Adblue ışığı yandıktan sonra kaç km gider ?

Adblue ışığı yandıktan sonra kaç km gider ?

Adblue ışığı yandıktan sonra kaç km gider ?

AB mevzuatı gereğince bazı araçlarda adblue kullanılması zorunludur. Bu nedenle adblue kullanılması zorunlu olan araçlar adblue bitince yakıt olsa dahi stop ettiğinde yeniden çalıştırılamayacak şekilde üretilmiştir.

Dolayısıyla adblue olan araçlarda adblue ışığını dikkate almak ve bitmesini beklemeden en az 5 litre adblue eklemek gerekir.

Adblue ışığı yandıktan sonra kaç km gider ?

Araç modeline göre değişiklik göstermekle birlikte çoğu araçta adblue’nun az kaldığına dair mesaj geldiğinde yaklaşık 2400 kilometre daha bu şekilde aracı götürebilirsiniz demektir.

Adblue dolumu gerektiğine dair mesaj geldiğinde tahmini olarak 2400 kilometrelik yolunuz vardır, eğer adblue doldurmazsanız bir süre sonra gösterge panelindeki adblue uyarı ışığı sarı renkte yanar.

Adblue uyarı ışığının sarı renkte yanması yaklaşık 1000 kilometre yolunuz kaldığı anlamına gelir. Yani adblue ışığı yandıktan sonra yaklaşık 1000 kilometre daha gidebilirsiniz.

Çoğu araçta adblue işareti sarı renkte yanarken aynı zamanda kaç kilometrelik yolunuz kaldığına dair bilgi mesajı da gelmektedir.

Eğer adblue işareti sarı renkte yanarken aynı zamanda İngiliz anahtarı işareti de yanıyorsa adblue ile ilgili bir arıza olduğu veya adblue deposunda uygun olmayan bir sıvı olduğu anlamına gelir.

Eğer tankta adblue kalmaz ise adblue uyarı ışığı kırmızıya döner. Aracı stop ettikten sonra yeniden çalıştırılmak istendiğinde çalışmayacaktır.

Daha da kötüsü kırmızı adblue ışığı yanarsa, tanka adblue ekleseniz bile araç çalışmamaya devam edecektir.

Bu nedenle adblue ışığı yanınca “bittiği zaman koyarım” gibi bir düşünce içerisine girmeyiniz, uyarı ışığı yanınca adblue ekleyiniz.

Adblue biterse ne olur ?

Adblue biten araçta stop eden araç çalışmaz, yeniden adblue ekleseniz yine çalışmaz. Aracı yeniden çalıştırmak için ayrıca adblue ışığını sıfırlama işlemi yapmak da gerekmektedir.

Adblue bittiği nasıl anlaşılır ?

Adblue bittiği zaman adblue işareti kırmızı renkte yanar. Bu durumda aracı stop ederseniz bir daha çalıştıramazsınız. Adblue azaldıkça bilgi mesajları da gelir ama dalgınlık nedeniyle bu mesajları kaçırdıysanız, adblue’nin bittiğini gösterge panelindeki adblue işaretinin kırmızı yanmasından veya aracın çekişinin düşmesinden anlayabilirsiniz.

Adblue bittiği zaman araçtaki bazı fonksiyonlar kendini korumaya alır, araç hızı ve çekişi düşer.

Adblue nedir ne işe yarar ?

AdBlue® Alman Otomotiv Endüstrisi Birliğinin (VDA) tescilli bir ticari markasıdır ve aynı zamanda AUS32 veya DEF (Dizel Egzoz Akışkanı) olarak da bilinir.

Adblue %32,5 oranında üre ve %67,5 oranında su karışımından oluşan ve dizel araçların egzoz gazlarındaki zararlı maddeleri (NOX bileşikler) azaltmaya yarayan bir maddedir. Adblue’nin yakıt performansına bir etkisi bulunmamaktadır.

Adblue nasıl eklenir ?

Eğer sarı adblue ışığı yanarsa minimum 5 litre adblue doldurmak gerekmektedir. (Adblue tankı genellikle 11 litredir) Çünkü en az 5 litre doldurulunca sistem adblue yüklendiğini algılamaktadır.

Adblue deposunun kapağı, mazot kapağının hemen yanında bulunmaktadır. Adblue eklemek için;

 1. Aracı düz bir yere park edin ve depo kapağını açınız.
 2. Adblue depo kapağını saat yönünün tersine çevirerek gevşetiniz.
 3. Satın aldığınız adblue’nın son kullanma tarihini kontrol ediniz.
 4. Adblue şişesinin kapağını açın ve şişenin boğazını depo doldurma ağzına dikey olarak yerleştirin, şişeyi saat yönünde döndürerek elle vidalayınız.
 5. Doldurma şişesini doldurma ağzına doğru bastırın ve bu konumda tutunuz.
 6. Doldurma şişesindeki sıvı adblue tankına dökülene dek bekleyiniz.
 7. Şişeyi saat yönüne zıt yönde döndürün ve öne doğru hafifçe çekiniz.
 8. Şişeden daha fazla sıvı çıkmadığı zaman adblue deposu dolu demektir.
 9. Depo kapağı sıkıca kapanana kadar saat yönünde çeviriniz.
 10. Yakıt depo kapağını kapatınız.

ÖNEMLİ:

1-      Dolum esnasında başlık tutacağı aşağı doğru hizalanmalıdır. Aksi takdirde başlık otomatik olarak bağlanmayacaktır.

2-      Adblue deposuna su veya başka bir madde konulması halinde, doğacak zarar firma garantisi dışında kalmaktadır.

Adblue ekledikten sonra;

 • Kontağı açınız ve sistemin sıvıyı yüklediğini tespit edebilmesi için en az 30 saniye açık tutunuz.
 • Motoru çalıştırmadan önce 30 saniye (bazı araçlarda 2 dakika) bekleyiniz.

Egea adblue ışığı yandıktan sonra kaç km gider ?

Egea adblue ışığı yanarken aynı zamanda bilgi mesajı da gelir ve bu mesajda kaç kilometre kaldığı da yazar. Bu durumda en az 5 litre adblue eklemeniz gerekir. Eğer eklemezseniz bir süre sonra yine mesaj gelir ve yine kaç kilometre kaldığı yazar. En son mesaj 200 kilometre kala gelir ve bu mesaj seslidir.

2 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir