Volkswagen sarı ünlem işareti

Volkswagen sarı ünlem işareti

Volkswagen sarı ünlem işareti

Volkswagen marka araçların gösterge panelinde bulunan sarı ünlem işaretinin anlamı bir çok sürücü tarafından merak edilmektedir. Esasen Volkswagen araçlarda içerisinde ünlem olan birkaç tane ikaz lambası sembolü bulunmakla birlikte anlamı en fazla merak edileni üçgen içinde sarı ünlem işaretidir.

Volkswagen sarı ünlem işareti

Volkswagen kullanım kılavuzunda sarı ünlem işaretinin ne manaya geldiğini bulamayacağınız gibi internet sitelerinde de bu sembolün anlamını detaylı olarak açıklayan bir yer bulamayacaksınız.

Çünkü sarı ünlem işareti sembolü tek başına bir anlam ifade etmez. Eğer araçta bu simge yanıksa başka bir ikaz lambası daha yanıyor demektir.

Volkswagen sarı ünlem işareti anlamı

Bu ikaz lambası, jenerik ikaz lambası veya servis lambası olarak bilinir. Bu ikaz lambasının anlamı araçta çok acil olmasa da halledilmesi gereken bir sorun var demektir. Bu ikaz lambası yanıyorsa gösterge panelindeki başka bir ikaz lambası daha yanıyordur. Sarı ünlem işareti yandığında, yanan diğer sembole bakılır ve ona göre hareket edilir.

Doğal olarak sürücüler merak edecektir:

-“Madem önemli olan diğer ikaz lambası, araçta sarı ünlem işareti şeklinde bir sembole ne gerek var, biz bir sorun olduğunu zaten diğer lambadan anlıyoruz ?”

Volkswagen’in araçların gösterge paneline ekstradan sarı ünlem işareti şeklinde bir uyarı lambası koymasının amacı araçta çok fazla sayıda ikaz lambası olması ve sürücünün seyir halinde iken bunların hepsini takip etmesinin zor olacağıdır.

Örneğin ampul patlasa onun lambası var, akü azalsa lambası var, sürücü yola mı bakacak yoksa lambalara mı ?

Sarı ünlem işareti şeklinde bir simge konmuş ki sürücü zaman zaman bu simgeyi kontrol etsin sarı veya kırmızı yanarsa tüm gösterge panelini kontrol etsin, kontrol edince başka bir ikaz lambasının yandığı görecektir.

Bu ünlem işareti sadece sarı renkte yanmaz kırmızı da yanabilir. Eğer sarı renkli yanarsa araçta bir sorun olduğunu ama aracı sürmeye mani olacak derecede bir sorun olmadığını ifade eder. Eğer kırmızı yanarsa acil bir durum vardır, sürücü aracı durdurup servisi çağırmalıdır.

Volkswagen sarı ünlem işareti ile birlikte yanan lambalar

Volkswagen sarı ünlem işareti yandığında muhtemelen aşağıdaki ikaz lambalarından en az birisi de yanıyordur.

Motor arıza lambası

Motor arıza lambası

Motorun çalışmasını etkileyecek bir sorun olduğunu ifade eder. İlla ki bir arıza olmasına gerek yoktur, sensörlerden biri bile kirlense yanar. Eğer sürekli yanar halde ise sorun orta derecede acildir. Eğer yanıp söner şekilde yanıyorsa yüksek derecede acil bir sorun vardır.

Dizel partikül filtresi ikaz lambası

Dizel partikül filtresi ikaz lambası

Dizel aracınızı şehir içinde de kullanıyorsanız dizel partikül filtresinin sık sık tıkanması kabusunuz olabilir. Bu lamba yandığında aracınızı trafiği az olan bir yola sokun ve hızınızı en az70 kilometre/saate çıkarıp 20 dakika bu şekilde aracınızı sürün.

Oluşan sıcaklık nedeniyle dizel partikül filtresindeki kurumlar yanacak ve filtre kendini temizleyecektir. Bunu yapmanıza rağmen netice alamadıysanız aracınızı servise götürmeniz gerekir.

EPC lambası

EPC lambası

Benzinli Volkswagen araçlarda bulunur. EPC Electronic Power Control ün kısaltılmışıdır. TÜRKÇE’YE Elektronik güç kontrolü diye tercüme edilir. Bu ikaz lambası yanıyorsa Volkswagen aracın muhtemelen gaz sistemi ile ilgili bir sorun olabilir. Örneğin gaz pedalı, gaz kelebeği gövdesi, çekiş kontrolü veya hız sabitleyici gibi ünitelerden birinde sorun olabilir.

Isıtma bujisi lambası

Isıtma bujisi lambası

Dizel araçlarda ön ısıtma gerekir. Soğuk havalarda veya ısıtma bujisiyle alakalı bir sorun olduğunda bu ikaz lambası yanar.

Motor yağı lambası

Isıtma bujisi lambası

Sembolden yola çıkarak bu lambanın yağla ilgili olduğunu anlamak zor değildir. Ama motor yağı mı, şanzıman yağı mı veya başka bir yağ mı tereddüte düşmüş olabilirsiniz. Bu lamba motor yağı lambası olup, yağ eksiltmesi olduğunda yanar.

ABS lambası

ABS lambası

ABS sistemi ile alakalı bir sorun olabilir veya sensörlerden biri çalışmıyor, kablosu çıkık olabilir. ABS lambası yanınca bazen ESP lambası da yanar.

ESP lambası

ESP lambası

ESP sistemi kaygan yollarda sürücüyü güvende tutmak için tasarlanmıştır. Tekerleklerdeki sensörler dönüş hızlarını takip eder ve birbiriyle uyumsuzluk olduğunda aracın patinaj yaptığını, savrulduğunu veya kaydığını aracın bilgisayarına bildirir.

ESP lambası yanıyorsa ya sistem kapalıdır veya yol şartları kötüdür. (Yağmur nedeniyle kaygan olabilir veya mıcırlı yol olabilir vs)

Lastik basıncı lambası

Lastik basıncı lambası

Aracın lastiklerindeki basınç sistem tarafından izlenmektedir. Bir veya daha fazla lastiğin basıncı normal sınırlar altına düşünce bu lamba yanar. Lastiğe yeterli hava basınca gösterge düğmesine 3 saniye basılı tutunca sönecektir. Sönmezse sistemle alakalı bir arıza olabilir, servise başvurmak gerekir.

Elektrikli direksiyon lambası

Elektrikli direksiyon lambası

Günümüz direksiyonları kolay çevrilebilsin diye elektronik bir sistemle donatılmıştır. Akü zayıfladığında veya sistemde bir sorun olduğunda bu lamba yanar. Direksiyonu sağa veya sola tam çevirip 10 km/s hızla sürün, lamba hala yanıyorsa veya direksiyon sertleşmişse, boşluk varsa servis çağırınız.

59 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir