Opel Corsa servis ikaz ışığı neden yanar ?

Opel Corsa servis ikaz ışığı neden yanar ?

Opel Corsa servis ikaz ışığı neden yanar ?

Opel Corsa servis ikaz ışığının sembolü araba içerisinde dikine İngiliz anahtarı resmi şeklindeki semboldür.

Opel Corsa servis ikaz ışığı ile ilgili olarak kullanma kılavuzunda bunun “En kısa sürede bir servise başvurun” ikazı olduğu belirtilmektedir.

Yandığında kesinlikle ihmal edilmemesi gereken bir semboldür. Sarı renkte yanar veya yanıp söner.

Opel Corsa servis ikaz ışığı neden yanar ?

Opel Corsa servis ikaz ışığı yandığında araç “Elektronik Sistem Acil Sürüş Programı”na geçer. Buna bağlı olarak yakıt harcaması artar ve araçtaki bazı sürüş fonksiyonları azalır.

Eğer İnSP4 uyarısı ile birlikte servis ikaz ışığı da yanıyorsa bunun manası dizel yakıt filtresinde su birikmiş ve bunun acilen boşaltılması gerekiyor demektir.

Eğer servis ikaz ışığı kontak açık olduğunda yanıp sönerse “Elektronik şifreli devre kesme sistemi”nde  (immobilizer) bir arıza var demektir.  Bu durumda motor çalıştırılamaz.

Opel Corsa servis ikaz ışığının yanmasının genel olarak anlamı motor veya şanzıman elektroniğinde bir arıza olduğudur ve bu sürücü için çoğunlukla masrafı yüksek, bazen de çözümü zor bir arızayla karşı karşıya olduğu anlamı taşır.

Bu arızanın ihmal edilmesi durumunda tamir masrafı artacağından hiç vakit kaybetmeden sürücünün aracını servise götürmesi yerinde olacaktır.

Bu nedenle Opel Corsa aracında servis ışığı yanan ve sorunun dizel yakıt filtresinde su birikmesi gibi basit bir sorun değil de şanzıman arızası olduğunu öğrenen kişilere “Allah insaflı ve bilgili tamirciye denk getirsin” duasını etmek gerekir.

Opel Corsa araçlarda şanzıman elektroniği ile alakalı arızalar çok farklı şekillerde karşımıza çıkabilmektedir.

Bunlardan birisi F arızası olup bu arıza Opel’in kronik sorunlarından biridir ve genellikle kullanıcı hatasından ziyade üretim hataların kaynaklanır. Ama maalesef genellikle masrafı çeken genellikle kullanıcı olur.

Opel Corsa servis ikaz ışığının ne tür bir şanzıman-motor arızasından kaynaklandığını yüzeysel olarak tahmin etmek zordur. Ancak serviste tamirciler aracı inceledikten sonra bir fikir yürütmek mümkün olacaktır.

Öte yandan servis ikaz ışığı yanmasından itibaren araçta yaşanan performans kaybının ışığın söndürülmesinden sonra ortadan kalkacağını, yani araçtaki bu olumsuz durumun geçici olarak, aracın kendini koruması için yaşandığını belirtmek gerekir.

Opel Corsa servis ikaz ışığı
Opel Corsa servis ikaz ışığı

Opel Corsa servis ikaz ışığı çözümü

Bu ikaz ışığı lambası yandığında akla üç ihtimal gelir:

Birinci durum: Eğer servis ikaz ışığı yanarken aynı zamanda InSP4 mesajı gelmişse, dizel yakıt filtresindeki suyu boşaltmak gerekir.

İkinci durum: Kontak açıkken servis ikaz ışığı yanıp sönüyorsa Elektronik şifreli devre kesme sisteminde (immobilizer) arıza var demektir. Bu durumda kontağı kapatın ve yeniden çalıştırmayı deneyin. İşe yaramazsa ikinci anahtarı kullanarak motoru çalıştırmayı deneyin.

Bu da işe yaramazsa servise başvurun.

Üçüncü durum: Servis ışığı motor çalıştırıldıktan sonra yanık kalırsa sorun immobilizerde değil demektir. Eğer sorun dizel yakıt filtresinde su birikmesiyle de alakalı değilse;

Motor elektroniği ile veya şanzıman elektroniği ile alakalı bir sorun var demektir.

Bu durumda vites değiştirememe sorunu yaşanabilir. Araç sürülebilir ama vites değiştirilemeyebilir.

Debriyaj ısısı çok arttığında debriyaj otomatik olarak kapatılmaktadır. Servis ikaz ışığı yandığında bu ihtimal de değerlendirilir.

Eğer servis ikaz ışığı yanarken aynı zamanda motor arıza lambası da yanıyorsa aracın beyni arıza tespit cihazı ile okutulur ve arıza kodu öğrenilir. Arıza kodu sorunun nerede olduğu hakkında fikir verecektir.

Örneğin Opellerde P1700 arıza kodu sık olarak görülmektedir. Yukarıda bahsedildiği üzere F arızası da Opel kullanıcıların sık olarak karşılaştığı bir sorundur.

Ama araç incelenmeden, tarama yapılmada sorunun ne olduğunu anlamak ve çözüm üretmek mümkün değildir.

Sürücü tamirciye araç ile ilgili hangi sorunları yaşadığını anlatır, tamirci arıza hikayesini dinledikten sonra arıza kodunun ne olduğuna göre bir işlem başlatacaktır.

Opel Corsa servis ikaz ışığı söndürme

Araçtaki sorun giderildikten sonra servis ikaz ışığının söndürülmesi gerekir. Aksi halde ışık yanmaya devam edecek ve araçtaki performans kaybı, fazla yakması durumu devam edecektir.

Sorunu çözmeden de bu ikaz ışığını söndürmek mümkündür ancak yukarıda anlatıldığı üzere Opel servis ikaz ışığı sıkıntı yaratabilecek sorunlar nedeniyle yandığı için ışığın yanmasına neden olan sorunun çözülmesi gerekir.

Yani Opel Corsa servis ikaz ışığı, yağ değişimi süresi, filtre değişimi süresi gibi şeylerin geldiğini haber veren bir ışık değildir, sorunu çözmeden söndürmemek gerekir.
Aşağıdaki videoda servis ışı söndürme hakkında bilgiler verilmektedir.

33 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir