Renault Clio elektronik arıza ikaz lambası

Renault Clio elektronik arıza ikaz lambası

Renault Clio elektronik arıza ikaz lambası

Renault Clio araçlarda anlamı en fazla merak edilen ikaz sembollerinden birisi elektronik arıza ikaz lambasıdır.

Bu ikaz lambasının araçta bir sorun yokken yanması şu şekilde olur :

Kontağı çevirip aracı çalıştırdığınızda sadece birkaç saniyelik süre için yanar ve birkaç saniye yandıktan sonra söner. Seyir halinde iken yanmaz.

Eğer elektronik arıza ikaz lambası seyir halinden yanmaya başlarsa veya kontak açıldığı vakit yandıktan sonra sönmeyip yanmayı devam ederse Renault Clio aracınızda bir arıza var demektir.

Bu arıza muhtemelen otomatik şanzımanla ilgilidir. Diğer ihtimaller ise yakıt sistemi veya beyin arızası olabileceğidir.

Renault Clio elektronik arıza ikaz lambası önceki modellerde yoktu. Onun yerine şanzıman arıza lambası vardı. Elektronik arıza ikaz lambasının önceki modellerdeki şanzıman arıza lambasına yakın bir işlevi vardır.

Renault Clio elektronik arıza ikaz lambası
Renault Clio elektronik arıza ikaz lambası

Renault Clio elektronik arıza ikaz lambasının yanması bize ne anlatıyor ?

Otomatik araçlarda siz gaza bastıkça beyin (ECU) bu komutu yorumlar ve sizin talep ettiğiniz hıza erişebilmeniz için ve  vitese uygun bir hızda gidebilmeniz için motora gidecek yakıtı belirler.

Eğer elektronik arıza ikaz lambası yanmıyorsa beynin verdiği bu komut yerine getirilmiyor demektir. Ya motora yakıt gitmesine rağmen istenilen vitese geçilemiyor, ya vitesin gerektirdiği hıza erişilemiyor, ya araç beyni doğru komutu veremiyor veya yakıt sisteminde bir arıza olduğu için motora hedeflenen miktarda yakıt verilemiyor demektir.

Dolayısıyla elektronik arıza ikaz lambası bize üç yerde arıza olabileceğini söylemektedir:

  • Şanzıman
  • ECU
  • Yakıt sistemi

Ancak bu sistemleri etkileyen başka bir parça nedeniyle de sorun yaşanıyor olabilir. Örneğin gaz pedalında bir arıza varsa veya sensörlerden birinin kablosu gevşemiş ise de aynı lamba yanabilir.

Bu nedenle soruna ezbere teşhis koymadan önce bir inceleme yapmak gerekir. Örneğin araçta yanan başka ikaz lambası yanıyor mu ?

  • Eğer elektronik arıza ikaz lambası ile birlikte kızdırma bujisi lambası da yanıyorsa sorun kızdırma bujisi kaynaklıdır. Kızdırma bujisi arızalı olduğunda mazot yeterli sıcaklığa ulaşamaz.

Renault Clio elektronik arıza ikaz lambası

  • Eğer elektronik arıza ikaz lambası ile birlikte motor arıza lambası da yanıyorsa sistem bununla ilgili bir arıza kodu üretecek ve araçta ani performans kaybı yaşanabilecektir.
  • Eğer araçta STOP lambası da yanıyorsa aracınızı durdurunuz ve servis çağırınız.

ÇÖZÜM:

Eğer elektronik arıza ikaz lambası yanarsa servis çağırmalısınız. Arıza tespit cihazı ile arıza kodu okutulunca sorunun muhtemelen nerede olduğu hakkında ustanız bir fikir sahibi olacaktır.

Renault Clio elektronik arıza ikaz lambası ile alakalı bazı arıza kodları şunlardır:

P0700:Şanzıman kontrol sistemi arızası

P0703:Fren düğmesi giriş arızası

P0704:Kavrama düğmesi giriş devre arızası

P0705:Şanzıman sınır sensörü devre sınırı

P0710:Şanzıman sıvısı ısı sensörü devre arızası

P0715:Türbin hız sensör devre arızası

P0719:Tork konvertör/fren düğmesi B devresi düşük

P0720: Çıkış şaftı hız sensörü devre arızası

P0725:Motor hız giriş devre arızası

P0730:Yanlış vites oranı

P0740:Tork konvertör kavraması devre arızası

P0750:Vites değiştirme selenoid A arızası

P0780:Vites değiştirme hatası

P0789:Vites değiştirme/zamanlama selenoid zaman aralıkları

 

Yukarıdaki arıza kodlarından anlaşılacağı üzere Renault Clio elektronik arıza ikaz lambası genellikle bir sensörün araç beynine normal değerlerin haricinde veri iletmesinden veya veri iletmemesinden kaynaklanır.

Bu durumda ya sensör bozuktur, ya sensörün kablosu çıkmıştır veya sensör çalışıyordur fakat parçanın arızalı olması nedeniyle normal aralıkların dışında veri iletiyordur.

Bu arıza kodlarını yorumlamak ustanın işidir. Bu konuda iyi usta ile kötü usta şu şekilde anlaşılır:

Kötü usta daha arıza taraması yapmadan nokta atışı tespit yaparak sizi boş yere parça masrafına sokar. Sizin için masraf olan şey onun için kazanç kapısıdır. Nasılsa birkaç parça değişiminden sonra doğru parça değiştirilecek ve sorun giderilecek, usta da aracınızı tamir etmiş olacaktır.

İyi usta ise önce doktorun hastayı muayene ederken hastanın şikayetlerini dinlediği gibi aracınızdaki sorunları sizden dinler. Gerekirse arızayı sürüş esnasında görür. Daha sonra arıza tespit cihazı ile tarama yaparak arızanın muhtemelen nerede olduğunu anlar. Bu sayede bir soketin yerine takılmasıyla düzelebilecek bir şey için size parça değiştirtmez.

 

66 Beğen

Yapılan Yorumlar

  1. aracim 2015 symbol 1.5 dci touch. 2. viteste ilerken onumdeki araci solluyordum, isik sari yaninca gaza kokledim 200 metre sonra hafif rampada 1. viteste zor cikiyordum. kenara cektim bosta iken bile gaz 2 devire ulasmiyor. motor ariza lambasi ile birlikte elektronik ariza lambasi yaniyor. sorun ne olabilir ve ne yapmam gerekir. teşekkürler

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir