Peugeot üçgen içinde ünlem işareti

Peugeot üçgen içinde ünlem işareti

Peugeot üçgen içinde ünlem işareti

Bazı Peugeot araçlarda üçgen içinde ünlem işareti şeklinde bir sembol olup bunun anlamı sürücülerce merak edilmektedir.

Araçların gösterge panellerinde bulunan bazı semboller ortaktır. Örneğin motor arıza lambası veya akü arıza lambası gibi işaretler neredeyse her araçta benzer simgeyle gösterilir. Yakıt, sinyal veya yağ işaretleri de az çok tahmin edilebilir durumdadır.

Fakat üçgen içinde ünlem işaretinin anlamını çözmek sürücüler için kolay olmamıştır. Çünkü bu işaret genel bir soruna işaret eder ve bu yüzden de jenerik arıza işareti olarak anılır.

Jenerik kelimesi günlük hayatta pek sık kullandığımız bir kelime değildir ve cümle içinde kullanıldığında ne demek istendiğini genellikle kolay çözemeyiz.

Örneğin bize neren ağrıyor diye sorulduğunda, jenerik bir ağrım var desek karşıdaki bundan ne anlayacak ?

Jenerik arıza nedir ?

Sadece Peugeot araçlarda değil, bir çok değişik marka araçlar için kullanılan “jenerik arıza” şeklinde bir kavram vardır. Bu “jenerik” kavramının bizi gıcık eden yanı netlik barındırmamasıdır. Jenerik arıza denilince aracın çalışma sistemini etkileyen bir sorun var demektir.

Ciddi bir motor sorunu veya şanzıman sorunu da jenerik arıza tanımına girer, herhangi bir sensörün kirlenip  araç beynine (ECU) artık veri göndermiyor olması da jenerik arıza tanımına girer.

Peki neden “jenerik arıza” diye bir şeye gerek duyulmuş ?

Direksiyon sisteminde bir sorun var ise direksiyon lambası yanıyor, ABS’de bir sorun var ise lambası yanıyor, kısacası araçta neredeyse her bir fonksiyonel bir parçanın zaten bir işareti var iken bir de neden “jenerik arıza” denilen bir şeye ihtiyaç duyulmuş ?

Peugeot ve diğer bazı araçlarda “jenerik arıza” diye bir tanım olmasının ve buna özel bir işaretin olmasının sebebi sürücüye araçta tamir gerektiren bir durum olduğunda bunu vurgulamaktır.

Örneğin gösterge panelindeki bazı işaretler arıza işareti değildir, sadece bilgi verir. O tür işaretler yanınca aracı tamir için servise götürmenize gerek yoktur. Mesela bir sistemi devre dışı bırakmışsınızdır ve aktif edilmiştir. İlgili işaretin yanmasıyla bu size haber verir.

Bazı işaretler ise arıza işaretidir. Yani o işaret yandığı zaman aracı servise götürmelisiniz. Sürücü yanan işaret nedeniyle aracını servise götürmesi gerekiyor mu gerekmiyor mu, bunu jenerik arıza lambasının yanıp yanmamasından anlayacaktır.

Peugeot üçgen içinde ünlem işareti ne demek ?

Peugeot araçlarda üçgen içinde ünlem işaretinin birkaç versiyonu bulunmaktadır. Bazı Peugeot araçlarda üçgen içinde ünlem işareti sadece sarı renkte yanarken bazılarında ise hem sarı hem de kırmızı, bazılarında ise sadece kırmızı renkte yanmaktadır.

Peugeot üçgen içinde ünlem işareti
Peugeot üçgen içinde ünlem işareti

Eğer üçgen içinde ünlem işareti kırmızı renkte yanıyorsa araçtaki arıza nedeniyle aracınızı durdurmanız gerekir. Kırmızı jenerik arıza lambası yanarken aracı hareket ettirmeniz uygun olmaz.

Peugeot üçgen içinde ünlem işareti sarı renkte yanıyorsa araçtaki sorun için tamirci ile irtibata geçmeniz gerekir ancak araçtaki bu sorun sizin aracı kullanmanıza mani olmayacaktır.

Peugeot araçlarda üçgen içinde ünlem işaretinin bir de etrafında ok ile çevrili versiyonu vardır ki bu işaret de yol koşullarının kötü olması durumunda devreye girmesi gereken sistemin arızalı olması durumunda yanar. (Araçlarda bulunan ESP, TCS gibi sistemler kaygan yollarda aracın daha iyi kontrol edilmesini ve yola tutunmasını sağlarlar)

Peugeot üçgen içinde ünlem işareti

Peugeot üçgen içinde ünlem işaretinin ne manaya geldiği nasıl anlaşılır ?

Peugeot üçgen içinde ünlem işareti yanarken aracın gösterge panelinde en az bir arıza işareti daha yanıyordur. Diğer işaretin ne olduğuna göre sorunun ne olabileceği anlaşılacaktır.

İşaretin rengi kırmızı ise aracı durdurup servisi aramanız gerekir. Motor, fren sistemi, vites kutusu, hidrolik direksiyon ve önemli bir elektrik arızası durumunda kırmızı yanar.

Bazı Peugeot modellerinde artık jenerik arıza kavramı kalkmış, bunun yerine STOP (DURDURMA)-kırmızı renkte yanar ve BAKIM-sarı renkte yanar işaretleri gelmiştir.

36 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir