Opel Astra İngiliz anahtarı işareti

Opel Astra İngiliz anahtarı işareti

Opel Astra İngiliz anahtarı işareti

Opel Astra İngiliz anahtarı işareti ne manaya gelir, neden yanar, çözümü nedir ?

Opel marka araçlarda gösterge panelindeki işaret sayısı diğer markalara göre daha fazladır. Ayrıca sembollerin aydınlanma rengi ve yanış şekli de yaşanan sorun hakkında bilgi verir. Dolayısıyla Opel Astra araçlarda neredeyse her bir sorun veya bilgilendirme için farklı bir sembol ve yanış şekli vardır.

Bununla birlikte gösterge panelinde yer alan bazı sembollerin neden yandığını tespit etmek hala zordur. Mesela Opel araçlarda sembolünde İngiliz anahtarı işareti olan üç tane lamba vardır ve bunların ne sebeple yandığını kestirmek o kadar kolay değildir.

Opel Astra’daki İngiliz anahtarı işaretinin anlamı ne demek ?

Eğer bir sembolün içinde İngiliz anahtarı işareti varsa ve bu lamba sürekli yanık durumdaysa araçta mutlaka halledilmesi gereken bir sorun var demektir.

Şimdi Opel Astra araçlarda İngiliz anahtarı işareti olan üç sembolün ne manaya geldiğini anlatayım:

Servis uyarı lambası  

Bu lamba servis uyarı lambası olarak adlandırılır. Şekli aşağıdaki resimde görüldüğü üzere araba içinde yatay İngiliz anahtarı şeklindedir. Bilgi ekranında bu sembolle birlikte “Aracı en kısa zamanda servise götürün” mesajı da gelebilir.


Servis uyarı lambası  

Aracı çalıştırırken gösterge panelindeki diğer lambalar gibi bu lamba da yanar ve ECU araçta bir arıza tespit etmezse hemen söner. Eğer bu lamba sürekli yanar durumda ise araçta düzeltilmesi gereken bir sorun olduğunu anlatır.

Eğer Opel Astra İngiliz anahtarı işareti sarı renkli olarak yanıyorsa aracın bakımla (periyodik bakım) ilgili bir sorunu olduğunu belirtir. Mesela hava filtresi veya yakıt filtresi kirlenmiş olabilir, değişim süreleri gelmiş olabilir, araçta bakım süresi geçmiş bir parça da olabilir, yağ değişimi gerekebilir vs.

Opel Astra da İngiliz anahtarı işaretinin sarı renkli yanması çok acil olmayan fakat kesinlikle halledilmesi gereken bir bakım sorunu olduğunu ifade eder. Eğer motor arıza lambası da yanıyorsa araç tarama cihazına sokulunca cihazın göstereceği arıza kodu sorun hakkında bir fikir verecektir.

İngiliz anahtarlı uyarı lambası

Bu sembolde de araba içinde İngiliz anahtarı vardır ve şekli aşağıdaki resimde görüldüğü üzere diktir. Aracın kontağını çevirdikten sonra birkaç saniyede sistem kontrolü sağlanır ve birkaç saniyeliğine yanan gösterge panelindeki lambalar araçta bir sorun yoksa söner.


İngiliz anahtarlı uyarı lambası

Eğer İngiliz anahtarlı uyarı lambası sürekli yanar durumda ise araçta şanzımanla alakalı veya motorun elektronik sistemi ile alakalı bir arıza var demektir. Bu lamba sarı renkli yanar, sürücü için önemli bir uyarıdır. Bu lamba yanınca Motor arıza lambası da yanar. Dolayısıyla araçta yakıt artışı artar, çekişi düşer, belli bir hızı aşamaz, yokuşta bayılır.

Eğer İngiliz anahtarlı uyarı lambası bir yanıp bir söner tarzda yanıyorsa (sürekli yanıp sönüyorsa) muhtemelen immobilizer sistemi ile alakalı bir arıza vardır ve bu sebeple araç çalışmayacaktır.

İngiliz anahtarlı uyarı lambası yandığında bilgi ekranında ne yazdığına dikkat ediniz.

  • Eğer İn Service Period (inSP) yazıyorsa aracın periyodik bakım zamanı gelmiştir.
  • Eğer inSP 2 yazıyorsa ampullerden biri patlaktır.
  • Eğer inSP 3 yazıyorsa immobilizerle alakalı bir sorun vardır.
  • Eğer inSP 4 yazıyorsa dizel yakıl filtresinde su birikmiştir, suyun tahliye edilmesi gerekir.

Elektrikli park freni arıza lambası

Opel Astra araçlarda İngiliz anahtarı işareti bulunan diğer sembol Elektrikli park freni arıza lambasının sembolüdür.


Elektrikli park freni arıza lambası

Bu lamba sarı renkte yanıyorsa elektrikli park freni sistemi düşük performansla çalışıyordur. Eğer lamba bir yanıp bir söner tarzda yanıyorsa sistem servis modunda çalışıyordur. Bu durumda aracınızı durdurunuz, elektrikli park frenini çekin ve park edip servis çağırınız. Yola devam etmeniz frenleme açısından güvenli değildir.

67 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir