Buji değişimi nasıl yapılır

Buji değişimi nasıl yapılır

Buji değişimi nasıl yapılır

Buji birçok sistem gibi araçların doğru şekilde çalışması için gerekli olan en öneli parçalardan birisidir. Bujilerin görevi araç içinde ateşleme sisteminin sağlanarak motorun çalışmasına yardımcı olmaktadır. Sadece ateşleme değil farklı konularda bujilerin yardımı olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Bunlar yakıt tüketimi ve aracın çekiş performansının sağlanmasıdır. Bu nedenle bakımı yapılmalı ve eğer bozulma görülmüşse değiştirilmelidir.

Bildiğiniz gibi aracın çalışabilmesi ve güç sağlayabilerek performans vermesi için ateşleme gerekmektedir. Bu ateşleme işlemi için bulunan bobin bujilere güç sağlamaktadır. Bu sayede motorun içinde bulunan yanma odalarının içerisinde önemli patlamalar meydana gelerek güç ortaya çıkarılmış olur. Farklı bujiler bulunmaktadır. Genel olarak üç farklı olarak sunulan buji sistemleri iridyum, normal ve platın şeklinde üçe ayrılmaktadır.

Buji Değişimi Nasıl Yapılır?

Eski motor sistemlerinde buji sistemleri açıkta yer aldığı için değişimi çok basit bir şekilde yapılabiliyordu. Ancak günümüzde ki araçlarda bu sistemler tamamıyla saklandığı için değişimi için bir ustaya veya aracın servisine gitmek gerekmektedir. Genellikle 5 veya 6 adet kol bulunmaktadır. Hem bu kollar hem de bujilerin kafalarının değiştirilmesi gerekiyor. Tek bir parçanın değişmesi yeterli değildir. Tüm bir sistemin tamamıyla değiştirilmesi gerekiyor. Değişimin ardından bujiler için verilen garanti bir süre genelde yoktur. Ancak 1 yıl içerisinde veya 10 bin km’de değişimin yapılması gerekmektedir.

Araç bakımı yapılırken birçok parça değiştirilmektedir. Ancak buji sistemlerinin bunun için bir sınırı yoktur. O nedenle her serviste bujilerin değişeceğini söyleyemeyiz. Ama gene de belirli aralıkla ile kontrol edilmesi gerekiyor. Bujilerin en az 30 bin km’de bir kontrol edilmesi tavsiye edilmektedir. Bu kontrol esnasında sorun olup olmadığı kolayca anlaşılabilecektir. Eğer eskimişse bu rahatlıkla fark edilecektir. Bazı detaylar ustalar tarafından fark edilmektedir. Fark edilmesi gereken noktalardan birisi tırnak kısımlarda yaşanabilecek erimler, aşırı siyahlaşma gibi detaylara dikkat edilmelidir.

Sadece bujilerin sorunlu olduğu dışından anlaşılmamaktadır. Aynı zamanda araçta yaşanacak düşüş, gaza basıldığında kesik bir ivmelenmenin yaşanması, aşırı yakıt tüketimi başlıca nedenleri arasındadır. Egzoz’dan çıkacak siyah durmanda önemli bir artış olması da buji sorunlarından kaynaklanmaktadır. Bu nedenlerden herhangi birisi görüldüğünde buji değiştirilmelidir. Yukarıda söylediğimiz gibi bujileri eski model araçlarda değiştirmek için basit bir oto sanayiye gitmeniz yeterli olacaktır.

Ancak son model araçlarda buji motor içerisine gizlendiği için değişimini oto serviste yapmanız hata yapılmaması açısından önemlidir. Değişim yaparken kesinlikle orijinal parçayı tercih etmek gereklidir. Diğer türlü parça değişiminde genelde tırnaklarda sıkıntı yaşanmaktadır. O nedenle gelişi güzel veya maliyet düşük olması nedeniyle parça değiştirmek çok da mantıklı olmayacaktır. Tabi o an için düşük maliyeti için doğru işlem yaptığınızı düşünebilirsiniz. Ancak ileri ki zamanlarda yaşanabilecek büyük sorunların da kapısını aralamış olursunuz.

24 Beğenmekten Vazgeç

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir