Mazot filtresi değişimi nasıl yapılır

Mazot filtresi değişimi nasıl yapılır

Mazot filtresi değişimi nasıl yapılır

Dizel araçlara ülkemizde mazotlu denilmektedir. Bu araçların diğer ülkelere nazaran ülkemiz sınırları içerisinde daha çok tercih edilmesinin belirli başlı en önemli nedeni dizelin daha az yakmasıdır. Sağlıklı bir yakıt olmasa da ve motor ses yapıyor olsa da daha az ücret ile daha uzun kilometreler yapabilme şansınız vardır.

Bu da otomatik olarak bu tip motorların tercih edilmesine neden olmaktadır. Sizde bu motora sahip bir araca sahipseniz motorun sağlıklı çalışmasını için tamamlayıcı parçalara dikkat etmeniz çok önemlidir. Tamamlayıcı parçalardan en önemlilerinden birisi mazot filtresidir. Bu filtrenin görevinin ne olduğu ve nasıl değiştirildiği hakkında sizlere kısaca bilgi vereceğiz.

Mazot Filtresi Değişiminin Önemi

Mazot filtresinin en önemli görevi mazot deposundan gelen yakıtı olması gerektiği gibi temizleyerek motora aktarmaktadır. Çünkü motordan gelen yakıtın içerisinde istenmeyen partiküller olabilir bu da otomatik olarak motora zarar verebilecek durumların habercisi olabilir.

Basit bir şekilde bir boru ile depo ile motor arasında bağlantı noktasında bulunuyor. Bir girişi ve bir de çıkışı bulunmaktadır. Girişten mazot geldikten sonra filtre içerisinde gerekli şekilde kirli yakıt temizlenip ardından motora doğru yoluna devam eder.

Eğer bu filtre özelliğini kabul ederse motora gidecek yakıtın temiz olma şansı olmayacaktır. Bu da kısa süre içerisinde motor içerisinde önemli bir sorunun oluşmasına neden olabilecektir.

Küçük bir parça olmasına rağmen motorda bir arıza oluşmasının önüne geçen önemli bir özelliğe sahip parçalardan birisidir.

Önemli bir parça olmasına rağmen sürekli değiştirilmesine gerek yoktur. Ancak belirli aralıklar ile değişiminin yapılması tavsiye edilir. Bu genellikle 2 bakımda bir kez olacak şekilde yapılmalıdır. Her bakıma 20 bin km’de gittiğinizi varsayarsak bu parçanın değişimi için 40 bin km yeterli olacaktır.

Değişimin yapılırken dikkat edilmesi gereken bir noktada mutlaka orijinal bir parçanın takılması olacaktır. Bazı insanlar ucuz olması nedeniyle daha çok uygun parçaları tercih ediyor.

Mazot Filtresi Nasıl Değiştirilir?

Çok basit bir şekilde 10-15 dakika gibi bir sürede değişimi yapılır. İlk olarak gelen ve giden boru filtreden çıkarılır. Ardından dikkatli bir şekilde sökülen parça yerinden alınır ve yenisi ile değiştirilir. Bu parçanın değişimi basit olsa da işlemin uzman kişiler tarafından yapılması özellikle tavsiye edilir.

İnternette filtre değişimi ile ilgili videolar bulabilirsiniz. Ancak bu konularda bilginiz yoksa değişimi kendinizin yapmasını çok da tercih etmemenizi tavsiye ederiz. Çünkü küçük bir hata araçta ciddi hasarların oluşmasına neden olabilir. Bu çok önemli bir noktadır ve mutlaka dikkat edilmelidir.

Eğer parçayı zamanında değiştirmeseniz ciddi sorunların yaşanmasına neden olabilirsiniz. İlk olarak anlayamayacağınız sorunlar yaşanmaya başlar. Devamında ise araç performansında ciddi düşüşler yaşanacaktır. Bunun devamında ise araç daha zor çalışacak ve yolda ani stoplar neden olabilecektir. Bu nedenlerden dolayı mazot filtresini değiştirmeyi ihmal etmemelisiniz.

31 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir