Peugeot 2008 gösterge işaretleri

Peugeot 2008 gösterge işaretleri

Peugeot 2008 gösterge işaretleri

Peugeot 2008 gösterge işaretleri ve anlamları aşağıda anlatılmaktadır. Sembollerin anlamlarına geçmeden önce bilinmesi gereken bazı temel durumları hatırlatmak istiyorum.

Gösterge panelindeki bir işaretin ne kadar acil veya önemli olduğunu rengi belli eder. Bir işaret kırmızı yanıyorsa acil ve önemli soruna/arızaya işaret eder.

Sarı renkli işaretler ikaz ifade eder. Çok acil olmasa da araçta çözülmesi gereken bir sorun olduğunu ifade eder. Bazen de bir sistemin etkin veya devre dışı kaldığını ikaz eder.

Mavi ve yeşil renkli işaretler ise arıza veya ikaz işareti değildir. Sürücüyü bilgilendirme amaçlıdır.

Peugeot 2008 aracınızda önemli bir sorun oluştuğunda veya önemli bir hatırlatma gerektiğinde, ikaz lambası ile birlikte ekranda bilgi mesajı da gelir.

Bir işaretin sabit bir şekilde yanması ile yanıp sönmesi farklı anlamlara gelir. Bir işaretin tek başına yanması ile DURDURMA veya BAKIM işareti ile birlikte yanması da farklı anlamlara gelir.

Gösterge panelindeki birkaç işaret aynı anda yanıyorsa tek tek yanmalarına göre farklı anlamlar içerir.

Peugeot 2008 gösterge işaretleri

Peugeot 2008 gösterge işaretleri aşağıdaki resimlerde yer almaktadır. Resimler aracın kullanma kılavuzundan alınmıştır.

Peugeot 2008 gösterge işaretleri

DURDURMA İŞARETİ

STOP işareti de diyebiliriz. Gösterge panelinde kırmızı üçgen içinde beyaz ünlem işareti şeklindeki sembol yanıyorsa aracı derhal durdurup servisi aramanız gerekir. Araçta başka bir arıza işareti yanıyorsa arıza onunla ilgilidir.

DURDURMA işaretinin yanıyor olması, araçla devam etmeniz halinde aracın hasar göreceği anlamına gelir.

MOTOR ARIZA İŞARETİ-KIRMIZI

Musluk işaretine benzeyen bu işaret kırmızı renkte ve içinde ünlemle sabit bir şekilde yanıyorsa genelde DURDURMA işareti de yanar. Bu durumda aracı durdurup servisi aramanız gerekir. Araçta motoru çalışmasını etkileyen önemli bir sorun var demektir.

Arıza tespit cihazı ile ECU tarandığında  sorunla ilgili arıza kodu çıkacaktır. Bu arıza koduna göre çözüm üretilir.

MOTOR SOĞUTMA SIVISI İŞARETİ

Peugeot 2008 aracınızda ciddiye almanız gereken birkaç arıza işaretinden biridir. Motor soğutma sıvısı işareti, hem bu sıvının azaldığı durumda yanar hem de motor sıcaklığını artıran başka bir sebep olursa da yanar.

Bu işaret kırmızı renkte sabit bir şekilde yanıyorsa, aracı durdurunuz, motor soğuyunca motor soğutma sıvısını kontrol ediniz. Eklenmesi gerekiyorsa ekleyiniz. Eklemenize rağmen işaret hala yanıyorsa servisi arayınız.

MOTOR YAĞ BASINCI İŞARETİ

Damlayan yağ şeklideki bu işaret motor yağlama sisteminde bir sorun olursa yanar. Bu işaret sabit bir şekilde yanıyorsa aracı durdurunuz ve motor yağ seviyesini kontrol ediniz. Azsa ekleyiniz. Eklemenize rağmen işaret yanıyorsa servisi arayınız.

SİSTEM ARIZALI İŞARETİ

Bu işaret sadece elektrikli araçlarda vardır. Sabit bir şekilde yanıyorsa elektrikli motor veya çekiş aküsünde sorun vardır. Aracı durdurup servisi arayınız.

KABLO BAĞLI İŞARETİ

Bu işaret sadece elektrikli araçlarda vardır. Sabit bir şekilde yanmasının anlamı şarj kablosunun araç konnektörüne bağlı olduğudur. Aracı çalıştırmanız için şarj kablosunun bağlantısını kesip kapağı kapatmak gerekir.

Peugeot 2008 gösterge işaretleri

AKÜ İŞARETİ

Akü işareti akü kaynaklı bir sorun nedeniyle sabit ve kırmızı renkte yanar. Sorun akünün şarj olmamasıyla da ilgili olabilir. Yani arıza şarj dinamosunda da olabilir.

Ama genelde akünün zayıflaması, akü kutuplarının kirli veya temassızlık olması nedeniyle yanar. Seyir halindeyken akü işareti yanarsa aracı durdurunuz ve terminalleri temizleyip sıkınız. Aracı yeniden çalıştırdığınızda hala akü işareti yanıyorsa servisi arayınız.,

KAPI AÇIK İŞARETİ

Bu bir arıza işareti değildir ama yine de kırmızı renkte yanar. Bagaj kapısı da dahil olmak üzere kapılardan en az biri düzgün kapatılmadığında yanar.

AÇILMIŞ EMNİYET KEMERİ İŞARETİ

Sürücü ve yolcudan biri seyir halinde iken emniyet kemerini çıkardıysa veya bağlamadıysa bu işaret sabit bir şekilde yanar. Ayrıca önce sabit, ardından giderek artan sesli bir ikaz ile birlikte yanıp söner.

PARK FRENİ İŞARETİ

Manuel park freni uygulandığında sabit bir şekilde yanar. Sabit bir şekilde yanması sadece park freninin sıkılı veya tam gevşetilmemiş olduğunu gösterir, arıza değildir. Eğer yanıp sönüyorsa arızaya işaret eder.

FREN SİSTEMİ İŞARETİ

Bu işaretin kırmızı renkte sabit bir şekilde yanması fren hidroliği seviyesinin azalmasına veya fren sistemindeki bir arızaya işaret eder. Aracı durdurarak fren hidroliği eksikse tamamlayınız. Sorun düzelmezse servisi arayınız.

Bu işaret ABS işareti ile birlikte yanarsa Elektronik Fren Dağıtıcı Sistemi arızalı demektir.

BAKIM İŞARETİ

Önceki Peugeot modellerinde yer alan sarı renkli jenerik arıza lambasına benzer işlevi olan bir işarettir. Sarı renkli İngiliz Anahtarı şeklinde olan bu işaret eğer tek başına yanıyorsa araçta gösterge panelinde işaret ile temsil edilmeyen bir konuda önemsiz bir arıza var demektir. Ekrana gelen mesajda arızanın ne olduğu yazacaktır.

Eğer bakım işareti gösterge panelinde yer alan başka bir işaret ile birlikte yanıyorsa araca o konuda tamir/bakım yapılması gerekiyor demektir.

Servis uyarı lambası (içi boş İngiliz anahtarı işareti) sabit şekilde yanarken bakım işareti yanıp sönüp daha sonra sabit yanıyorsa bakım zamanının geçtiğini bildirir.

Peugeot 2008 gösterge işaretleri

MOTOR ÖN ISITMA İŞARETİ

Bu işaret yay şeklinde sarı renkte yanan bir işarettir. Sadece dizel araçlarda bulunur. Kontak açıldığında bir ön ısıtma işlemi gerçekleşir ve bu esnada motor ön ısıtma işareti yanar. Ön ısıtma tamamlanınca da işaret söner.

Soğuk havalarda bu işlem 30 saniyeye kadar sürebilir. Eğer motor ön ısıtma lambası daha uzun süre yanıyorsa ön ısıtma sisteminde bir sorun var demektir.

PARTİKÜL FİLTRESİ İŞARETİ

Dizel araçlarda mazotun yanmasından kalan ufak partikülleri filtrelemek için bir filtre bulunur. Araç kısa aralıklarla dur-kalk yaptığında veya uzun süre yavaş gittiğinde bu filtre daha çabuk dolar.  Filtre partikül nedeniyle dolunca sesli bir sinyal ile birlikte ekranda partikül filtresinin dolmak üzere olduğunu belirten bir mesaj gelir. Ayrıca partikül filtresi işareti de yanar.

Bu durumda aracı en az 15-20 dakika kadar (partikül filtresi işareti sönene kadar) en az saatte 60 km hızda sürünüz. Motorun sıcaklığı sayesinde filtredeki parçacıklar yanar ve filtre temizlenir. Yani partikül filtresi her dolduğunda aracı servise götürmenize gerek yoktur, bu şekilde filtre kendi kendini temizlemektedir.

Partikül filtresi işareti ayrıca partikül filtresindeki katkı maddesi azalınca da yanar. Bilgi ekranında bu konuda sürücüye bilgi verilir. Bu durumda katkı maddesini doldurmak gerekir.

YAKIT SEVİYESİ DÜŞÜK İŞARETİ

Yakıt seviyesi düşük işareti ilk yandığında depoda yaklaşık 5 litre yakıt var demektir. Bu işaret yanarken ayrıca sesli sinyal de gelir. Azalan yakıtı doldurmadığınız sürece sesli sinyal frekansı artarak devam eder.

Aracın yakıtını tamamen bitirirseniz bu durum emisyon kontrolü ve enjeksiyon sistemlerine zarar verebilecektir.

DÜŞÜK ÇEKİŞ AKÜ SEVİYESİ İŞARETİ

Elektrikli modellerde bulunur. Sabit bir şekilde yandığında ayrıca sesli bir sinyal duyulur. Anlamı çekiş aküsünün şarj seviyesi düşük demektir. Kalan mesafeyi görüntüleyiniz ve en kısa sürede aracı şarj ediniz.

SINIRLI GÜÇ İŞARETİ

Bu işareti elektrikli modellerde bulunur. Bu işaret sarı renkte ve sabit bir şekilde yandığında çekiş aküsünün şarj seviyesi az demektir. Motor gücü kademeli olarak azalır. Aracı şarj ediniz.

YAYA KORNASI İŞARETİ

Elektrikli modellerde bulunur. Sabit bir şekilde yanarsa korna arızası algılandı demektir.

MOTOR ARIZA İŞARETİ

Motor arıza işareti eğer kırmızı renkte yanarsa aracı durdurmak gerekir. Sarı renkte yanarsa araçla yola devam edilebilir. Bu işaret eğer sarı renkte yanıp sönerse motor kontrol sistemi arızalıdır, arıza giderilmezse katalitik konvertörün zarar görme ihtimali vardır.

Eğer motor arıza işareti sarı renkte sabit yanarsa hava kirliliğini önleme sistemi arızalıdır.

Eğer motor arıza işareti sarı renkte, içerisinde bir ünlemle ve bakım işareti ile birlikte yanarsa motorda küçük bir arıza var demektir.

Motor arıza işaretinin sarı renkte yanması durumunda araç sürülebilir durumdadır ancak arızanın giderilmesi önem arz etmektedir.

ADBLUE İŞARETİ

Kontak açıldığında yaklaşık 30 saniye içinde, sesli sinyal ve kat edilebilecek sürüş mesafesini belirten bir mesaj ile birlikte sabit yanar. Katedilebilecek sürüş mesafesi 800 km ile 2400 km arasındadır.

Dolum yapılmazsa yine aynı şekilde yanar. Bu sefer katedilebilecek sürüş mesafesi 100 km ile 800 km arasındadır.

Dolum yapılmazsa yine aynı şekilde yanar. Bu sefer katedilebilecek sürüş mesafesi 100 km den azdır.

Bu işaret yanıp sönmeye başlarsa Adblue deposu boş demektir.

Peugeot 2008 gösterge işaretleri

SCR EMİSYON KONTROL SİSTEMİ İŞARETLERİ

Kontak açıldığında sesli sinyal, mesaj ile birlikte sabit bir şekilde Adblue, bakım ve motor arıza işareti yanıyorsa araçta SCR emisyon kontrol sistemi arızası var demektir. Egzoz gaz emisyonu uygun bir seviyeye geri döndüğünde uyarı kaybolacaktır.

Eğer motor arıza işareti ve bakım işareti sabit bir şekilde yanarken Adblue işareti de yanıp sönüyorsa bu şekilde en fazla 1100 km yol gidebilirsiniz.

OTOMATİK İŞLEVLER DEVREDEN ÇIKARILDI İŞARETİ

Otomatik sıkma/bırakma işlevini devre dışı kaldığını ifade eder.

ELEKTRİKLİ PARK FRENİ ARIZA İŞARETİ

Park freni arızası mesajı ile birlikte sarı renkli daire içinde P harfi ve dairenin iki tarafında yay ve ünlem şeklinde sembollerden oluşan işaret ile birlikte bakım işareti yandığında araç motor çalışır durumda iken hareketsiz hale getirilemez.

Manuel olarak sıkma ve bırakma işlemleri yerine getirilemiyorsa elektrikli park freni kumanda kolu arızalıdır.

Peugeot 2008 gösterge işaretleri

ÇARPIŞMA RİSKİ UYARISI İŞARETİ

Bu işaret sabit şekilde yanıyorsa sistem dokunmatik ekran aracılığıyla devre dışı bırakılmıştır. Eğer bu işaret yanıp sönüyorsa sistem yeniden devreye girmiş demektir.

Eğer sesli bir sinyal ve mesaj ile birlikte sabit bir şekilde yanıyorsa sistem arızalıdır.

ABS İŞARETİ

Bu işaret sabit bir şekilde yanıyorsa ABS sistemi arızalı demektir. Veya sistem çalışır durumdadır ama sensör arızalıdır veya kablosu gevşemiştir.

HİDROLİK DİREKSİYON İŞARETİ

Sabit bir şekilde yanıyorsa takviyeli direksiyon sistemi ile alakalı bir sorun vardır. Ya sisteme elektrik düzgün şekilde gelmiyordur veya sistem arızalıdır. Direksiyon sertleşeceği için hızınızı azaltınız ve servisi arayınız.

DİNAMİK DENGE KONTROLÜ DSC/PATİNAJ ÖNLEME SİSTEMİ ASR İŞARETİ

Kayan araç sembolünde OFF var ise sistem devre dışı demektir. Araç 50 km/s üzerine çıkınca yeniden etkinleştirilir. Eğer kayan araç sembolü yanıp sönüyorsa sistem etkin demektir. Kayan araç işareti sabit bir şekilde yanıyorsa, sistem arızalı demektir.

ACİL FREN ARIZASI İŞARETİ

Kayan araba işareti ile birlikte bakım işareti sabit yanıyorsa bilgi ekranında “park freni arızası” mesajı gelir. Bunun anlamı park freninin performansı düşmüş demektir. Park freni tam olarak serbest bırakılmamış olabilir, bunu kontrol ediniz. Otomatik serbest bırakma çalışmıyorsa manuel olarak serbest bırakmayı deneyiniz.

YOKUŞTA KALKIŞ DESTEĞİ İŞARETİ

Kayan araba işareti ile birlikte bakım işareti sabit yanıyorsa ve bilgi ekranında “Geri devrilmeyi önleyici sistem arızası” yazıyorsa yokuşta kalkış desteği sisteminde arıza vardır.

AKTİF ŞERİT TAKİP SİSTEMİ İŞARETİ

Araba üzerinde çatı sembolü şeklindeki işaret sabit bir şekilde yanıyorsa sistem otomatik olarak devre dışı kalmış demektir. Yanıp sönüyorsa sinyal vermeksizin şerit değiştirmek üzeresiniz demektir. Eğer bu işaret bakım işareti ile birlikte yanıyorsa sistem arızalıdır.

ŞERİT KONUMLANDIRMA YARDIMI İŞARETİ

Direksiyon işareti (Hidrolik direksiyon işaretinden farklıdır) ile birlikte bakım işareti sabit bir şekilde sarı renkte yanıyorsa şerit konumlandırma sistemi arızalı demektir.

Eğer bu işaret yeşil yanarsa işlev devrededir.

HAVA YASTIĞI İŞARETİ

Hava yastığı işareti sabit bir şekilde yanıyorsa hava yastığı sisteminde veya emniyet kemeri ön gergi sisteminde bir sorun var demektir.

ÖN YOLCU AİRBAG I AÇIK İŞARETİ

Bu işaret sabit bir şekilde yanıyorsa ön yolcu airbag ı devrededir. Yani ön yolcu koltuğuna arkaya dönük şekilde çocuk koltuğu takmayınız.

ÖN YOLCU AİRBAG I KAPALI İŞARETİ

Bu işareti ön yolcu airbag ının devrede olmadığını yani bu koltuğa arkaya dönük olarak çocuk koltuğu takılabileceğini gösterir.

Peugeot 2008 gösterge işaretleri

PARK SENSÖRÜ İŞARETİ

Bu işaret sabit bir şekilde yanıyor, ayrıca sesli sinyal duyuluyor ve de bilgi ekranında bir mesaj var ise sistem arızalı demektir.

YETERSİZ HAVA BASINCI İŞARETİ

Bu işaret sabit bir şekilde yanıyorsa lastiklerden en az birinin havası azalmış demektir. Bu işaret önce yanıp sönüyor sonra sabit şekilde yanıyor ve bakım işareti de yanıyorsa sistem arızalı veya sensörlerden biri bozuk demektir.

STOP-START İŞARETİ

Peugeot 2008 gösterge panelindeki bu işaret sarı renkte, sabit bir şekilde yanıyorsa sistem devre dışı kalmıştır. Bilgi ekranındaki mesajı okuyunuz.  Eğer bu işaret sarı renkte yanıp sönüyorsa sistem arızalıdır.

Eğer yeşil renkte sabit yanıyorsa START-STOP sistemi DURDURMA modundadır. Eğer yeşil renkte yanıp sönüyorsa DURDURMA modu geçici olarak kullanılamaz veya BAŞLATMA modu otomatik olarak tetiklenir.

ARKA SİS LAMBALARI İŞARETİ

Sabit bir şekilde yanar. Lambaların yandığını bildirir.

YOKUŞ İNİŞ DESTEK SİSTEMİ İŞARETİ

Sabit ve gri renkte yanarsa hız saatte 30 km’nin üzerinde olduğu için sistemin çalışması durdurulmuştur. Yeşil renkte sabit yanarsa işlev devrede ama hız fazla yüksek demektir.

Eğer yeşil renkte yanıp sönüyorsa iniş desteği verilmekte olduğunu bildirir.

Peugeot 2008 gösterge işaretleri

READY İŞARETİ

Elektrikli modellerde bulunur. Aracın sürülmeye hazır olduğunu bildirir.

PARK YARDIMCISI İŞARETİ

Yeşil renkte yanar. İşlevin etkin olduğunu bildirir.

OTOMATİK SİLME İŞARETİ

Ön cam sileceğinin otomatik silme işlevi devrededir.

5 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Eskişehir Ekspertiz