Oto motor tamiri nasıl yapılır

Oto motor tamiri nasıl yapılır

Oto motor tamiri nasıl yapılır

Motorların bize sağlamış olduğu çok büyük bir hizmet vardır. Bu hizmet sayesinde çok kısa sürelerde bir yerden bir yere gidebiliyoruz. Motor ne kadar güçlü olursa hızlı gitme kapasitemiz o kadar artıyor. Özellikle bunu uzun saatler boyunca devamlı bir şekilde yapılabiliyor oluşu biz insanlar için büyük bir hizmet olduğu anlamına geliyor. Unutmadan eklememiz gereken en önemli detay motorların insan yapımı olduğu ve belirli bir kullanım sürelerinin olduğudur. Bu sorunu yaşamanızın önüne geçmek için devamlı olarak bakımlarını yaptırmanız gerekiyor. Buna rağmen üretici firmalar motorun belirli bir kilometre kullanım süresi olduğunu her zaman söylemektedir. Bu oluştuğunda ise motorun tamir edilmesi veya değiştirilmesi gerekiyor.

Motor Tamirine Neden Olabilecek Sorunlar?

Motor durduk yere bozulabilecek bir sistem değildir. Öncelikle bunun bozulması kullanım süresinin bozulması ile yaşanabilir veya kullanım sorunu nedeniyle motorun tamir edilmesine gerek durulabilir. Kullanım sorunu motorun yağsız kullanılması ve susuz kullanılmasını örnek gösterebiliriz. Motorda bulunan yağın düzenli olarak filtresi ile birlikte değiştirilmesi gerekir. Bunun için 10 bin km ile 30 bin km arasında bir limit belirlenmiştir. Eğer bu süreden daha uzun kullanılırsa kısa süre sonunda motor sağlığının bozulması kaçınılmaz olacaktır. Eklememiz gereken bir diğer nokta ise motorun yüksek devirde gereksiz bir şekilde zorlanmasıdır. Bu da motorda ciddi bir sorunun yaşanmasına neden olabilir.

Motor Tamiri Kim Tarafından Nasıl Yapılır?

Motorunuz yukarıda söylediğimiz nedenlerden veya farklı bir sorun nedeniyle iflas etmiş olabilir. Bu durumda iki farklı seçenek karşınıza çıkacaktır. Bunlar motorun sıfır olarak yeniden satın alınması veya sorunun tespit edilerek tamir edilmesidir. Sıfır motor almak çok yüksek bir maliyetin ortaya çıkmasına neden olabilir. Ancak motor yenilemesi de doğru şekilde yapılmazsa kısa sürede aynı sorunun tekrar yaşanmasına neden olabilir.

O nedenle motor tamirini işinde uzman kişilere yaptırmak mantıklı bir seçim olacaktır. Bunun için oto sanayilerde hizmet veren ustaları tercih edebileceğiniz gibi isterseniz de otomobil markanızın servisine gidebilirsiniz. Servis ile oto sanayi arasında ki en büyük fark maliyet olacaktır. Bu konuda herkesin az çok tecrübesi bulunmaktadır. En az iki nokta arasında %50 oranında maliyet farkı olacağını unutmayın.

Kararınızı verdikten sonra motorunuzun tamirine başlanabilir. Tamir işlemini yapabilmek için öncelikle motor araçtan dışarı çıkarılmalı ve tüm parçaları dikkatli bir şekilde sökülmelidir. Söküm işlemi esnasında temel sorunun hangi parça tarafından olduğunu da kısa sürede fark edebilirsiniz. Bu işlem aynı zamanda motor tamiratı için gerekli parça maliyetinin çıkarılmasına da yardımcı olacaktır. Sorun tespit işlemini ardından gerekli parçaya ulaşılarak değiştirme işlemi yapılmalıdır. İşlem yapılırken sökülen tüm parçaların yağlanması ve tek tek kontrol edilmesi önemlidir. Sorun herhangi bir parçanın zarar görmesinden dolayı olabilir. Motoru tamir eden insan bunun neden olduğunu rahatlıkla tespit edebilecek kapasiteye sahiptir.

29 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir