Opel Corsa yay işareti

Opel Corsa yay işareti

Opel Corsa yay işareti

Opel Corsa yay işareti, dizel modellerde bulunur ve ön ısıtma sistemi ile ilgili yanar. Bazı dizel Opel Corsa modellerinde dizel partikül filtresi ile alakalı ayrıca bir ikaz lambası olmadığı için DPF ile ilgili de yanar. Yani çift fonksiyonludur.

Opel Corsa yay işareti ne demek ?

Dizel araçlarda motorun çalıştırılması için evvela mazotun ısınması gerekir. Bilindiği üzere benzin patlayıcıdır ve çabuk yanar. Mazot ise benzin kadar çabuk yanmaz. Aracı çalıştırmak için mazotu yanma odasında yanmaya sokmak için evvela ön ısıtmaya tabi tutmak gerekir.

Ön ısıtma ikaz lambası
Ön ısıtma ikaz lambası

Bu nedenle önce ön ısıtma olur. Ön ısıtma işlemi esnasında, ön ısıtmanın yapılmakta olduğunu haber vermek için sarı renkli yay işareti yanar. Bu işlem sadece birkaç saniye sürer ve ön ısıtma işlemi tamamlandığı zaman yay işareti şeklindeki ön ısıtma ikaz lambası söner. Yani artık aracı çalıştırabilirsiniz demektir. Eğer yay işareti sembolü daha uzun süreli yanıyorsa veya yanık kalıyorsa ön ısıtma sistemi ile alakalı bir arıza var demektir.

Opel Corsa dizel araçlarda aracın çalıştırılması şu şekildedir:

Anahtarın;

  •  0 konumu ateşleme kapalı
  • 1 konumu direksiyon kilidi açık, ateşleme kapalı
  • 2 konumu ateşleme açık, ön ısıtma aktif
  • 3 konumu motorun çalışması

Anlamına gelmektedir.

Opel Corsa yay işareti

Dizel Opel Corsa araçlarda motoru çalıştırmak için önce debriyaja basılır, ön ısıtma için anahtar 2 konumuna çevrilir. Yay işareti şeklindeki ön ısıtma ikaz lambası sönünce de anahtar 3 konumuna çevrilir.

Eğer ön ısıtma lambası sönmediyse, yanık kaldıysa ön ısıtma sistemi ile alakalı bir arıza var demektir. Eğer ön ısıtma lambasının sönmesini beklemeden anahtarı çalıştırırsanız aracınızda ileride sorunlar çıkacaktır.

Kış aylarında, soğuk havalarda ön ısıtma işlemi ekstradan bir iki saniye uzayabilmektedir. Eğer ön ısıtma işlemi epey uzun sürüyorsa sistemde bir problem var demektir.

Opel Corsa yay işareti yanıp sönüyor

Bazı dizel Opel Corsa araçlarda dizel partikül filtresi için ayrıca bir ikaz lambası konulmamış yay işareti dizel partikül filtresi sorunu için de yanmaktadır.

Eğer yay işareti sürekli yanık kalıyorsa bu ön ısıtma sisteminde bir arızaya işaret eder. Eğer yanıp sönüyorsa bu dizel partikül filtresi ile alakalıdır.

Aracın dizel partikül filtresi temizlenmesi gerektiğinde yay işareti yanıp söner, filtrenin temizlenmesi için gerekli şartlar oluşmuyorsa yay işareti yanıp söner.

Yay işareti yanıp sönüyorsa;

Aracı 2000 devir/dakikanın altında kalmayacak şekilde (en az 70-80 km süratle) yaklaşık 20 dakika sürün. Motorda oluşan sıcaklık dizel partikül filtresindeki kurumu yakacak ve DPF (Dizel Partikül Filtresi) kendi kendini temizleyecektir.

Filtrenin temizlendiğini yay işareti şeklindeki lambanın sönmesinden anlayabilirsiniz.

DPF’nin ömrü dolduğunda yani, artık temizlenemeyecek kadar kurum dolduğunda kendi kendini temizleme işlemi başarılı olmaz ve yay işareti yanıp sönmeye devam eder. Bu durumda aracı servise götürmeniz gerekir.

Eğer Opel Corsa aracınızda başka ikaz lambaları da yanmakta ise yaşadığınız bu sorun başka bir arıza kaynaklı olabilir. Opel Corsa D arıza işaretleri başlıklı makalede gösterge panelindeki sembollerin anlamları açıklanmıştır.

13 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir