Araç Denge Kontrol Sistemi nedir ne işe yarar

Araç Denge Kontrol Sistemi nedir ne işe yarar

Araç Denge Kontrol Sistemi nedir ne işe yarar

Bu sistemin ismi araç markalarına göre (VSC,ESP,VSA gibi kısaltmalarla anılmaktadır) değişse de yeni nesil modern araçlarda sürücülerin kaza risklerini azaltmak için denge kontrol sistemi bulunmaktadır.

Bu sistem virajlı-kavisli yollarda, hava koşulları nedeniyle kayganlaşan zeminlerde, stabilitesi kötü yollarda, sürücünün panikle direksiyonu çevirdiği zamanlarda, yol durumuna uygun olmayan hızlanmalarda, ani frenlemelerde sürücünün aracın kontrolünü kaybedip kaza yapmasını engellemek için tasarlanmıştır.

Tekerleklere yerleştirilen sensörler her bir tekerleğin hızını ayrı ayrı ayrı ölçer. Bu veriler sistemde toplanara sürekli irdelenir. Normalde her tekerleğin aynı hızda dönmesi gerekir. Fakat patinaj yapma durumunda veya ani hızlanma, direksiyonun ani çevrilmesi gibi durumlarda tekerleklerden alınan veriler farklı olur.

Sistem kendine gelen hız, fren ve tork değerlerine göre değerlendirme yaparak, bir sonuca varır ve araca müdahale eder. Aynı zamanda sürücüyü de uyarır.

Şöyle ki;

Aracın kontrolü kaybediliyorsa 4 tekerleğe fren uygulanıp, motor gücü de azaltılarak aracın hızı düşürülür. Böylece araç şarampole yuvarlanmayıp yolda kalır.
►İlginizi Çekebilir: ABS Lambası Neden Yanar ?

Yola göre aşırı hızlanma var ve direksiyon aşırı hız nedeniyle belli miktarın üzerinde dönmüyorsa yol izleme verilerine göre araç sistem tarafından iç eğrisine döndürülüp yolda tutulur.

Eğer sürücü panikle direksiyonu aşırı kırmışsa hatayı düzeltmek için sistem aracı dış eğriye yöneltir.

Bu sistem ne kadar yararlı ?

Dalgınlık, tecrübesizlik veya şanssızlık nedeniyle çok fazla kaza yapıyoruz. Bu sistem sürüş verilerini izleyerek böyle durumlarda sürücüye yardım etmektedir.

Yapılan bir araştırmada bu sistemin kazaları normal araçlar için yüzde 35, spor araçlar için yüzde 67 oranında azalttığı tespit edilmiştir.
►İlginizi Çekebilir: Motor Arıza Lambası Neden Yanar ?

16 Beğen

Yapılan Yorumlar

  1. 2 sene önce

    Selam, hocam bende 2008 model kia rio dizel 1.5 var…İkinci vitese geçince hoplama yapıyor neden olabilir acaba?? Aydınlatırsanız sevinirim.Böyle kullanmamın araca zararı olur mu..0 536 268 53 95.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Eskişehir Ekspertiz