Motor suyu sıcaklığı uyarı lambası neden yanar

Motor suyu sıcaklığı uyarı lambası neden yanar

Motor suyu sıcaklığı uyarı lambası neden yanar

Motor suyu sıcaklığı uyarı lambası, sensörler motorun aşırı sıcak olduğunu algıladığında yanar ve müdahale edilmezse motor aşırı ısınmadan dolayı hasar görebilir.

Yanmalı motorlar bir dizi kontrollü patlama ile çalışır. Bu sürekli patlamalar muazzam miktarda ısı üretirler. Bu ısının aşırı yükselmemesi için motor soğutma suyunun motor bloğu boyunca dolaştırılması gerekir. Bunu sağlayan bir pompalama sistemi vardır.

Aracın bilgisayarı, uygun sıcaklık seviyesinin muhafaza edilmesini sağlamak için soğutma sıvısı sıcaklığını ve toplam sıvı seviyesini sürekli olarak izlemektedir. Soğutma sıvısı sıcaklığı çok yükselirse, sürücüyü bu konuda uyarmak için, gösterge panelinde motor suyu sıcaklığı uyarı lambası yanar.

Motor suyu sıcaklığı uyarı lambasının yanması ne anlama gelir ?

Motor çalıştırılınca sistemi kontrol etmek için uyarı lambası bir iki saniye yanar ve sonra sönmesi gerekir. Sönmeyip sürekli yanık kalırsa bu aracın bilgisayarının sistem içinde bir sorun tespit ettiğini anlamına gelir. Uyarı ışığının yanmasının en yaygın sebepleri soğutma suyunun sıcaklığının aşırı artması veya soğutma sıvısının seviyesinin normalin altına düşmesidir.

Motor suyu sıcaklığı uyarı lambası yanarsa ne yapmalı ?

Eğer yolda iken bu lamba yanmaya başladıysa, müsait bir yere arabanızı çekin ve stop ediniz. Motor sıcakken asla radyatör kapağını açmaya kalkışmayınız. 20-30 dakika geçip de motor yeterince soğuyunca elinize kalın bir eldiven giyin veya kalın bir bezle kapağı açın.

Radyatör kapağı, suyun kaynamasına engel olmak üzere sistemi basınçlandırmak için tasarlanmıştır. Motor sıcakken kapağı açmak motor soğutma suyunun  kaynama noktasına gelmesine neden olur ve buhar büyük ihtimalle sizi yakıp haşlayacaktır.

Motor soğuyunca soğutma sıvısının seviyesini kontrol ediniz. Seviye normalden düşükse, servise kadar idare etsin diye biraz su ekleyebilirsiniz.
►İlginizi Çekebilir: Motor Arıza Lambası Neden Yanar ?

Soğutma sıvısı seviyesinin düşmesi, bir sızıntı nedeniyle olabilir. Tamir olmazsa sıvı yine azalacak ve motor yine hararet yapacaktır.

Motor hararet yaptığında aracın bilgisayarı kod üretecektir. Tarama aletinin arabaya bağlanmasıyla, sorunun nedeni anlaşılabilir.

Motor suyu sıcaklığı uyarı lambası yanarken araba kullanılabilir mi ?

Bu şekilde aracı kullanmanız halinde motor ciddi zarar görecektir. Bu nedenle lamba sönmeden aracınızı kullanmamalısınız.

Motor suyu neden eksilir ?

Motor soğutma sıvısı sık sık değiştirilen eklenen bir sıvı değildir. Aracınız son zamanlarda sık sık hararet yapıyorsa, motor soğutma sıvısının çabuk eksildiğini görüyorsanız sebepleri şunlar olabilir:

  • Boruların bağlantıları gevşemiş ve sızdırıyor olabilir
  • Hortum delinmiş olabilir
  • Devir daim bozulmuş veya borusu çatlamış olabilir
  • Termostat bozulmuş olabilir
  • Radyatör delinmiş olabilir
  • Genleşme kabında çatlak olabilir
  • Genleşme kavanozu kapağı bozulmuş olabilir
  • Conta yanmış olabilir
  • Silindir kapağı çatlamış, veya deforme olmuş olabilir.

►İlginizi Çekebilir: Yanlış Motor Yağı Kullanımı Nasıl Anlaşılır ?

50 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir