Adblue ne işe yarar ?

Adblue ne işe yarar ?

Adblue ne işe yarar ?

Sürücü arkadaşlar derler ki eskiden adblue yoktu, nereden çıktı bu, adblue ne işe yarar, kullanmasak olur mu ?

Adblue nedir ?

Adblue denilen maddenin içeriği %32,5 oranında temizlenmiş üre ve kalanı , yani %67,5’luk kısmı ise saf sudur. Adblue’ya sulandırılmış üre de diyebiliriz.

İdrarımızda bulunan üre ile Adblue içindeki üre aynı maddedir. Adblue içindeki ürenin farkı temizlenmiş ve saf üre olmasıdır.

Üre denilen madenin kimyasal formülü H₂N-CO-NH₂ dir. Üre karbonik asidin diamididir.

İçerik itibariyle üre ve sudan oluşan Adblue, VDA (Otomobil Endüstrisi Derneği) firmasına ait tescilli bir ticari markadır.

Adblue ne işe yarar ?

Adblue bir yakıt değildir, yakıt katkısı da değildir. Aracın performansını artırmaz veya düşürmez. Aracı koruyucu bir etkisi de yoktur. Araçlarda adblue kullanılmasının sebebi araçtan salınan egzoz gazının kirlilik oranını azaltmaktır.

Adblue sıvısı dizel araçlarda egzoz içindeki azot oksit içerikli zararlı kimyasalların (NO, NO2, N2O5 gibi kimyasal formüllere sahip olan gazlar. NOx olarak da bahsedilir) oranını yaklaşık %67 civarında düşürmektedir.

NOx grubu gazlar solunum yoluyla alınıp kana karıştığında zehirleyici özelliktedir. Küçük çocuklarda eski yıllara nazaran astım vakalarının artmasının başlıca nedenlerinden birisi araç sayısının artmasıdır. Egzoz gazındaki zararlı gazlar her yaştaki insanların sağlığını olumsuz etkilemekte, organların daha çabuk yıpranmasına ve kanser vakalarının artmasına sebep olmaktadır.

Adblue mazotun yanması sonucu oluşan NOx içerikli gazları, N2 (Azot) ve su buharına çevirmek için kullanılır ve bu sayede hava kirliliğini azaltılması hedeflenir.

Adblue şu şekilde egzozdan çıkan azot oksit oranını azaltır:

Dizel motordan çıkan yüksek sıcaklıktaki egzoz gazı üzerine püskürtülen sıvı, sıcaklığın etkisiyle amonyağa dönüşür ve dizel yanması sonucu oluşan nitrojen oksit ile reaksiyona girer. Böylece parçalanan atık gaz, zararsız nitrojen (azot) ve su buharı halini alır.

Adblue zorunlu mu ?

Euro 6 Emisyon Satndartları çerçevesinde adblue kullanımı AB ülkelerinde zorunludur. Biz Avrupa Birliği ülkesi değiliz fakat yasalarımızı bir çok konuda AB ile uyumlu hale getirmiş durumdayız.

2005 yılında çıkan yöntemelikle adblue kullanmak ülkemizde de zorunlu hale gelmiştir.

Adblue biterse ne olur ?

Diyelim ki adblue bitti ve çevreden ziyade cebimizi düşündüğümüz için bitmesine aldırmadık bu durumda ne olacak ?

Adblue bitince yolda kalırsınız. Yani aracınız çalışmaz. Araç üreticileri aracınızı adblue olmadan çalıştırılamayacak şekilde tasarlamıştır.

Adblue azaldıkça aracın yakıt püskürtmesi de otomatik olarak azalmaktadır. Adblue bitince araçta yakıt olsa dahi püskürtme işlemi gerçekleşmeyeceği için araba çalışmaz.

Bundan daha beteri ise yakıtın yetersiz püskürtülmesi sürecinde katalizörün zarar görmesi, filtrelerden sıvı geçişi olmadığı için filtrelerin kuruyup büzüşmesidir.

Dolayısıyla adbluenin bitmesini beklerseniz size masrafı fazla olur. Adblue’nin bitmesi halinde yeniden adblue ekleseniz dahi araç yine çalışmaz. Aracın yeniden çalışması için servis çağırıp servis tarafından, markanın özel teşhis cihazları kullanılarak gerekli kodlamanın yapılması gerekmektedir.

AB neden adblue yu zorunlu kıldı, sağlık açısından hakikaten de gerekli mi ?

Makalemizi okuduktan sonra adbluenin dizel araçların zehirli gaz salınımını azaltmak için kullanıldığını öğrenmişsinizdir. Ancak yine de akıllarda şöyle bir soru olabilir:

Adbluenin çevreye olan katkısı ile cebe olan zararı kıyaslandığında adbluenin zorunlu olmasından zararlı mı yoksa karlı mı çıkıyoruz ?

“Yıllardır adblue olmadan da dizel araç kullanıyorduk, şimdi ne değişti de zorunlu diyorlar ?” diye söylenenler olacaktır.

Bilindiği üzere Avrupa’da refah seviyesi yüksek ve yaş ortalaması da yüksektir. Yaş ortalaması yüksek olması nedeniyle Avrupa’da sağlık harcamalarının oranı da günden güne yükselmektedir.

Hava kirliliği sadece yaşlıları değil gençleri de etkilediğinden hava kirliliğinin azaltılması sağlık harcamalarında önemli bir azalma meydana getirmektedir.

Avrupalılar adblue kullanarak hem sağlıklı yaşam kalitelerini artırmaktadırlar hem de hastane ve tedavi masraflarını azaltmaktadırlar.

Adblue için 1 birim ekstra harcama yapıyorlarsa, tedavi masraflarında 5 ila 10 birim tasarruf sağlıyorlar ve yaşam kalitelerinin artması da cabası. Yani Avrupa için adblue kullanmak sağlık açısından olduğu kadar maddi açıdan da karlıdır.

Bizim kişi başı gelirimiz düşük ama hava kirliliğinin azaltılması bizde de sağlık harcamalarını düşürecektir. Bu yüzden adblue için harcanan para boşa gitmiş bir para değildir.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Eskişehir Ekspertiz