Honda Civic ünlem işareti anlamı nedir ?

Honda Civic ünlem işareti anlamı nedir ?

Honda Civic ünlem işareti anlamı nedir ?

Honda Civic gösterge panelinde ünlem işareti olan birkaç lamba vardır. Bazen bilgi ekranında da ünlem işareti çıkmaktadır. Kullanıcılar üçgen içinde ünlem işareti veya ekranda sarı ünlem işareti gibi işaretlerin ne anlatmak istediğini çözmede zorlanabilmektedirler.

Bu makalede Honda Civic araçlarda rastlanılan ünlem işaretlerinin ne manaya geldiği hakkında bilgi verilecektir.

Honda Civic üçgen içinde ünlem işareti

Honda Civic kullanıcılarının anlamını en fazla merak ettiği sembollerden biridir. Aşağıdaki resimde üçgen içinde ünlem işareti yanarken gösterilmektedir.

Honda Civic üçgen içinde ünlem işareti

Yukarıdaki resimde gösterilen üçgen içinde ünlem işareti Honda Civic Araç Stabilize Asitanı (VSA) ile ilgili olarak yanmaktadır.

Honda Civic üçgen içinde ünlem işareti

Honda Civic ve Honda’nın bazı diğer modellerinde bulunan VSA sistemi aracın kayma, savrulma ve devrilme riskini azaltmak için tasarlanmıştır.

Araç bilgisayarı aracın bir çok parametrelerini izlemekte ve aracın kayma, savrulma veya devrilme riski oluştuğunda VSA sistemini devreye sokarak aracın dengede kalmasını sağlar.

VSA sistemi ne işe yarar ?

Diyelim ki viraja gereğinden hızlı bir şekilde girdiniz veya viraja normal hızla bile girseniz yolun kaygan olması nedeniyle aracın şarampole kayması veya devrilmesi riski oluştu. Ya da lastiklerden birisinin dönme hızı diğerlerinden çok farklı olduğu algılandı;

Bu takdirse araç bilgisayarı VSA sistemi sayesinde bazı tekerleklere fren uygulamak veya aracın genel hızını yeniden ayarlamak suretiyle aracın dengede kalmasına yardımcı olacaktır.

VSA sistemi aktif iken motor çalışma esnasında VSA ışığı birkaç saniyeliğine yanar ve birkaç saniyelik kontrolde VSA sistemi çalışır durumda ise söner.

Eğer üçgen içinde ünlem işareti sürekli yanıyorsa ya VSA sistemi arızalıdır veya devrede değildir. Aşağıdaki resimde gösterildiği gibi VSA sistemini açıp kapatan butonlar vardır. Eğer VSA OFF butonuna bastıysanız üçgen içinde ünlem işareti yanacaktır. Bunun anlamı VSA sistemi kapalı demektir.

Honda Civic üçgen içinde ünlem işareti

Bu durumda VSA sistemini yeniden etkinleştirirseniz üçgen içinde ünlem işareti sönecektir.

Eğer arıza nedeniyle üçgen içinde ünlem işareti yanıyorsa, işaretin sönmesi için arızayı gidermek gerekir.

VSA sistemi etkin olmasa dahi Honda Civic aracınızı kullanabilir durumda olursunuz. VSA aktif olmadığında kaygan yol koşullarında veya viraja girerken kayma, savrulma ve devrilme riskiniz artacaktır.

Ayrıca bkz. Honda Civic ESP ışığı neden yanar ?

Honda Civic ekranda ünlem işareti anlamı

Honda Civic bilgi ekranında aşağıdaki resimde gösterildiği gibi sarı ünlem işareti çıkarsa, bu size araçta bir sorun olduğunu bildirmek içindir. Bu işaretle birlikte bip sesi gelir ve ayrıca bir mesaj da gelir. Mesajı okumak için ekran/bilgi düğmesine basınız. Sorunun ne olduğu mesajda yazacaktır.

Honda Civic sarı ünlem işareti

Muhtemel sorunlar, egzoz gazının yüksek çıkması, araçtaki sıvı seviyelerinde azalma olması, lastik basıncının azalması, sitemlerden birinin kapalı olması gibi şeyler olabilir. Gösterge panelinde herhangi bir ikaz veya arıza işareti yanıyor mu diye kontrol ediniz. Bkz. Honda Civic arıza işaretleri ve anlamları

Honda Civic araçlarda, periyodik bakımları zamanında yapıldığı takdirde sık arıza olmamaktadır. Bkz. Honda Civic periyodik bakım tablosu

 

23 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir