Adblue kalitesi fark eder mi ?

Adblue kalitesi fark eder mi ?

Adblue kalitesi fark eder mi ?

Piyasadaki adblue fiyatları arasında büyük farklar olması nedeniyle, araç sahipleri “adblue’yu ucuzundan alsak araca bir zararı olur mu?” diye merak etmektedirler.

Adblue Alman Otomotiv Endüstrisi Birliği’nin tescilli markasıdır ve piyasadaki en güvenilir adblue odur. Adblue’nun basit bir içeriği olduğu için bir çok firma da adblue üretmektedir.

Adblue’nin içeriği %32,5 üre ve %67,5 deiyonize sudur. Bu formül gayet basit bir formül olup bu tür bir içeriği üretmek için kimya devi olmaya gerek yoktur. Bu nedenle büyük firmalar gibi adı sanı duyulmamış ufak firmalar da adblue üretmekte ve gayet ucuz fiyatlara satmaktadırlar.

Araç kullanıcıları doğal olarak aynı işlevi görecek bir ürüne gereğinden fazla para vermek istememektedir. Ucuz ürün kullanmanın riski ise kalite standartlarını karşılamaması halinde araca zarar verebilecek olmasıdır.

Adblue kalitesi fark eder mi ?

Adblue kalitesi fark eder. Aracınıza kullanacağınız adblue’nun ISO 22241 DIN70070 standartlarını karşılaması gerekmektedir. Bu standartları karşılamayan adblue ürünleri nedeniyle katalitik konvertörde ve motorda hasar oluşabilmektedir.

Bu nedenle satın alacağınız adblue ürününde bu hususa dikkat etmeniz gerekir. Kullanıcının satın alırken ürünün kaliteli olup olmadığını anlama şansı yoktur ama en azından ürün kutusunda AdBlue® şeklinde tescilli ürün olduğuna dair bir yazı ve ISO 22241 standartlarına uygun üretildiğine dair bir ibare araması gerekmektedir.

Bilindik markaların adblue ürünleri vardır ve bunlar da güvenle kullanılabilir. Bilmediğiniz markalardan kaçınınız.

Adblue nedir, ne işe yarar, kullanmazsak ne olur ?

Adblue %32,5 üre ve %67,5 deiyonize su karışımından oluşan bir sıvıdır. Bu basit bir karışımmış gibi görünmekle birlikte önemli olan ürenin saflık derecesi ve kalitesidir.

Üre idrarda da bulunan bir madde olduğundan bazıları adblue’nun domuz idrarından elde edildiğini iddia etseler de kaliteli markalar için böyle bir şey söz konusu değildir.

Eğer üründe düşük kaliteli ve saf olmayan üre kullanılırsa hem adblue’nun etkisi azalır hem de SCR ve katalitik konvertör başta olmak üzere aracın donanımı zamanla zarar görür.

Adblue 1 Ocak 2010’dan sonra üretilen dizel motorlu ağır hizmet araçları ile Eylül 2015’ten sonra üretilen dizel yakıtlı ticari araç ve otomobillerde kullanılan bir maddedir. Aracın Euro 6 standartlarına uyumlu olması için adblue’lu olarak üretilmesi gerekmektedir.

Adblue’nun işlevi yanan mazot nedeniyle oluşan zehirli egzoz gazının zararı azaltmaktadır. Dizel araçlarda dizel partikül filtresi de kullanılmakta olup SCR ve DPF farklı şeylerdir.

Adblue bir yakıt katkısı değildir, yani yakıt deposuna eklenmez, ayrı bir deposu vardır. Yakıt harcamasına bir etkisi yoktur. Bir araçta harcanan mazotun yaklaşık yüzde beşi kadar adblue harcanır.

Adblue egzoz gazındaki Azot Oksit (NOx) emisyonlarını %90’a kadar,  %90’a kadar,  hidrokarbon ve karbon monoksit  emisyonlarını %50-90 ve partikül emisyonlarını %30-50 oranında azaltır .  Yani araçtan çıkan egzoz gazının havayı kirleticilik etkisini önemli miktarda azaltır.

Adblue biterse ne olur ?

Adblue bittiği zaman araç yine çalışmaya devam eder ama motoru stop ederseniz yeniden çalıştıramazsınız. Bu nedenle adblue eklemek için bitmesini beklememek lazımdır.

Diyelim ki adblue bitti ve aracınız stop etti. Bu durumda sadece adblue eklemek aracı çalıştırmaya yetmeyecektir. Ayrıca araç beynindeki adblue’nun bittiğine dair kaydı da sildirmeniz gerekir.

Adblue’nun bitmesi halinde aracın yeni eklenen adblue’yu tanıması için en az 5 litre adblue eklenmesi gerekir, aksi takdirde araç beyni hala adblue deposu boşmuş gibi düşünür.

Azot Oksit emisyonlarını azaltmak neden önemli ?

Bizim ülkemizde araçlarda adblue kullanmamızın başlıca iki sebebi vardır:

  • Birincisi, çoğu konuda olduğu gibi çevre mevzuatında da Avrupa Birliği’ne uyum sağlamaktayız, onlar mecbur tuttuğu için bizim ülkemizde de zorunludur.
  • İkincisi, Euro 6 uyumlu araçlar adblue’suz çalışmayacak şekilde üretildiği için mecburen araca adblue koymaktayız.

Ama bunlardan daha önemli olan unsur Azot Oksit bazlı bileşiklerin havayı kirletmesi, buna bağlı olarak da insanların solunum sistemine zarar vermesi, akciğer fonksiyonlarını azaltması, alerji ve solunum yolu hastalıklarını artırmasıdır. Egzoz gazlarından çıkan zehirli gazlar ayrıca bitki örtüsünü ve toprağı da zehirlemektedir.

Bu nedenle dizel araçlarda adblue kullanımının mecbur tutulmasının insan sağlığı açısından önemli faydaları vardır.

Adblue’ya su karıştırsak ne olur ?

Ceplerini düşünen bazı sürücüler azalan adblue’ya su eklemenin ne gibi sonuçlar doğuracağını merak etmektedirler. Adblue’ya su eklerseniz veya idrarda da üre var diyerek adblue deposunu idrarınızla doldurmayı denerseniz, katalitik konvertörü bozar ve masraf açarsınız.

İlgili yazılar:

Adblue iptali muayeneden geçer mi ?

Adblue kalitesi nasıl anlaşılır ?

Adblue kalitesi fark eder mi?

Adblue son kullanma tarihi geçerse ne olur ?

Adblue ışığı yandıktan sonra kaç km gider ?

Adblue yerine su koymak

Adblue ne işe yarar ?

19 Beğen

Yapılan Yorumlar

  1. Ecoblue AdBlue 18 LT ürününü kullanıyorum 2 yıldır herhangi bir sorun yaşamadım ve dağıtım firmalarının fiyatlarından yarı yarıya fark var aynı ürün bedavadan marka değerine para vermeyin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir