Honda Civic ESP ışığı neden yanar ?

Honda Civic ESP ışığı neden yanar ?

Honda Civic ESP ışığı neden yanar ?

Honda Civic araçların gösterge panelinde bulunan bir çok ikaz lambası diğer araçlarla benzerlik taşır ve anlamını tahmin etmek zor değildir. Fakat ESP ışığı ve üçgen içinde ünlem işareti gibi sembollerin anlamını çözmek bazı sürücüler için kolay olmamaktadır.

Honda Civic üçgen içinde ünlem işaretini şu makalede açıklamıştım. Bu makalede ESP ışığının neden yandığı hakkında bilgi vereceğim.

Honda Civic ESP ışığı neden yanar ?

Honda Civic araçlarda ESP ışığı, bu sistem devrede olsa da yanar, devre dışı kalsa da yanar, arıza olsa da yanar. Peki neden yandığını nasıl bileceğiz ?

Hangi sebeple yandığını sembolün yanış tarzından anlayabilmekteyiz.

ESP nedir ne işe yarar ?

ESP Elektronik Stabilize Programının kısaltmasıdır. Bu sistemi araç denge kontrol sistemi olarak da adlandırmak mümkündür.

ESP sisteminin amacı tehlikeli sürüşlerde veya emniyetsiz kaygan yollarda aracı olabildiğince dengede tutmaktır. Bunu da şu şekilde yapar:

Bilindiği üzere aracın sistemleri ECU tarafından izlenmektedir. Tekerleklerin dönüş hızları arasındaki farklılıklar veya tekerleklerin yönü ile direksiyonun çevrilme yönü arasındaki farklılıklar gibi bazı kriterler üzerinden ECU aracın nasıl bir yolda ilerlediğini tahmin etmekte ve gerektiği zaman devreye girerek aracın savrulmasını, kaymasını veya devrilmesini önlemeye çalışmaktadır.

Mesela araç gizli buzlanma olan bir yola girdiğinde kayan tekerleklerin dönüş hızları farklılaşır. Bir tekerlek diğerinden daha hızlı dönüyorsa araç yolda savruluyor veya kayıyor demektir.

ECU bu durumda ESP sistemini devreye sokarak aracın hızının düşürülmesi veya daha hızlı dönen tekerleğin hızının azaltılması gibi tedbirler almak suretiyle şarampole yuvarlanmak üzere olan bir aracı bu durumdan kurtarabilir veya en azından olası kazanın şiddetini azaltabilir.

Honda Civic ESP ışığı neden yanar

ESP ışığının yanmasının anlamı

Honda Civic aracınızı çalıştırdığınız zaman ESP ışığı da diğerleri gibi birkaç saniyeliğine yanar ve kontrolün ardından söner. Eğer sönmeyip sürekli yanıyor ise ESP sisteminde arıza olabilir demektir.

Eğer seyir esnasında ESP ışığı kısa bir süreliğine yanmış ise kaygan yola girmiş veya viraja girmiş olmanız nedeniyle ESP sistemi kısa süreliğine size sürüş konusunda yardım etmiş demektir. ESP ışığının bu şekilde yanması bir arızaya işaret etmez.

Eğer ESP ışığı sürekli olarak yanıyorsa ESP sisteminde bir arıza olabilir veya ESP sisteminin çalışmasını sağlayan sensörlerde bir arıza olabilir.

ESP off işareti yanıyorsa da bir arıza olmamakla birlikte sistem devre dışı bırakılmış, yani bir savrulma durumunda devreye girmeyecek demektir. Etkinleştirince ESP off işareti söner.

ESP sistemi ABS sistemi ve fren sistemi ile birlikte çalışır. O sistemlerdeki bir arıza ESP sistemini de etkileyecektir. Örneğin fren hidroliği seviyesi azaldıysa, bu hem fren sistemini hem de ESP sistemini etkilemektedir.

ESP ışığı sürekli olarak yanıyorsa gösterge panelindeki diğer ikaz lambaların da yanıp yanmadığını kontrol ediniz. Bkz. Honda Civic arıza işaretleri ve anlamları

Periyodik bakımlar esnasında gerçekleştirilen kontrollerde bir çok arıza gerçekleşmeden önü alınabilmektedir. Bkz. Honda Civic periyodik bakım tablosu

20 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir