Opel Corsa inSP ne demek ?

Opel Corsa inSP ne demek ?

Opel Corsa inSP ne demek ?

İnSP  In Service Period un kısaltılmışıdır. Türkçesi “servis periyodu gelmiş” şeklinde tercüme edilebilir. İnSP mesajı alan sürücünün endişe etmesine gerek yoktur. Ancak tedbirli olmakta fayda vardır.

Opel Corsa inSP ne demek

Opel Corsa inSP ne demek ?

Otomobilin sorunsuz ve güvenli şekilde çalışması için kılavuzunda belirtilen bakımların zamanında yapılması gerekmektedir.

Diğer otomobillerde olduğu gibi Opel Corsa’da da motor yağı değişimi ve periyodik bakım için tavsiye edilen zaman aralıkları vardır. InSP ibaresi bunu hatırlatmak içindir.

Opel Corsa araçlarda inSP ibaresini 4 farklı şekilde görebiliriz. Her birinin anlamı farklıdır.

Eğer zaten aracın bakımını yaptırmış iseniz bunu dikkate almanıza gerek yoktur ama bakımdan sonra sıfırlanması gerekir. Ekranda InSP ibaresine rağmen belirtilen zaman veya kilometrede bakım yapılmaz ise garanti hakkı kaybolabilir.

Ekranda InSP ibaresi şu şekillerden biri şeklinde gelecektir:

InSP

Bakım veya motor yağı değişimi zamanı geldiğinde kontak açıldıktan sonra kilometre sayacı ekranında InSP ibaresi görüntülenecektir. Ekranda InSP ibaresi görüldüğünde 500 kilometre veya 1 hafta içerisinde gerekli servis işlemlerinin yapılması gerekir. Aksi takdirde aracın garantisi kaybedilebilir.

InSP ibaresi görüldüğünde bir sonraki servise kadar olan kat edilebilecek mesafeyi kontak kapalı konumdayken görüntülemek mümkündür:

Günlük kilometre sayacının sıfırlama düğmesine kısa bir süre basın, kilometre göstergesi yanar. Ayar düğmesine yaklaşık 2 saniye basın, InSP ve kat edilebilecek geri kalan mesafe gösterilir.

InSP2

Ampul arızasına işaret eder. Patlak ampulü tespit ettikten sonra değiştirmeden önce kontağı ve ilgili anahtarı kapatınız. Takılacak ampulün camından tutmayınız ( camda parmak izi lekesi kalır) soketinden tutunuz.

Takacağınız ampul lamba soketi üzerindeki Watt değeri kadar olmalıdır, bundan fazla olmamalıdır. Sağ tarafın ampullerini değiştirirken hava filtresindeki hava hortumu bağlantısını ayırmak gerekir.

Sol tarafın ampullerini değiştirirken yaparken sigorta kutusunun kapağını açmak ayrıca cam yıkama sistemi rezerv kabı doldurma ağzını yukarı doğru çıkarmak gerekir.

Ampulde leke var ise temiz bir beze alkol veya beyaz ispirto dökülerek temizlenebilir.

InSP3

Merkezi kilit sistemi kumanda pili zayıf demektir. Ya hakikaten zayıftır veya kısa aralıklarla sık sık çalıştırılması nedeniyle sisteme aşırı yüklenilmiş olduğundan akım beslemesi kısa süreliğine sekteye uğramış olabilir.

InSP4

Dizel yakıt filtresinde su var demektir. Bu durumda yakıt filtresinin suyunu boşaltmak gerekir. Yüksek nemli bölgelerde veya gece-gündüz sıcaklığının fazla olduğu bölgelerde dizel yakıt filtresinde daha çabuk su toplanmaktadır.

15 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Eskişehir Ekspertiz