Citroen C4 arıza işaretleri ve ikaz lambaları

Citroen C4 arıza işaretleri ve ikaz lambaları

Citroen C4 arıza işaretleri ve ikaz lambaları

Citroen C4 gösterge panelinde bulunan arıza işaretlerinin ve ikaz lambalarının ne anlama geldiğini bilirseniz aracınızı olası hasarlardan korursunuz ve ömrünü korursunuz. Ayrıca tamir masraflarını da düşürmüş olursunuz.

Günümüzde araçların gösterge panelindeki sembollerin sayısı eskisine göre çok artmıştır ve filmlerdeki uzay mekiklerinin kumanda paneline benzer bir görünüm almıştır.

Ancak bu sembol fazlalığından kaynaklanan karışıklığı düzenlemek için araç firmaları bazı pratik uygulamalara gitmiştir. Örneğin gösterge panelindeki semboller aciliyet durumuna renklendirilmiştir.

Bu kapsamda acil bir durumu ifade eden semboller kırmızı, çok acil olmamakla birlikte ihmal edilmemesi gereken şeyler (örneğin bakım işleri) sarı, bilgilendirme sembolleri ise mavi ve yeşil renklerle yanmaktadır.

Bir sembol sabit bir şekilde yanarsa bir şeye dikkat çekiliyor demektir. Eğer yanıp sönüyorsa dikkat çekilen şey acil ve önemli bir durumdur.

Citroen C4 arıza işaretleri

Araçta bir sorun veya arıza olduğunu bildiren sembollerdir. Genellikle sarı veya kırmızı şeklinde yanarlar.

ABS işareti

Citroen C4 arıza işaretleri

ABS tekerleklerin kilitlenmesini önleme sistemidir. Aracın klasik hidrolik fren sistemini koruyan ve güvenli sürüşü sağlayan bir sistemdir.

ABS lambası stabil şekilde yanıyorsa ABS sistemi ile alakalı bir sorun var demektir. Bazen ABS arızalı olmamakla birlikte sensörü arızalı veya sensörün kablosu çıkmış olabilmektedir.

Bu lamba bazen tek başına yanar bazen de fren lambası ile birlikte yanar.

Adblue işareti

Citroen C4 arıza işaretleri

Adblue katkısı eklenmesi gerektiğini ifade eder. Eğer bu sembol tek başına yanarsa aracın 600 km ila 2400 km yol gidecek kadar Adblue katkısı kalmış demektir.

Eğer adblue işareti SERVİCE işareti ile birlikte yanarsa motoru çalıştırabilmeniz için hemen en az 3,8 litre adblue katkısı eklemeniz gerektiği anlamına gelir.

Gösterge panelinde adblue işareti yanarken aynı zamanda hem SERVİCE işareti hem de motor arıza lambası yanıyorsa izin verilen mesafeyi aştınız ve aynı zamanda motor hava kirliliğini önleme sisteminde bir sorun algılandı demektir. Bu durumda aracınızı servise götürmeniz gerekir.

Akü işareti

Citroen C4 arıza işaretleri

Bu işaret neredeyse aynıdır. Gösterge panelinde kırmızı renkte akü işareti yanıyorsa akü ile alakalı bir sorun var demektir.

Muhtemel sorunlar:

  • Akü şarj devresinin arızalı olması,
  • Akü kutup başlarının kirli veya gevşek olması,
  • Şarj dinamosunun kayışının kopuk veya gevşek olması,

Olabilir.

Hidrolik direksiyon işareti

Citroen C4 arıza işaretleri

Aracın hidrolik direksiyon sistemi ile alakalı bir sorun bulunmaktadır.

Dizel partikül filtresi işareti

Citroen C4 arıza işaretleri

Dizel araçların en çok baş ağrıtan şeylerinden birisi dizel partikül filtresinin tıkanmasıdır. Bu işaret yanıyorsa DPF dolmaya başlamış demektir. Bu durumda sürücünün yapması gereken aracını trafiği yoğun olmayan bir yola sokarak en az saatte 60 km süratte yol almaktır.

En az 20 dakika yol aldıktan sonra bu işaret sönecektir. Motor sıcaklığı belli bir sıcaklığa ulaşınca DPF deki kurumu yakıp temizlemektedir.

Elektrikli park freni devre dışı işareti

Citroen C4 arıza işaretleri

Elektrikli park frenini devre dışı bırakmışsınızdır veya arızalıdır. Devreye almak için araç biçimlendirme menüsünü sokunuz

Elektrikli park freni işareti

Citroen C4 arıza işaretleri

Elektrikli park freni sıkılıdır. Uyarı işaretini söndürmek için elektrikli park frenini bırakmanız gerekir. Bunun için ayağınız fren pedalında, elektrikli park freninin kumandasını çekiniz.

Dinamik denge kontrolü işareti

Citroen C4 arıza işaretleri

Citroen C4 araçlarda yol tutuşu kötü olan yollarda sürüş güvenliğini sağlamak için CDS/ASR sistemi bulunur. Eğer dinamik denge kontrolü işareti yanıp sönüyorsa kaygan bir yola girdiğiniz için sistem devreye girdi demektir.

Eğer bu işaret sabit bir şekilde yanıyorsa aynı zamanda ekrana mesaj düşer ve sesli bir ikaz da gelir. Bunun anlamı dinamik denge kontrol sistemi arıza demektir.

Fren işareti

Citroen C4 arıza işaretleri

Elektrikli park freni işareti yanıp sönüyorsa sıkma bırakma işlevi düzgün olarak yerine getirilemiyor, elektrikli park freni otomatik olarak sıkılmıyor demektir. Ayrıca fren hidroliğinin seviyesinin azaldığını da haber vermektedir.

Fren işareti ABS işareti ile birlikte yanarsa elektronik fren dağıtıcı sistemi arızalıdır. Eğer park freni işareti ile birlikte yanarsa fren devresi arızalıdır.

Lastik hava basıncı düşük işareti

Citroen C4 arıza işaretleri

Lastiklerden en az birinin hava basıncı gerekli değerden düşük demektir. Veya lastiklerden bir patlak olabilir. Araca birbiriyle uyumsuz lastik takılması halinde de bu işaret yanar.

Lastikler soğuk iken lastiklerin havasına bakılmalıdır.

Eğer bu işaret SERVİCE işareti ile birlikte yanıyorsa lastik havası sensörü veya lastik basınç sensörü arızalıdır.

Mazot filtresinde su işareti

Citroen C4 arıza işaretleri

Mazot filtresinde biriken su azami miktara ulaşınca bu işaret yanar. Bu suyun boşaltılması gerekir. Aksi halde enjeksiyon sistemi zarar görür.

Motor arıza işareti

Citroen C4 arıza işaretleri

Yanıp sönüyorsa motor kontrol sistemi arızalıdır. Katalitik konvertörün bozulma riski bulunmaktadır. Sabit bir şekilde yanıyorsa hava kirliliğini önleme sisteminde bir arıza vardır.

Eğer motor arıza işareti ile birlikte SERVİCE ve Adblue işareti de yanıyorsa araca acilen adblue eklenmesi gerekmektedir. Eklenmeden yola devam edilmemelidir.

Ön ısıtma işareti

Citroen C4 arıza işaretleri

Mazot ile çalışan araçlarda mazotun yanma işlemine sokulması için ön ısıtma işleminin tamamlanması gerekir. Marşa basmadan önce bu işaretin söndüğünden emin olmak gerekir. Soğuk havalarda bu işaretin sönmesi 30 saniyeye kadar uzayabilir. Eğer daha uzun süre yanık kalırsa sistem arızalı demektir.

Soğutma sıvısı sıcaklığı yüksek işareti

Citroen C4 arıza işaretleri

Motorun hararet yapmasını engellemek için araçlarda soğutma sıvısı bulunur. Eğer soğutma sıvısının sıcaklığı çok yükselirse motor zarar görecektir. Bu durumda aracı durdurup motorun soğuması beklenmeli eğer soğutma sıvısı azalmışsa eklenmelidir. Sorun devam ederse servisi aramak gerekir.

STOP işareti

Citroen C4 arıza işaretleri

Bu işaret aracı durdurmanız gerektiği zaman yanar. Örneğin aracın freninde, hidrolik direksiyon sisteminde, motor yağı eksikliğinde veya soğutma sıvısı sıcaklığı yüksekliğinde aracı kullanmak uygun değildir.

STOP işareti tek başına da yanabilir ama genellikle başka bir arıza işareti ile birlikte yanar. STOP işareti yanınca aracı durdurup servis çağırmak gerekir.

Yağ basıncı düşük lambası

Citroen C4 arıza işaretleri

Motor yağ devresi arızalı olduğunda yanar. Araçlarda motor yağ basıncının düşmesine sebep olabilecek bir çok sebep bulunmaktadır. Bunlardan birisi motor yağının eksilmesidir. Bu sorun motor yağı eklenerek düzelebilir. Eğer sorun motor yağı eksikliğinden kaynaklanmıyorsa aracı bir kenara çekip servis çağırmak gerekir.

Hava yastığı arıza işareti

Citroen C4 arıza işaretleri

Hava yastığı veya emniyet kemerinin piroteknik ön gergi sistemlerinden biri arızalıdır.

Citroen C4 ikaz lambaları

Citroen C4 aracınızdaki ikaz lambaları size önemli bir konuda uyarı yapmak için yanar.

Müsait park yeri ikaz lambası

Citroen C4 ikaz lambaları

Müsait park yeri işlevi seçili olduğunda yanar. Hızınızın 20 km’s nin altında olması gerekir.

ECO ikaz lambası

Citroen C4 ikaz lambaları

Araç hareketsiz durumda iken örneğin kırmızı ışıkta bekler iken aracınız yakıtta tasarruf amacıyla Stop moduna geçmektedir. Motor çalışınca bu ikaz lambası söner ve motor START moduna geçer.

Eğer birkaç saniye yanıp söndükten sonra sönerse STOP modunun geçici olarak kullanılamaz olduğunu bildirir.

Yolcu airbag ikaz lambası

Citroen C4 ikaz lambaları

Torpido gözünde kumanda ON konumundadır. Bu konumda iken sırtı yola dönük olarak çocuk koltuğu yerleştirilmez. OFF yapılırsa sırtı yola dönük olarak çocuk koltuğu yerleştirilebilir.

Ayak debriyaj pedalında ikaz lambası

Citroen C4 ikaz lambaları

Debriyaj pedalına sürücünün yarım bastığını haber verir. Bu durumda iken START moduna geçmez, geçmesi için debriyaj pedalına tam basmak gerekmektedir.

Yakıt ikaz lambası

Citroen C4 ikaz lambaları

Depoda en fazla 6 litre yakıt kaldığını haber verir. Bu ikaz lambası ile birlikte aynı zamanda mesaj da gelir.

Emniyet kemeri takılı değil ikaz lambası

Citroen C4 ikaz lambaları

Emniyet kemerinin takılı olmadığını belirtir.

Kapı açık ikaz lambası

Citroen C4 ikaz lambaları

Aracın kapılarından en az birinin düzgün kapatılmadığını, aralık kaldığını belirtir.

Fren pedalı ikaz lambası

Citroen C4 ikaz lambaları

Sabit bir şekilde yanıyorsa fren pedalına basılmadığını ikaz eder. Otomatikleştirilmiş vites kutusu ile motoru çalıştırmak için vites kolu N konumunda iken fren pedalına basınız.

Otomatikleştirilmiş vites kutusu  ve gaz pedalı yardımıyla aracı çok uzun zaman yokuşta tutarsanız debriyaj ısınmaktadır. Bu ikaz lambasının yanıp sönmesi bunu ifade eder. Fren pedalını veya elektrikli park frenini kullanmanız gerekir.

SERVİCE lambası

Citroen C4 ikaz lambaları

Tek başına yanarsa gösterge panelinde simge ile bertilen ufak bir sorun olduğunu ifade eder. Bu sorun gelen mesajda belirtilir.

SERVİCE genellikle başka bir ikaz lambası veya arıza işareti yanar. Bu durumda bakım zamanının geçtiğini hatırlatır.

39 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir