Nissan Juke arıza işaretleri ve anlamları

Nissan Juke arıza işaretleri ve anlamları

Nissan Juke arıza işaretleri ve anlamları

Otomobillerde kullanılan motorlar, elektrikli ve mekanik sistemler giderek karmaşıklaştığı için sürücüleri bir arıza veya potansiyel bir sorun hakkında bilgilendirmek için, gösterge tablosundaki arıza işaretleri kullanılmaktadır.

Hemen hemen tüm modern otomobiller, aracın tamamını izlemek için dahili bilgisayarları ve sensörleri kullanmaktadır. Uyarı veya bilgi ışıkları gösterge tablosunda simgeler şeklinde görüntülenir; bunların birçoğu her araçta aynı simgeyle gösterilse de bazı arıza işaretleri sadece bazı araç modellerine özgüdür.

Arıza işareti kadar bu işaretin hangi renkte yandığı da önemlidir. Eğer işaret yeşil veya mavi renkte yanıyorsa bu bir sorunu değil bilgilendirmeyi haber verir.

Sarı veya kehribar renkli yanan işaretler ise acil olmayan bir soruna dikkat çeker.

Arıza işareti kırmızı renkte yanıyorsa aracınızı servise götürmeniz gerekir. Arıza işareti yanar söner şeklindeyse aciliyet ifade eder.

Nissan Juke arıza işaretleri ve anlamları

Aşağıda, Nissan Juke gösterge tablosundaki uyarı ışıkları ve açıklaması verilmiştir.

4 tekerlekten çekiş lambaları

4 tekerlekten çekiş arıza işareti
4 tekerlekten çekiş arıza işareti
4 tekerlekten çekiş aktif işareti
4 tekerlekten çekiş aktif işareti

Nissan Juke’ün 4 tekerlekten çekiş seçeneğine sahip sürümlerinde, kontak başlatıldığında 4 tekerlekten çekiş arıza işareti yanar ve kısa süre sonra söner. Eğer 4 tekerlekten çekiş sisteminde bir arıza var ise, ön ve arka tekerlekler arasında devir veya çap farkı var ise 4 tekerlekten çekiş arıza işareti yanık kalır. (Veya bir yanıp bir sönme şeklinde yanar)

Seyir halindeyken 4 tekerlekten çekiş aktif işareti yanıyorsa bu  sistemin etkin olduğunu bildirir.

ABS fren sistemi işareti

ABS fren sistemi işareti
ABS fren sistemi işareti

ABS fren sistemi işareti sistemin kendi kendini test edebilmesi için kontak çevirilince yanar, birkaç saniye sonra söner. Eğer kontak çevirince yanmıyorsa veya yandıktan birkaç saniye sonra sönmeyip seyir halinde de yanmaya devam ediyorsa ABS sisteminde bir arıza var demektir.

ABS sistemi normal fren sisteminden ayrı çalıştığı için arızalansa dahi normal frenler işlevini yerine getirmeye devam eder. Bununla birlikte ABS sisteminin devre dışı kalması bu sistemin sağladığı fren emniyetinden yoksun kalmanıza sebep olur.
►İlginizi Çekebilir: ABS Lambası Neden Yanar ?

Fren uyarı lambası

Fren uyarı lambası
Fren uyarı lambası

Fren uyarı lambası el freninin çekili olduğunu veya fren sisteminde bir sorun olduğunu belirtmek için yanar. Fren hidroliği boşalmış olabilir veya başka bir arıza olabilir. Aracınızı Nissan servisine götürmeniz gerekir.

Akü uyarı işareti

Akü uyarı işareti
Akü uyarı işareti

Akü uyarı işareti kontağın çevrilmesi ile yanar ve sistem normal şekilde çalışıyorsa birkaç saniye içinde söner. Eğer işaret yanık kalırsa akü veya akü bağlantıları ile ilgili bir sorun var demektir.
►İlginizi Çekebilir: Seyir Halindeyken Akü İşiğı Yanarsa Ne Yapmalıyız ?

Motor yağ basıncı düşük işareti

Motor yağ basıncı düşük işareti
Motor yağ basıncı düşük işareti

Motor yağ basıncı düşük işaret, kontak çevrilince yanar ve sistemde bir sorun yok ise kısa süre sonra sönmesi gerekir. Bu işaretin yanık kalması motor yağ basıncının düşük olduğu ve aracı kullanmaya devam etmeniz halinde aracınızın hasar göreceğini bildirir. Bu lamba seyir esnasında yanarsa yola devam etmeyip servis çağırmanız gerekir.

Motor yağ basıncı düşük demek, yağ seviyesi az anlamı taşımaz.
►İlginizi Çekebilir: Yanlış Motor Yağı Kullanımı Nasıl Anlaşılır ?

Motor sıcaklığı yüksek uyarı işareti

Motor sıcaklığı yüksek uyarı işareti
Motor sıcaklığı yüksek uyarı işareti

Tüm Nissan Juke modellerinde bu uyarı işaretinden vardır. Kontak açılınca yanar ve sensör kontrolünün başarılı bir şekilde tamamlandığını belirtmek için kısa süre söner. Sürüş esnasında bu uyarı işareti yanarsa, motor sıcaklığının ciddi hasar oluşabilecek kadar yükseldiğini bildirir. Aracı mümkün olan en kısa sürede durdurup yaklaşık yarım saat motorun soğuması beklenmelidir. Motor sıcaklığı düşünce motor soğutma suyu seviyesini kontrol edin, düşükse tamamlayın. Motor soğutma seviyesi yeterli olmasına rağmen bu işaret yanmaya devam ederse kesinlikle yola devam etmeyip Nissan Juke servisini çağırın.
►İlginizi Çekebilir: Motor Suyu Sıcaklığı Uyarı Lambası Neden Yanar ?

Akıllı Anahtar Sistemi uyarı lambası

Akıllı Anahtar Sistemi uyarı lambası
Akıllı Anahtar Sistemi uyarı lambası

Akıllı Anahtar Sistemi Uyarı Lambası motor çalışınca yanar ve bir sorun yok ise kısa sürede söner.  Kontak anahtarı ACC veya AÇIK konumda, kapı kapalı durumda iken Akıllı Anahtar aracın dışında ise bu uyarı lambası yanar söner şeklinde bir yanıp bir sönerek sürücüyü ikaz eder. Bu durumda Akıllı Anahtar yanınızda mı emin olmalısınız.

Akıllı anahtarın pili zayıflayınca bu sembol yeşil renkte yanıp söner. Akıllı anahtar sistemi arızalıysa bu lamba sürekli yanar.

Motor çalışmazken bu lamba sarı renkte yanarsa motoru çalıştıramayabilirsiniz. Motor çalışıyorken lamba yanarsa, aracı kullanabilirsiniz.

Düşük lastik basıncı uyarı işareti

Düşük lastik basıncı uyarı işareti
Düşük lastik basıncı uyarı işareti

Lastik Basıncı İzleme Sistemi (TPMS) yedek dışındaki tüm lastiklerin basıncını izlemektedir. Sürüş sırasında bu işaret yanmaya başlarsa, bir veya daha fazla lastiğin lastik basıncı düşük demektir. Bu durumda ayrıca ekrana uyarı mesajı da düşer.

Hava yastığı işaretleri

Hava Yastığı işareti
Hava Yastığı işareti
Yolcu hava yastığı pasif uyarı işareti
Yolcu hava yastığı pasif uyarı işareti

Aracınızı çalıştırınca sistem kendi kendini test eder, bu lambalar da yanar. Kontrol 7 saniye sürer ve lambalar yanar. Eğer işaretler yandıktan sonra sönmezse ön hava yastığı, yan hava yastığı, perde hava yastığı veya ön gerici sistemleri ile alakalı bir sorun vardır ve bu nedenle aracınızı servise götürmeniz gerekir.

Araç dinamik kontrol uyarı lambaları (VDC)

VDC Açık
VDC Açık
VDC Kapalı
VDC Kapalı

Nissan Juke aracınız ateşleme AÇIK konuma getirildiğinde sistemleri kendiliğinden kontrol edecektir. Araç Dinamik Kontrolü (VDC) sistemi veya çekiş kontrol sistemi çalışırken lambalar, bozuk veya kaygan yollardan dolayı aracın çekiş limitlerine yaklaştığını sürücüye bildirir. VDC işareti sürekli yanık kalırsa, sistemle olası bir arızayı ifade eder. Nissan servisinden yardım almanız iyi olur. Bununla birlikte aracı kullanmaya devam etmeniz mümkündür.

Cruise kontrol işareti

Cruise kontrol işareti
Cruise kontrol işareti

Sürücüye cruise kontrolünün aktif olduğunu bildirmek için bu sembol yanar. Devre dışı bırakmak için tekrar basın. Sürüş sırasında ışık yanıp sönerse, bu hız sabitleyici ile ilgili bir arızaya işaret eder. Aracınızı Nissan servisine götürmeniz gerekir.

Motor başlangıcı lambası

Motor başlangıcı lambası
Motor başlangıcı lambası

Bu lamba, vites kolu P (Park) konumunda (Sürekli Değişken Şanzıman (CVT) modelleri) veya N (Boş) konumda (Manuel Şanzıman (MT) modelleri) olduğunda yanar. Sembol, kontağın fren pedalına (CVT modelleri) veya debriyaj pedalına (MT modelleri) basıldığında kontağı iterek motorun çalışmaya başlayacağı anlamına gelir. Motoru herhangi bir konumdan doğrudan başlatabilirsiniz.

Motor arıza lambası

Motor arıza lambası
Motor arıza lambası

Motor arıza lambası motor çalışıyorken sürekli yanarsa veya yanıp sönerse (sürekli yanıp sönme) bu emisyon kontrolünde bir sorun olduğu veya Sürekli Değişken Şanzıman (CVT) arızası olduğu anlamı taşır. Ayrıca yakıt kapağı gevşekse, yerine takılmamışsa, aracın yakıtı kalmamışsa da bu lamba sürekli yanar. Yakıt kapağının düzgün şekilde kapatıldığından ve aracın deposunda en az 11,4 litre yakıt bulunduğundan emin olun. Motor çalışmadığı zaman sembol 20 saniye açık kalır ve 10 saniye yanıp sönerse, aracın bir emisyon kontrol sistemi muayene / bakım testi için hazır olmadığını gösterir. Arıza gösterge ışığı yanıp sönerse, emisyon kontrol sistemine zarar verebilecek bir motor arızası tespit edilmiştir. Emisyon kontrol sistemindeki hasarları azaltmak veya önlemek için, hızınızı saatte 72 km’nin altına düşürüp, yokuşsuz yolları seçerek aracınızı servise götürmelisiniz.
►İlginizi Çekebilir: Motor Arıza Lambası Neden Yanar ?

Güvenlik göstergesi işareti

Güvenlik göstergesi işareti
Güvenlik göstergesi işareti

Bu işaret, kontak ACC, KAPALI veya KİLİTLİ konumdayken gösterge tablosunda yanıp söner. Bu fonksiyon, araçta bulunan güvenlik sisteminin çalışmakta olduğunu gösterir. Güvenlik sistemi arızalıysa, bu ışık kontak anahtarı AÇIK konumdayken yanık kalır.

Nissan Juke PS ışığı

Nissan Juke PS ışığı
Nissan Juke PS ışığı

Bu ışık elektrikli direksiyon kutusu sistemiyle ilgilidir. Bu lamba kontak açıldığında yanar ve kısa süre sonra söner. Işık yanık kalırsa veya sürüş esnasında yanarsa, bu aracınızı Nissan servisine götürmeniz gereken olası bir elektronik hidrolik direksiyon arızasını gösterir. Bu arıza, aracın çalışmasını etkilemese de direksiyonu çevirmeyi zorlaştırır.

45 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir