Jetta arıza işaretleri

Jetta arıza işaretleri

Jetta arıza işaretleri

Bu makalede Volkswagen Jetta arıza işaretlerinin anlamlarını kısaca açıklayacağım. Aşağıdaki resimde Volkswagen Jetta arıza işaretleri numaralandırılmıştır ve aşağıda numaralara karşılık gelen sembollerin anlamları verilmiştir.

volkswagen Jetta arıza işaretleri
Volkswagen Jetta arıza işaretleri

Volkswagen arıza lambaları ve anlamları

Yukarıdaki resimde Volkswagen Jetta arıza işaretlerinin hepsi değil en çok merak edilenleri yer almaktadır. Sembollerin farklı renklerde olduğu dikkatinizi çekmiştir:

Yeşil renkli semboller: Bilgi vermek içindir

Sarı renkli semboller: İkaz ve olası arıza ihtimalleri içindir.

Kırmızı renkli semboller: Arıza veya acil halledilmesi gereken sorunlar içindir.

Aşağıda numaralar halinde Volkswagen Jetta arıza işaretlerinin anlamları yer almaktadır. Makalenin devamında ise bu konuda merak edilen sorular yer almaktadır.

Yeşil & Mavi İkaz Işıkları

1.Ters yönde okları olan ışıklar Tehlike Uyarı Işıklarınızın devrede olduğunu belirtmektedir.

2. Sağa dönüş sinyali.

3.Sola dönüş sinyali.

4.Uzun farların açık olduğunu gösterir. Gece sürüşü sırasında uzun farların açılması görüş mesafesini artırır. Bununla birlikte uzun farlar karşıdan gelenlerin ve arkadan gelen sürücülerin gözlerini alabilmektedir. Bu sebeple araç yaklaşınca kısa fara çevirmek gerekmektedir.

Sarı Uyarı Işıkları

5. Dizel araçlarda bulunan bu işaret ön ısıtma işleminin devam ettiğini bildirir. Eğer sürekli yanıyorsa veya aracı çalıştırırken uzun süre yanıyorsa kızdırma bujileri ile ilgili bir arızaya işaret eder. Yanıp sönüyorsa arıza ihtimali daha yüksektir.

6. Anahtar şeklinde olan bu sarı ışık, anahtarın kontakta olduğunu ikaz etmek için yanmaktadır.

7. İçinde çizgi bulunan sarı anahtar, kontakta potansiyel olduğunu gösterebilir.

8. Araba boşta, parkta değil. Bu işaret bu durumu anlatır.

9. Dizel Volkswagen Jetta araçlarda bulunur. Partikül filtresi ışığıdır. Bu işaret dizel partikül filtresinin tıkanmaya başladığını size bildirir. Dizel partikül filtresinin sürüş yaparak nasıl temizleneceği aracın kullanma kılavuzunda yazılıdır. Arizaisaretleri.com sitemizde bu konuda daha önceden bilgi vermiştik.

10. Akü ikaz işaretidir. Aküden alınan elektrikte sorun olduğunda yanar. Akü iyi şarj olmuyor olabilir, gücü azalmış veya kabloları gevşemiş, paslanmış olabilir. Eğer sarı renkli yanıyorsa sorun çok acil değildir. Kırmızı renkli yanıyor ise acildir.

11. Altında termometre ve iki dalgalı çizgi bulunan sarı ışık, motor soğutma suyu ışığı göstergesidir. Bu ışık sarı yanıyor ise sorun vahim boyutta değildir fakat önlem alınmalıdır. Aracın hararet yapmak üzere olduğunu uyarır.

12.  Motor arıza lambasıdır. Eğer sarı renkte yanıyor ise araç hala kullanılabilir durumdadır. Sorunu ertelemeyi tavsiye etmiyoruz, aracınızı servise götürünüz. Eğer kırmızı renkte yanıyor ise daha riskli bir durum vardır. Yol yardımını aramanız daha iyi olur. Motor arıza lambası çok farklı sebeplerle yanabilir, makalenin devamında bu konu ile ilgili sorular cevaplanmıştır.

13. İçinde dikdörtgen ve sıvı çizgisi bulunan bu sarı ışık, soğutma sıvısı seviyenizin düşük olduğunu size bildirir.

14. Buradaki sarı ışık, kesikli çizgilerle kavisli bir dikdörtgen olarak görünen ve zıt yönlere doğru kıvrılan, size ön cam silecek sıvınızın azaldığını söylüyor.

15. Bu ışık, yağ seviyelerini veya yağ sensörünüzü kontrol etmeniz gerektiğini gösterir. Yağ değişimi yaptıktan sonra sıfırlama yapmadıysanız bunun için de yanabilir.

Kırmızı Uyarı Işıkları

16. Akü işaretidir. Eğer kırmızı renkte yanar ise akünün düzgün şarj olmadığı, aküden araç sistemlerine elektrik gitmediği veya kesintili gittiği anlamına gelir.

17. Açılan kırmızı termometre şeklindeki bu işaret, soğutma suyu seviyenizin düşük olduğunu veya sıcaklığın çok yüksek olduğunu gösteriyor. Yani aracınız hararet yapmış durumdadır. Aracı durdurup motorun soğumasını bekleyiniz.

18. Bu kırmızı yarı dolu motor sembolü, motor gücünün azaldığını gösterir .

19. Etrafında daire bulunan ünlem işareti kırmızı renkte yanıp söndüğünde park freninizin devrede olduğunu veya ABS sisteminin arızalı olduğunu size bildirir.

20. El freni uyarı ışığı, el freninin devrede olduğunu veya el freni sisteminde bir sorun olduğunu gösterir.

21. ABS işaretidir. Eğer kırmızı renkte yanıyorsa ABS sistemi arızalı veya kullanılamıyor durumda demektir. Sensör arızası veya fren sistemlerindeki bir arıza da bu işareti yakar.

22. Makineler karmaşıklaştıkça ve işaretler çoğaldıkça işaretlerin anlamlarını yorumlamak da zorlaşmaktadır. Volkswagen Jetta araçların orta veya kıt akıllı kişiler veya araç bilgisi zayıf kişiler tarafından da kullanılması mümkündür. Bu kişiler gösterge panelindeki bir arıza işareti yanınca yola devam edip edilemeyeceğini bilemedikleri için Volkswagen Jetta araçlarda ayrıca bir de STOP işareti bulunmaktadır.  Gösterge panelindeki STOP sembolü başka bir uyarı ışığıyla birlikte yanıp sönecektir; Örneğin motor yağı basıncı veya soğutma suyu sıcaklığı işareti yanıyorsa ayrıca sürücü aracı durdursun diye STOP işareti de yanacaktır. Eğer STOP işareti yanıyorsa anlayınız ki aracı durdurmanız gerekir, bu şekilde yola devam edemezsiniz.

23.Otomatik Şanzıman Arızası – Ünlem işaretli bir vites olarak görünür.

24. Bu, sürücülere aracın motor soğutma sıvısı seviyesinin düşük olduğu ve aracın hararet yapmak üzere olduğunu anlatan bir işarettir.

25. Kilitli bir tekerlek (kırmızı) şeklindeki bu arıza işareti, hidrolik direksiyonda bir sorun olduğunu gösterir.

26. Üzerinde ünlem işareti ve altında sivri uçlu parantez bulunan kırmızı ışık, lastik basıncınızın düşük olduğunu veya TPMS sisteminizin arızalı olduğunu belirtir.

27.ESP Arıza/Çekiş Kontrolü Arıza Gösterge ışığı, yuvarlak bir ok ve üçgenin ortasında bir ünlem işareti bulunan bir üçgen şeklinde görünür. Aracın çekiş kontrolünde sorun olduğu anlamına gelir.

28. Üçgenli kırmızı ışık jenerik arıza işaretidir ve normalde başka bir uyarı ışığıyla birlikte yanar. Aracınızda bir sorun olduğu anlamına gelir. Gösterge panelinde yanan işaret bir arıza mıdır, yoksa uyarı mıdır, bilgi midir diye merak edenlere ışık tutan bir işarettir. Bu işaret yanıyorsa anlayın ki aracınızda bir sorun var.

29. Üzerinde üçgen ve ünlem işareti bulunan P, park sensörlerini ifade eder. Park sensörleri dar alanlara park etmeye yardımcı olur. Bu ışık, sistem manuel olarak kapatıldığında veya sensörlerde bir sorun olduğunda yanacaktır.

30. Üzerinde emniyet kemeri bulunan bir yolcu olarak gösterilen ve kırmızı renkli yanan bu işaret sürücülere emniyet kemerinin takılı olmadığı konusunda bilgi verir.

31. Ünlem işareti lastik basıncınızın düşük olduğu anlamına gelebilecek başka bir semboldür.

32. Benzin deposu hepimizin aşina olduğu bir gösterge paneli ışığıdır ve bu, deponuzu doldurma zamanının geldiği anlamına gelir!

33. Araç Rampada Gösterge ışığı yükseltilmiş bir aracın görüntüsüdür ve aracın rampa/kriko sistemi üzerinde olduğu anlamına gelir.

34. Bu kırmızı ışık, aracınızın servise ihtiyacı olduğunu uyarmak için yanar.

35. Motor yağı basınç ışığıdır. Kırmızı renkte, ağızlıktan gelen sıvının bulunduğu boş bir yağ kabı şeklinde olan bu işaret motor yağ basıncının düşük olduğunu ifade eder.

36.Yağ Sıcaklığı Göstergesi sembolü de kırmızıdır ve termometreli yağ haznesine sahiptir. Gösterge panelinde görülüyorsa, soğumasını sağlamak için motoru mümkün olan en kısa sürede kenara çekin ve kapatın.

Motor arıza lambası nasıl söner ?

Motor arıza lambası yandığı zaman arızanın sebebini anlamak için arıza tespit cihazına bağlamak gerekir. Bu cihazın ayrıca sıfırlama işlevi bulunur ve bununla motor arıza lambasını söndürebilirsiniz. Eğer arızayı çözmezseniz yine yanacaktır.

Motor arıza lambası sarı yanan araç kullanılır mı?

Motor arıza lambası sarı yanan araç kullanılır.  Volkswagen Jetta aracınızda STOP işareti yanmıyorsa aracınızı kullanmaya devam edebilirsiniz.

Üçgen içinde ünlem ne arızası ?

Bu işaret araçtaki bir sorunu, arızayı bildirmek için yanar. Tek başına yanmaz, bu işaret yanıyorsa başka bir arıza işareti daha yanıyordur.

Egzoz gazı uyarısı nasıl giderilir ?

Dizel partikül filtresi ışı yandığı zaman 20-25 dakika boyunca aracı 2500 devrin altına düşmeksizin sürünüz. Bu işlem motordaki sıcaklık ile DPF’deki kurumları yakar ve filtreyi temizler.

Aküden dolayı motor arıza lambası yanar mı?

Yanabilir.

Sarı renkli yağ lambası neden yanar?

Araç yağ eksiltmiştir, bundan yanar. Veya en son yağ değişimi yaptıktan sonra bakım kilometresini sıfırlamamışsınızdır, size yağ değişim zamanının geldiğini hatırlatmak için yanar.

1 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir