır

Hızlı bir şekilde aracınız ile giderken aniden durmanız gerektiğinde sizin bu talimatınızı yerine getirecek yegane parça fren balatalarıdır. Bu balatalar lastiğin hemen iç kısmında yer almaktadır. Ve lastiğin dönmesinin engelleyerek yavaşlamasını sağlar.

Ancak balatalar gerekli ayarda değil veya bitme noktasına gelmişse fren gerekli şekilde yapılamaz. Ya mesafesi çok uzun olur ya da hiç tutmayarak sizlerin ciddi bir kaza yapmasına neden olur. Bu nedenden dolayı araçların balatalarını düzenli olarak kontrol etmek gerekmektedir.

Eğer bitmişse değişimi yaptırmaları ve aracınızı o şekilde kullanmalısınız. Çünkü bu sizin ve araçta bulunan her insanın hayatı için çok önemlidir.

Fren balatasının belirli bir ömrü yok demek doğru bir cevaptır. Bu tamamen kullanıcıya göre değişen bir durumdur. Eğer aracı hızlı kullanan ve fren pedalına sürekli olarak basan bir sürücüyseniz balatalarınız çok hızlı bir şekilde bitecektir.

Ancak daha sakin bir kullanıcıysanız ve aracın genelde kendisinin yavaşlamasına dikkat ediyorsanız otomatik olarak balatanın ömrü uzun olacaktır. Ne olursa olsun büyük şehirlerde yaşayan insanların frene basma şanslarının çok olması nedeniyle balatalarda hızlıca bitecektir.

Ancak uzun yola giden araçlarda ise balataların kullanımı daha uzun olacaktır. Uzun bir otobanda kaç kez frene basabileceğinizi siz hayal edin. Ancak gene de dışarıdan kontrol edilme şansı olmadığı için düzenli aralıklar ile balataların kontrol edilmesi gerekmektedir.

Balataların bittiğinin anlaşılması için genellikle lastiğin yerinden çıkarılarak diskin üzerinde bulunan balata parçalarının yerinde kontrol edilmesi gerekiyor.

Ancak illa bu şekilde anlamanıza gerek yoktur. Aynı zamanda ani fren esnasında durma mesafesinin uzaması, pedala ne kadar basarsanız basın durmayan araçlar ve eskisi gibi performans göstermemesi balatalarının bitmesinin en büyük işaretleridir.

Bu işaretlerden birisi de frene basıldığında çıkan sestir. Bu sesi duyduğunuz an hemen bir oto sanayiye fren ve balata tamiri yapan bir ustanın yanına gitmenizde fayda var. Değişimi çok kolay ve yüksek bir maliyeti olmayan bu parçayı hemen değiştirmeniz sağlığınız açısından çok önemli olacaktır. O nedenle dikkatli hareket etmeniz gerekiyor.

Fren Balatası Değişimi

Fren balataları markaya göre 60 TL ile 280 TL arasında değişen fiyatlar ile satılmaktadır. Öncelikle bunu temin etmeniz gerekiyor. Temin ederken otomobil markanızın sürekli kullanmanızı istediği parçayı kullanmanızı tavsiye ederiz. Değişim işlemi basittir.

Öncelikle ön lastikler yerinden sökülmelidir. Lastiklerin takıldığı olduğu diskin üzerinde sağ ve sol olmak üzere iki parçadan oluşan balataları rahatlıkla görebilirsiniz. İki ve ya üç bölümden oluşan balataların bittiğini hemen anlayabilirsiniz.

Gerekli noktalardan ayrılarak bitmiş olan balataları yerinden çıkarmalısınız. Yerinden çıkardığınız parça ile yeni aldığınızı eşleştirerek aradaki farkı rahatlıkla görebilirsiniz.

Ardından yeni balataları yerine takarak işleminizi tamamlayabilirsiniz. Bu noktanın ardından lastiği takarak huzurlu bir şekilde aracınız ile seyahat etmeye başlayabilirsiniz.

20 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir