Şanzıman sıvısı nasıl kontrol edilir

Şanzıman sıvısı nasıl kontrol edilir

Şanzıman sıvısı nasıl kontrol edilir

Şanzıman sıvısını kontrol etmek, bir arıza anında yapacağınız şey değil, arıza olmadan yapmanız gereken rutin bir kontrol olmalıdır. Kontrol esnasında sıvı seviyesinin azaldığını, bir sızıntı olduğunu veya sıvının yanık-kirli olduğunu tespit etmeniz tamiri oldukça zahmetli ve pahalı olan şanzıman arızalarından sizi koruyacaktır.

Şanzıman yağı nasıl kontrol edilir

1.Kontrol etmeden önce temiz bir bez, huni ve araç kullanım kılavuzunda tavsiye edilen sıvı elinizin altında olmalıdır. Bu kontrolü gerçekleştirmeden önce şanzıman yağ çubuğunun nerede olduğunu öğrenmelisiniz.

Aracın motor yağını ölçen yağ ölçüm çubuğunu zaten biliyorsunuzdur. Şanzıman yağ çubuğu aynı şekilde çalışır, bunun yerine şanzıman sıvısını ölçer.

Şanzıman yağ çubuğu genellikle yağ ölçüm çubuğunun yakınında bir yerdedir. Onu bulduğunuzda daha sonraki sefer daha kolay bulabilmek için üzerine etiket yapıştırabilirsiniz.

Şanzıman sıvısını kontrol etmeniz için arabanızı önceden ısıtmanız gerekir. Çünkü sıvı ısıda genleşir. Araba sıcakken ki sıvı seviyesi en doğru seviyedir. Soğukken ölçerseniz yanlış sonuç bulursunuz. Yani sıvı seviyesi düşük zannedersiniz. Bu da gereksiz yere sıvı eklemenize yol açar.  Araç soğukken sıvı takviyesi yaptığınızda, araç ısınınca fazla sıvı hava alma deliği ve doldurma borusundan taşar, sızdırmazlıkların patlamasına neden olabilir. Ayrıca, şanzıman kaymasına ve kararsız hareket etmesine neden olabilir.

Aracınızı düz bir zemine park edin, kapağı yukarı kaldırın ve bebeğinizi Nötr veya Park’ta başlatın. Suları akıtmak için birkaç dakika çalışsın. Eğer bir Honda’yı kontrol ediyorsanız, motoru ısındıktan sonra kapatmanız gerekecek, bu noktada sıvıyı kontrol etmek için 60-90 saniyeniz olacaktır . Diğer araçlarda çalışmaya devam etmesi gerekiyor.

2. Aracınız ısındığında, şanzıman yağ çubuğunu temiz beyaz havlu ile silin. Havluyu inceleyin:

Renk : Şanzıman sıvısı yeniyse parlak, şeffaf kırmızıdır. Son bakımdan bu yana ne kadar süre geçtiğine bağlı olarak sıvının rengini koyulaşır. Rengi  açık kahverengi – koyu kırmızı ise bu da normaldir ve aracın çalışmasında sorun teşkil etmez. (İşgörür)

Ama koyu bir kahveye daha yakın bir renkle karşılaşırsanız bu bir uyarı işaretidir ve sıvının yakında değişmesi gerektiği anlamına gelir. Bunu da başka bir makalede açıklayacağız. Şanzıman yağı siyah ise şanzıman sorunları vardır.

Koku : Şanzıman sıvısının güller ve papatyalar gibi kokması gerektiğini söylemiyoruz ama normalde yanmış tost gibi kokmamalı. Yeni konulmuş sıvı kokusuzdur ve iyi kokar, araçta şanzıman arızası olursa burnunuza yanık kokusu gelecektir.

Akışkanlık : Sıvının kalın olup olmadığına bakılmalıdır. Zaman içinde sıvı bir miktar kalınlaşabilir, bu normaldir. Ama sıvının içinde tortu, metal talaşı veya parçacık olmaması gerekir. Sıvıda hiçbir kirletici madde olmamalıdır.

Sıvıda bir takım parçacıklar bulursanız bu dişlilerin aşınmış olabileceği ve tork konvertöründe sorun olabileceği anlamına gelir. Sıvının köpüklü olduğunu fark ederseniz, o zaman ya gereğinden fazla sıvı konmuştur veya yanlış sıvı kullanılmıştır.

 

3 . Her şeyi kontrol ettiniz ve renk, koku ve akışkanlık konusunda bir sorun göremediyseniz şanzıman sıvısı çubuğunu tekrar şanzımana geri takabilirsiniz. Şimdi bu kez sıvı seviyesini ölçmek için tekrar batırıp çıkaracağız.

Üst ve alt sınırı işaretlemek için yağ çubuğu üzerinde iki çizgi olacaktır. Bazı araçlarda kolaylık olsun diye çubuktaki çizgilere “Tam” ve “Ekle” şeklinde yazı yazılmıştır. Sıvının iki çizgi arasında olup olmadığını kontrol edin, eğer yeterli miktarda sıvı varsa ve daha fazla eklemeniz gerekmez, değilse eklersiniz. Şanzıman sıvısının normalden az olması şanzımanda arızalara neden olur, bunu unutmayınız.

Şanzıman sıvısı seviyesi azalmışsa sızıntı ihtimalini de aklınıza getiriniz. Eğer sıvı çabuk eksilmişse bunun nedenini araştırmanız gerekir.

Şanzıman sıvısının kontrol edilmesi tamirciye gitmeden yapılabilecek bir işlemdir ve periyodik olarak yapılmalıdır.

33 Beğenmekten Vazgeç

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir