Dacia Duster gösterge panelindeki ikaz ışıkları anlamları

Dacia Duster gösterge panelindeki ikaz ışıkları anlamları

Dacia Duster gösterge panelindeki ikaz ışıkları anlamları

Aşağıda Dacia Duster gösterge panelindeki ikaz ışıkları anlamları ile birlikte yer almaktadır. Dacia Duster araçlarda ikaz ışıkları sarı renkte, arıza işaretleri ise kırmızı renktedir. Bazı işaretler sadece sarı, bazıları hem sarı hem kırmızı, bazıları ise sadece kırmızı yanar.

Bir işaretin kırmızı yanması hem aciliyet hem de önem bildirir. İkaz işaretleri sarıdır ve önemli bir durumu ifade ederler, ancak kırmızı yananlar kadar acil bir durumu ifade etmezler.

2 WD işareti

2 WD işareti
2 WD işareti

Gösterge panelinde sarı renkte 2WD işareti yanıyorsa bu aracın 2 çeker sistemine geçtiğini ifade eder. 2 çeker sistemi 4 çeker sistemine göre yakıt tasarrufu sağladığı için yüksek performans gerektirmeyen yollarda 2WD’ye geçmek mantıklıdır. Eğer 2WD işareti ile birlikte elektronik arıza işareti de yanıyorsa (sarı) sistemin çalışmasında bir problem vardır. Bazen lastiklerin uyumsuz olması gibi nedenlerden dolayı 2WD sistemine geçince elektronik arıza işareti yanabilmektedir.

4 WD Lock işareti

4 WD işareti
4 WD işareti

Dacia Duster 4WD bir araçtır ve 4WD aktifken motorun torku öne ve arka lastiklere dağıtılarak aracın çekiş performansı yükseltilir. Ancak 4WD sistemi yakıtı fazla harcadığından sadece dik yokuşlarda, çamur, kum gibi zorlu araziye kullanılmalıdır.

Eğer 4WD LOCK işareti yanıp sönüyorsa aracın mekanik sistemi zorlanmış ve ısınmış demektir. Aşırı ısınma nedeniyle sistem otomatik olarak 2 WD’ye geçebilir. Eğer 4 WD LOCK işareti yanıp sönüyorsa aracı durdurun ve motor bileşenlerin soğumasını bekleyiniz.

ABS işareti

ABS işareti
ABS işareti

ABS işareti kontağı açtığınızda ABS sisteminin çalışıp çalışmadığını test etmek için birkaç saniye süre yanar. Sistemde bir sorun yok ise kendiliğinden söner. Eğer bu işaret kontağı açınca hiç yanmadıysa veya yandıktan sonra sabit bir şekilde yanmaya devam ederse ABS sistemi ile alakalı bir sorun var demektir.

ABS sistemi frenlemeyi daha güvenli hale getiren ve tekerleklerin kilitlenmesini önleyen bir sistemdir. ABS devrede olmayınca araç hala kullanılabilir durumda olsa da frenleme açısından eskisi kadar güvenli olmayacağı için bir an önce tamir ettirmek gerekir. Bazen ABS sistemi değil de sadece sensörü arızalıdır.

Akü işareti

Akü işareti
Akü işareti

Elektrik şarj devresinin aşırı şarj edilmesi veya şarj edilmemesi gibi durumlarda akü arıza işareti yanar. Sorun akü bağlantılarının gevşemiş veya paslanmış olması da olabilmektedir. Seyir halinde iken bu işaret yanarsa araçta elektrik harcayan üniteler mümkün olduğu kadar kapatılarak servise gidilmelidir.

 

Mazot filtresinde su birikti işareti

Mazot filtresinde su birikti işareti
Mazot filtresinde su birikti işareti

Zamanla dizel yakıt deposunda su birikebilir. Dacia Duster dizel yakıt filtresi, suyu dizelden ayırarak motor hasarı oluşmamasını sağlamaktadır. Mazot filtresinde biriken su belli bir seviyeye ulaşınca boşaltılması gerekir ve bu işaret sarı renkte yanar. Bu işaret yanınca mazot filtresindeki su boşaltılmalıdır.

ECO işareti

ECO işareti
ECO işareti

Dacia Duster ECO modu, yakıt tüketimini azaltmaya yardımcı olan bir fonksiyondur. ECO işareti bir bilgi işaretidir, ECO modunun devrede olduğunu gösterir. Arıza veya ikaz işareti değildir. Araçta yakıt tasarrufu sağlamak için;

  • Soğuk motor çalıştırıldığında, motoru dururken ısıtmak yerine, motor normal çalışma sıcaklığına ulaşana kadar ilk birkaç mil boyunca dikkatli sürün.
  • Gaz, fren pedallarına sert basmayın, uygun ayarda basın.
  • Mümkün olan en yüksek vitesi kullanın.
  • Sert veya ani hızlanmalardan kaçının.
  • Yavaşlamak için mümkün olduğunda fren pedalı yerine motoru kullanın.

Elektronik arıza işareti-Kırmızı

 

Elektronik arıza işareti
Elektronik arıza işareti

Elektronik arıza işareti kırmızı renkte yanarsa ayrıca sesli sinyal de duyulur. Araçta sürücü ve yolcu güvenliğini tehlikeye atabilecek önemli bir sorun olduğunun işaretidir. Bu yüzden bu işaret kırmızı yanarsa araç durdurulmalı ve servis aranmalıdır.

Elektronik arıza işareti-Sarı

 

Elektronik arıza işareti
Elektronik arıza işareti

Elektronik arıza işareti sarı renkte yanarsa aracı sürmeye devam edebilirsiniz ancak araçta bir sorun olduğunu bilmelisiniz. Bu işaret yanarken başka bir ikaz işareti daha yanacaktır. Sorunun ne olduğunu o işarete bakarak tespit edebilirsiniz.

Fren ve ABS işaretleri

Fren ve ABS işaretleri
Fren ve ABS işaretleri

Eğer fren işareti kırmızı ve ABS işareti sarı renkte aynı anda yanıyorsa araçta önemli bir fren sorunu vardır ve araç durdurulup servis çağırılmalıdır.

Fren arıza işareti

Fren arıza işareti
Fren arıza işareti

Daire içinde bulunan kırmızı ünlem işareti Dacia Duster el freni veya fren uyarı lambasıdır. El freni çekildiğinde veya yetersiz fren hidroliği olduğunda gösterge panelindeki sembolü yanar. El freninin tamamen bırakıldığını kontrol edin. Açıksa ve ışık yanık kalıyorsa, fren hidroliği seviyelerini kontrol edin. Fren hidroliği seviyeleri çok düşükse devam etmek tehlikeli olabilir.

Hava yastığı işareti

Hava yastığı işareti
Hava yastığı işareti

Hava yastığı işareti, sistemde bir sorun olduğunda kırmızı renkte yanar. Bunun anlamı bir kaza anında muhtemelen hava yastığının açılmayacak olmasıdır. Hava yastığı sisteminin bileşenleri ön yolcu koltuğunun altında bulunmakta ve yolcu koltuğunun ileri veya geri hareketleri neticesinde kablolar yerinden oynayarak bu tür bir soruna yol açabilmektedir.

İmmobilizer işareti

İmmobilizer işareti
İmmobilizer işareti

Motor immobilizeri, aracın kodlu kontak anahtarına sahip olmayan herhangi bir kişi tarafından aracın sürülmesini engeller. Araç anahtarı tanımıyorsa Dacia Duster motor immobilizer uyarı ışığı sürekli yanıp söner ve motor çalıştırılamaz.

Aracı doğru anahtarla çalıştırmaya çalışıyorsanız ve araç hala çalışmıyorsa ikinci anahtarı kullanın veya pilleri değiştirin. Araç motoru hala çalıştırılamıyorsa, Dacia Duster motor immobilizer sisteminde bir arıza var demektir.

ESP işareti

 

ESP işareti
ESP işareti

ESP ya da arkadan savrulma ve çekiş kontrollü Elektronik Stabilite Kontrol Programı , yol tutuş kaybı gibi kritik sürüş koşullarına girildiğinde sürücünün aracın kontrolünü elinde tutmasına yardımcı olur. Sistem devreye girdiğinde ve sürücüye yardımcı olduğunda, Dacia Duster ESP uyarı ışığı ön konsol gösterge panelinde yanıp söner.

Eğer ESP işareti ile birlikte sarı renkte elektronik arıza işareti yanıyorsa sistemde bir arıza vardır ve devre dışı kalmış demektir. Aracı kullanmaya devam edebilirsiniz ancak en kısa sürede sorunu çözmelisiniz.

Lastik ikaz işareti

 

Lastik ikaz işareti
Lastik ikaz işareti

Dacia Duster lastik basıncı izleme sistemi (TPMS), sürüş sırasında tekerlek hızını ölçerek bir veya daha fazla lastikte basınç kaybını algılar. Kaydedilen ayar değerlerinin altında bir delinme veya basınç kaybı tespit edildiğinde lastik basınç ışığı yanar.

Bu işaret yanınca lastiklerin havasını kontrol ediniz.

Motor soğutma sıvısı işareti

Motor soğutma sıvısı işareti
Motor soğutma sıvısı işareti

Motor soğutma sıvısı aşırı renkte ısındığında bu işaret kırmızı renkte yanar. Bu durumda aracı durdurmak ve sorun düzelmeden yola devam etmemek gerekir. Aracı ara vermeden uzun süredir kullanıyorsanız veya ağır bir yük taşıyorsanız motor aşırı ısınabilir. Aracı durdurup motorun soğumasını bekleyiniz. Motor soğuduktan sonar soğutma sıvısının seviyesini kontrol ediniz ve eksikse tamamlayınız.

Motor arıza işareti-Kırmızı

Motor arıza işareti
Motor arıza işareti

Motor arıza işareti kırmısı renkte yanarsa sembolün içinde ayrıca STOP yazısı da olacaktır. Bu durumda aracı durdurmanız ve servis çağırmanız gerekir. Araçta önemli bir sorun vardır. Sorunun ne olduğu arıza tespit cihazıyla ECU (aracın beyni) okutulunca cihaza çıkan arıza kodundan anlaşılır.

Motor arıza işareti-Sarı

Ön ısıtma işareti
Motor arıza işareti

Motor arıza işareti sarı renkte yanıyorsa araç hala kullanılabilir durumdadır. Bu işaret Dacia Duster egzoz gazı izleme sistemi ile alakalı bir sorunda yanmaktadır. Egzoz gazı izleme sistemi, aracın kirlilik önleme sistemindeki çalışma hatalarını analiz eder ve tespit eder. Arıza durumunda atmosfere toksik maddeler salınabilir veya hasar meydana gelebilir. Bu uyarı ışığı sürekli yanabilir veya yanıp sönebilir.

Bu işaret sarı renkte yanıp sönüyorsa hızınızı azaltınız. Bu işaret yanarken araçta performans kaybı da yaşanabilmektedir. Motor arıza işareti ile birlikte elektronik arıza işareti sarı renkte yanıyorsa buji, buji kabloları veya ateşleme bobininde arıza olabilir. Aracı kontrol ettirmeniz gerekir.

Ön ısıtma işareti

Ön ısıtma işareti
Ön ısıtma işareti

Bu sembol Dacia Duster’ın dizel versiyonları içindir ve kontakla birlikte yanar. Motor çalışmaya hazır olduğunda ön ısıtma / kızdırma bujileri ışığı söner.

Ön ısıtma ışığı hiç yanmıyorsa veya sürüş sırasında yanık kalıyorsa, bu arızalı kızdırma bujilerinin bir göstergesi olabilir. Semptomlar, motoru çalıştırmada zorluktur – özellikle soğuk havalarda ve başlangıçta motor sesinin kaba olması.

Stop Start işareti

 

Stop Start işareti
Stop Start işareti

Dacia Duster otomatik motor durdurma / çalıştırma sistemi, yakıt tüketimini ve zehirli egzoz emisyonlarını azaltmaya yardımcı olur. Sistem çalışırken gösterge panelinde yeşil bir ışık yanar. Sistemin çalışması için belirli koşullar karşılanmadığında bu sarı sembol yanacaktır.

Yağ basıncı işareti

Yağ basıncı işareti
Yağ basıncı işareti

Yağ, tüm bileşenlerin yağlanmasını sağladığı için motor için kritik öneme sahiptir. Dacia Duster düşük yağ basıncı uyarı ışığı yanarsa (belki bir alarm bip sesiyle birlikte) düşük basınç nedeniyle yağ motorda doğru şekilde dolaşamayabilir. Önemli motor hasarı riski vardır.

Trafik ve yol koşullarını gözlemleyin ve güvenli olur olmaz motoru durdurun. Yağ çubuğunu kullanarak motor yağı seviyelerini kontrol edin ve gerekirse yağ ekleyin. Uyarı ışığının sönüp sönmediğini kontrol edin ve eğer söndüyse aracınızı sürmeye devam edebilirsiniz. Seviye normalse (MIN. ve MAX. işaretleri içinde), buna rağmen bu işaret yanıyorsa motoru yeniden çalıştırmayı denemeyin.

Yağ değişimi işareti

Yağ değişimi işareti
Yağ değişimi işareti

Motor yağının değişim zamanının geldiğini bildirir.

Yakıt azaldı işareti

Yakıt azaldı işareti
Yakıt azaldı işareti

Yakıtınızın azaldığını (muhtemelen bu yakıtla en fazla 50 km yol gidersiniz.) belirtir. Bazı modellerde ayrıca bip sesi de gelir.

 

 

 

3 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Eskişehir Ekspertiz