Honda Civic triger zinciri kaç km de değişir ?

Honda Civic triger zinciri kaç km de değişir ?

Honda Civic triger zinciri kaç km de değişir ?

Eski model Honda Civic araçlarda triger kayışı buluyordu ve bunun 7 senelik değişim periyodu bulunmakta idi. Honda Civic’lerde sonraki yıllarda triger kayışı yerine triger zinciri kullanılmaya başlanmıştır.

Triger kayışı kauçuk malzemeden imal edilmekte olup triger zinciri ise metalden imal edildiği için daha uzun ömürlüdür.

Honda Civic kullanma kılavuzlarında triger zincirinin ne zaman değiştirileceği konusunda bir süre verilmemesi nedeniyle Honda Civic kullanıcıları triger zincirin kaç km de değişeceği konusunda tereddüt yaşamaktadırlar.

Honda Civic triger zinciri kaç km de değişir ?

Bir çok Honda Civic araç sahibi aracında triger kayışı mı yoksa triger zinciri mi olduğunu bilmeden aracını kullanmaktadır. Bu hususu bilmek önemlidir. Çünkü triger kayışının belli bir değişim periyodu vardır, triger zincirinde ise belirli bir değişim kilometresi veya yılı bulunmamakta olup sorun çıkarana kadar değişmesine gerek yoktur.

Honda Civic aracımda triger zinciri mi var yoksa triger kayışı mı var nasıl anlarım ?

1995 ila 2005 arasında üretilen Honda Civic modellerinde triger kayışı bulunmakta olup Honda Civic triger kayışı 7 senede veya 7 sene dolmasa dahi 140 bin kilometre dolunca değişmesi gerekmektedir.

2006 yılından itibaren üretilen Honda Civic araçlarda ise triger kayışı yerine triger zinciri kullanılmaktadır. Triger zinciri daha dayanıklı olduğundan değişimi için bir süre belirtilmemiştir. Bu yüzden arıza çıkarana kadar kullanılabilmektedir.

Eğer aracın bakımları tam yapılırsa Honda Civic triger zinciri yaklaşık 400-450 bin kilometre sorunsuz idare etmektedir. Bkz. Honda Civic periyodik bakım tablosu

Honda Civic triger zinciri değişimi nasıl anlaşılır ?

Triger zinciri, kayışa göre daha uzun ömürlü bir ürün olsa dahi zamanla yıpranması ve işlevini kaybetmesi durumu söz konusu olabilmektedir. İşlevini kaybeden bir parçanın da arızaya sebep olmadan değiştirilmesi gerekir.

Honda Civic araç sahiplerinin bu konuda merak ettiği soru: “Triger zincirinin değişmesi gerektiğini nasıl anlarım ?” dır.

Aşağıdaki kriterlere bakara Honda Civic aracınızdaki triger zincirinin değişmesi gerektiğini anlayabilirsiniz:

Triger zincirinin kopması nadir görülen bir durum olmakla birlikte başa gelmeyecek bir sorun da değildir.

Triger zincirinin kopması halinde sadece zincirin değişmesi yeterli olmaz, motorun da ayrıca tamir görmesi gerekeceğinden ciddi bir tamir masrafı ortaya çıkacaktır.

Triger zinciri kopmadan önce şıkırtı sesi çıkararak durumu haber vermektedir.

Şıkırtı sesi dediğimiz ses metalin birbirine sürtünmesi sonucunda çıkan metal sesidir. Triger zinciri, bisiklet zinciri benzeri bir parça olup bu parçadan çıkacak şıkırtı sesi bisiklet zincirinin çıkardığı şıkırtı sesine benzemektedir.

Triger zincirinde bir sorun olmadığında sessiz çalışır, eğer metal sesi, şıkırtı sesi gelmeye başladıysa triger zincirinin değişmesi gerekir.

Sürücü motorun ön bölümünden gelen bu sesin triger zincirinden geldiğini teyit etmesi için birkaç kriter daha vardır.

Triger zinciri hava-yakıt karışımının zamanlamasını sağlamaktadır. Eğer triger zinciri işlevini kaybetmeye başlarsa bu zamanlama bozulur ve Honda Civic araçta aşağıdaki şikayetlere neden olur:

  • Motorun gücü düşer.
  • Araç rölantideyken bayılır.
  • Yakıt harcaması artar.
  • Çalıştırmada zorluk yaşanır.
  • Motor arıza lambasını yakabilir.

Araçta herhangi bir sorun olursa bilgi ekranında ünlem işareti belirir. Mesajı okuyarak sorunun triger zinciriyle alakalı olup olmadığıyla alakalı bir fikir edinebilirsiniz.

Gösterge panelindeki ikaz lambaları size olası arızalar hakkında bilgi vermek için yanar. Bkz. Honda Civic arıza işaretleri ve anlamları

Honda Civic triger zincirinin bakımı nasıl yapılır ?

Honda Civic triger zincirine bakım yapmak için ekstra bir şey yapmanıza gerek yoktur. Honda Civic aracınızın periyodik bakımlarını zamanında yaptırdıysanız, motor yağını değiştirdiyseniz bu yeterli olacaktır.

Honda Civic triger zincirini aşınmalara karşı koruyan en önemli şey motor yağıdır. Motor yağı sadece motor parçalarını yağlamaz, aynı zamanda triger zinciri gibi parçaları da yağlar ve ömrünü korur.

Honda Civic triger zincirinin birincil arıza sebebi zincirin esnemesi ve aşınması olup bunun sebebi uygun olmayan motor yağının kullanılması veya yağ değişiminin geciktirilmesidir. Bkz. Honda Civic motor yağı hangisi ?

Honda Civic triger zinciri değişimi

Honda Civic triger zinciri set olarak değişir. Triger zincir seti; triger zinciri, yağ pompa zinciri, palet takımı, eksantrik dişlisi, krank dişlisi, eksantrik gergi kütüğü ve yağ pompasından oluşmaktadır.

Honda Civic triger zinciri değişimi bilgi, beceri ve deneyim istediğinden bir ustaya yaptırılmalıdır. Bu nedenle parça fiyatına ilave olarak bir de işçilik fiyatını maliyete eklemek gerekir.

Honda Civic triger zinciri değişiminde dikkat edilecek en önemli unsur uygun gerilimin sağlanmasıdır. Gevşek olursa triger zinciri erken yorulur, fazla gergin olursa da sürtünme artar, çabuk arızalanır.

Honda Civic araçlarda, periyodik bakımları zamanında yapıldığı takdirde sık arıza olmamaktadır. Bkz. Honda Civic periyodik bakım tablosu

 

31 Beğen

Yapılan Yorumlar

  1. 2014 FB7 de zincir var o zaman.100 binde araç Değişime gerek yok o zaman

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir