Ford transit güç aktarım sistemi uyarı lambası

Ford transit güç aktarım sistemi uyarı lambası

Ford transit güç aktarım sistemi uyarı lambası

Ford transit aracınızda güç aktarım sistemi uyarı lambası sarı renkte veya kırmızı renkte yanabilir. Sarı renkte yanarsa sorun ciddi olmakla birlikte acil değildir. Kırmızı renkte yanarsa sorun hem ciddidir hem de acildir.

Güç aktarım sistemi uyarı lambasının yanması güç aktarım sisteminde bir sorun olduğunu ifade eder.

Güç aktarım sistemi nedir ?

Aracın hareket etmesi için öncelikte motorun yakıtı hareket enerjisine çevirmesi gerekir. Motorda üretilen  hareket enerjisini tekerleklere ileten sisteme güç aktarım sistemi denir.

Güç aktarım sisteminin çalışma prensibi şöyledir:

Araç bilgisayarı ECU’nun talimatı doğrultusunda oranlanan hava yakıt karışımı ateşleme ile yanar ve enerji üretir. Bu enerji debriyaj aracılığı ile vites kutusuna, vites kutusundan şafta, şafttan diferansiyele, diferansiyelden aksa, akstan tekerleklere iletilir.

Araç bilgisayarı aracın tüm faaliyetlerini sensörler yardımıyla izlemektedir. Eğer motorda üretilen enerji ile tekerleklere iletilen enerji arasında bir tutarsızlık var ise güç aktarım sistemi uyarı lambası yanacaktır.

Ford transit güç aktarım sistemi uyarı lambası neden yanar ?

Güç aktarım sistemi uyarı lambası, güç aktarım sistemini oluşturan debriyaj, vites kutusu (şanzıman), şaft (kardan mili), diferansiyel ve akslar gibi parçalardan biriyle alakalı arızadan kaynaklı yanabileceği gibi sensörlerden birisi arızalı veya kirli ise de yanabilir.

Ama seçenekler bunlarla sınırlı değildir. Enjektörlerle alakalı bir sorun var ise de bu motorun çalışmasını etkileyecek, sisteme fazla yakıt verilmesine rağmen az güç üretilecektir. Örneğin enjektör contası arızalı olabilir veya enjektör arızası olabilir.

Ayrıca yakıt basınç regülatörü arızası olursa da güç aktarım sistemi uyarı lambası yanacaktır.

Ford transit güç aktarım sistemi uyarı lambası eğer yağ lambası ile birlikte yanıyorsa motor yağının ve filtresinin değişim zamanı gelmiştir.

Özetle bu lamba yanarsa sadece şanzıman veya güç aktarım sisteminin parçalarından değil başka parçalardan da şüphelenmeniz gerekir. Dolayısıyla Ford transit güç aktarım sistemi uyarı lambası oldukça fazla nedenden dolayı yanmış olabilir, araca bakmadan tahmin edilme olasılığı zordur.

Ford transit güç aktarım sistemi uyarı lambası çoğunlukla motor arıza lambası ile birlikte yanar ve aracın çekişinde belirgin bir düşme görülür. Araç çekişinin düşmesi motor arıza lambasının yanmasıyla ilgilidir, ciddi bir sorun olmaması için araç kendini korumaya almaktadır.

Eğer seyir halinde iken güç aktarım sistemi uyarı lambası yanıp sönmeye başlarsa ani hızlanma veya yavaşlama gibi eylemlerden kaçınınız, hızınızı azaltarak yola devam ediniz.

Ford transit güç aktarım sistemi uyarı lambasının neden yandığını tespit etmek için arıza teşhis cihazı kullanmak gerekir. Bir arıza lambası yandığında aracın beyni bir hata kodu üretir ve arıza teşhis cihazı bu kodu bulur.

Her arıza kodunun kısa bir açıklaması vardır. Bu açıklama arızanın nerede olduğuna dair bilgi verir. Ancak bu kodları doğru yorumlamak önemlidir. Cihazın gösterdiği koda göre tamirci aracı inceler ve sorunu araştırır.

Ford Transit güç aktarım sistemi uyarı lambası sembolü

Eski model Ford Transit araçlarda güç aktarım sistemi uyarı lambası sembolü aşağıdaki şekildedir:

Ford transit güç aktarım sistemi uyarı lambası

Yeni model Ford Transit araçlarda ise güç aktarım sistemi uyarı lambası sembolü İngiliz anahtarı şeklindedir. Eski modellerde yer alan İngiliz anahtarı lambasının anlamı “Servis lambası” idi. Yani eski modellerde İngiliz anahtarı şeklindeki sembol yanarsa “motor yağını değiştir” demekti, yeni modellerde ise İngiliz anahtarı sembolü güç aktarım sistemi uyarı lambasıdır.

Yeni model Ford Transit araçlarda güç aktarım sistemi uyarı lambası;

Ya motor arıza lambası ile birlikte yanar. Bu takdirde arıza teşhis cihazı ile arıza kodu bulunur buna göre çözüm üretilir.

Veya yağ değişim lambası ile birlikte yanar. Bu takdirde ortada bir arıza yoktur, yağ değişimi gerekir. Yakın zamanda zaten yağ ve filtre değiştiyse kodu sıfırlamak yeterli olur.

Ford transit güç aktarım sistemi uyarı lambası hakkında notlar

Sembolü dişli içinde ünlem işareti olması nedeniyle bir çok sürücü bu lambanın yanmasını direk şanzıman arızasına yormaktadır. Halbuki basit bir sensör arızası veya enjektör arızası olabilir.

Ayrıca şanzıman arızaları genellikle önceden bazı işaretler verirler, genellikle aniden meydana çıkmazlar.

Ford transit güç aktarım sistemi uyarı lambasının neden yandığını daha kolay tespit etmek için son zamanlarda araçla alakalı yaşanan şikayetleri incelemek gerekmektedir.

Sorunun nedeni ne olursa olsun güç aktarım sistemi uyarı lambasının yanması hafife alınacak bir durum değildir. Bir an önce çözüme kavuşturulmalıdır.

45 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir